ریزش مو و علت آن بخش نخست

ریزش مو و علت آن بخش نخست

 در این مقاله با مهمترین علت های ریزش مو و همچنین هشدارها و توصیه های پزشکان متخصص پوست و مو آشنا خواهید شد

 پرسش : گاهی افراد در مدت زمان کوتاهی دچار ریزش موی ناگهانی و غافلگیرانه می‌شوند. با این موضوع چگونه می‌توان کنار آمد؟

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو : اتفاقا این ریزش مو وسیع و شدید خطر کمتری دارد و می‌تواند به دنبال شوک‌های هیجانی یا ناراحتی‌های روانی یا جسمی ‌مانند تب‌های شدید ، زایمان و سقط جنین، تب‌های شدید،‌ بیهوشی عمومی، مسمومیت و‌ مصرف بعضی داروها رخ دهد. بهتر است در مورد سایر عوامل ریزش مو مانند گرفتن رژیم‌های سخت و غیرعلمی ‌که با کمبودهایی تغذیه‌ای همراه است، حساس باشیم .

چندین عامل عمده که موجب ریزش مو میشوند

چندین عامل عمده که موجب ریزش مو میشوند

دکتر داریوش دائر متخصص پوست و مو چندین عامل بر دوره ی رشد مو اثر گذاشته و موجب ریزش مو می شوند :

1- طاسی منطقه ای که به شکل دایره ای یا سکه ای در نواحی مختلف سر یا ریش در مردان بروز می کند و در واقع نوعی بیماری التهابی مزمن است که در اثر اختلال در سیستم ایمنی سلولی بروز می کند و عوامل خانوادگی و ژنتیک وعفونت های گوناگون بخصوص عفونت های ناحیه ی سر و گردن در ایجاد این نوع ریزش مو دخالت دارد. موضوع “عصبی” یا “روحی- روانی” بودن این نوع ریزش مو مورد پذیرش همه ی محققین نیست و ارتباط دادن هر ریزش موی سکه ای با شرایط روحی و استرس در فرد کار درستی نیست.

2-وسواس کندن مو که اصطلاحاً به آن تریکوتیلومانیا گفته می شود و بیشتر در دختران جوان و زنان مشاهده می شود. در این حالت فرد در اثر نوعی عادت وسواسی، به کشیدن و دستکاری طولانی مدت موهای نواحی جلو یا کناره ی سر عادت می کند و موهای این مناطق شکسته شده و می ریزند. درمان این حالت باید با دقت کافی و با همکاری متخصص پوست و روان پزشک صورت بپذیرد.

3- ریزش مو در اثر عوامل خارجی همچون برس کشیدن مکرر، سشوار کردن یا اطوی موکشیدن بیش از حد، استفاده از مواد شیمیائی همچون مواد دکلره کردن موها و موادمخصوص فر یا صاف کردن موها یا ژل ها و چسب های مو، رنگ و مش کردن مکرر و با فواصل نزدیک و وجود سطح بالای کلر در آب یا استخرو بالاخره ریزش ناشی از عادات غلط بستن مو همچون دم اسبی یا سفت بستن موها با کش و آرایش های همراه کشیدن شدید مو

4-  مصرف داروهائی از قبیل داروهای شیمی درمانی، داروهای کورتونی، هورمون های گوناگون، قرص های جلوگیری از بارداری و آنتی بیوتیک ها

5- اختلالات عملکرد غدد درون ریز بدن همچون تیروئید، پاراتیروئید، هیپوفیز، تخمدان ها و غدد فوق کلیوی

شانه و سشوار کشیدن بیش از حد مو نیز موجب ریزش مو میشود

شانه و سشوار کشیدن بیش از حد مو نیز موجب ریزش مو میشود

 پرسش : آیا ممکن است با شیوه غلط زندگی و تغذیه به موها آسیب وارد کرد ؟

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو . بله. کمبود اسیدآمینه‌های اساسی،‌ روی و مس،‌ ویتامین‌هایB ، ویتامین H (بیوتین)، ویتامین Aو E که می‌تواند باعث ضعف پیاز مو و ریزش آن شود، به‌راحتی قابل پیشگیری است و با مصرف این مواد می‌توانیم پیری پوست و موها را به تاخیر بیندازیم یا با ترک سیگار و قلیان و خواب خوب و ورزش و مدیریت استرس‌هایمان می‌توانیم همه بدن از جمله پوست و موهایمان را سلامت نگه داریم. اگر این کارهای اصلاحی را در زندگی عادی خود وارد کنیم، حتی تا حدی می‌توانیم در بروز ریزش موی ارثی که از خانواده به ما ارث رسیده، دخالت کنیم و آن را عقب اندازیم. مثلا کشیده شدن بیش از حد مو،‌ آرایش نامناسب موها به عنوان مثال مدل دم اسبی و جمع کردن موها در بالای سر، فر زدن مداوم،‌ استفاده از مواد پاک‌کننده قوی و دکلره کردن،‌ همگی می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

علاوه بر علت ارثی ، هیجان و استرس نیز در ریزش مو موثر است

علاوه بر علت ارثی ، هیجان و استرس نیز در ریزش مو موثر است


 پرسش : آیا کشف زودرس بیماری‌ها و درمان به موقع آنها هم می‌تواند در پیشگیری از طاسی موثر باشد؟

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو – قطعا . اختلال‌های هورمونی، بیماری‌های متابولیک و داخلی، هیجان‌ها و ناراحتی‌های عصبی از علل ریزش موها هستند و در کنار عوامل ارثی و نژادی مطرح‌اند. درواقع فرد با انجام این بررسی‌ها و صرف هزینه برای تغذیه خوب، خرید و مصرف مکمل مناسب جنس و سن خود و انجام ورزش‌های مناسب می‌تواند در هزینه‌های خانواده صرفه‌جویی ‌کند. در اغلب موارد ریزش مو اولین علامت این بیماری‌های داخلی نیست و بیانگر این است که فرد به علایم بدن خود اهمیت نداده و درمان نکرده که کارش به این جا رسیده است.

آنچه بر ریزش مو تاثیر ندارد از زبان دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو

آنچه بر ریزش مو تاثیر ندارد از زبان دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو

مواردیکه در درمان ریزش مو تأثیری ندارند . دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو

1- شامپوها: 
شاید به جرأت بتوان گفت بیشتر از هر چیز دیگر در درمان ریزش مو توصیه می‌شود و به کار می‌رود. این در حالی است که کمترین تأثیر را در مورد ریزش مو دارند. اصولاً شامپوها تنها  پاک‌کننده هستند و کاربرد آنها در مورد مو تنها جنبه بهداشتی دارد و اثر درمانی ندارند (به غیر از چند مورد استثناء). هیچ نوع شامپویی از قبیل شامپوهایی تحت عنوان شامپوهای تقویتی، پروتئینه، ویتامینه و…تأثیری بر روی ریزش یا رویش مو ندارند.

2- ویتامین‌ها، مکمل‌ها و روی:
مشخص است که ویتامین‌ها و املاح مختلف نقش مهمی در متابولیسم و سوخت و ساز ارگان‌های مختلف از جمله پوست و مو دارند. اما اینکه تجویز بیشتر از حد مورد نیاز بدن از ریزش موج جلوگیری کند به اثبات نرسیده است. محصولات مختلفی با عنوان مکمل‌های مو با نام‌های تجاری مختلف در بازار وجود دارند که ادعای تقویت مو و درمان ریزش مو را دارند اما واقعیت این است تجویز این موارد تنها در مواردی می‌توانند ریزش مو را درمان کنند که کمبود آنها در بدن وجود داشته باشد. در مواردی که کمبود آهن و یا روی و یا سایر ویتامین‌ها وجود داشته باشد تجویز این داروهای می‌تواند ریزش موی ناشی از کمبود را درمان کند در غیر اینصورت مصرف آنها کمک‌کننده نخواهد بود.

3- استرس و ناراحتی‌های روحی:
نقش استرس در بعضی از انواع ریزش مو مشخص است . استرس می‌تواند باعث ریزش موی منتشرشود. اما خوشبختانه در این موارد با برطرف شدن استرس موها مجدداً رشد طبیعی خود را بازمی‌یابند و لذا نمی‌توان استرس را عاملی برای ریزش موی دائمی یا طاسی سر دانست.

4- کوتاه کردن و تراشیدن موی سر:
به صورت مکرر می‌توان افرادی را دید که به امید کاستن از میزان ریزش مو اقدام به کوتاه کردن و یا تراشیدن موی سرشان می‌کنند. ساقه مو یک بافت مرده است و هیچ سوخت و سازی در آن صورت نمی‌گیرد . کوتاه کردن مو باعث می‌شود که موهای ریخته شده کمتر به چشم بیایندو این تصور کاذب ایجاد شود که میزان ریزش مو کمتر شده است.

کوتاه کردن ساقه موهیچ تأثیری در درمان ریزش مو ندارد

کوتاه کردن ساقه موهیچ تأثیری در درمان ریزش مو ندارد

5- شستشو:
شستشوی موهای سر نیز یک امر بهداشتی است و در افراد مختلف برحسب جنس موی سر ممکن است نیاز به تعداد دفعات مختلفی شستشو داشته باشند اما زود شستن و یا دیر شستن تأثیری در روند درمان ریزش مو ندارد .

6- کلاه و روسری:
نوع پوشش موها نیز تأثیری بر میزان ریزش مو ندارد.

7- سربازی و کنکور:
سن شروع یا پیشرفت ریزش موی ارثی سن جوانی است و افرادی که زمینه ریزش موی ارثی را دارند در سنین جوانی ریزش مویشان شروع می‌شود و یا پیشرفت می‌کند از آنجاییکه این سن، زمان رفتن به سربازی و یا کنکور است ممکن است این تصور کاذب ایجاد شود که عامل طاسی سر سربازی و یا کنکور است. همچنان که اشاره شد استرس‌های روحی از جمله سربازی و کنکور می‌توانند عامل باعث ریزش موی موقتی باشند اما ریزش موی دائمی ایجاد نمی‌کنند.

8- محصولات مو (نرم‌کننده‌ها، ماسک مو، رنگ مو، ژل و…):
محصولات آرایشی و بهداشتی متعددی در بازار وجود دارد و با اهداف مختلف مصرف می‌شود. هرچند نمی‌توان یک توصیه کلی در مورد مصرف یا عدم مصرف این محصولات داشت. از آنجاییکه غالب این محصولات تنها روی ساقه مو اثر می‌گذارند لذا تأثیر آنها بر روی موها موقت است. بعضی از این محصولات به خصوص رنگ‌های مو می‌توانند باعث شکنندگی ساقه مو شوند و ایجاد ریزش مو بکنند.

اما در این صورت نیز پس از مدتی و با رویش ساقه جدید این مسئله برطرف می‌شد و اثر آن مواد دائمی نیست. با وجود این تأکید می گردد در صورتیکه از این محصولات استفاده می‌شود حتماً از محصولات استاندارد و با کیفیت استفاده شود استفاده از محصولات تقلبی و بدون کیفیت می‌تواند موجب بروز عوارض شود.

تحریریه پزشک آشنا با سپاس از :

  • دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو
  • دکتر داریوش دائر متخصص پوست و مو
  • دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو
  • دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو

منبع

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "ریزش مو و علت آن بخش نخست"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
Dawoodniazy
مهمان

سلام عرض وادب دارم خدمت شما من یک مشکل داشتم اون هم موی ریزی بود چیزی جواب نگرفتم مویم همین روز ها زیاد میرزدمیشه رهنمای بفرماید::::::::::::::::تشکر………..نیازی