ریزش مو علت آن بخش دوم

ریزش مو علت آن بخش دوم

 پرسش : آیا میتوان در مواردی که علت ارثی میباشد ، ریزش مو را درمان کرد ؟

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو: البته درمان‌هایی وجود دارد اما طاسی آندروژنیک شایع‌ترین علت ریزش مو هاست و با نازک شدن ارثی موها و طاسی سر در مردان و زنان، خودش را نشان می‌دهد. نازک شدن موها معمولا در هر دو جنس بین سنین 12 تا 40 سالگی شروع می‌شود و حدود نیمی ‌از جمعیت بعد از 50 سالگی دچار درجاتی از آن هستند. در مردانی که از قبل استعداد ژنتیکی ابتلا به این حالت را دارند، این حالت خیلی زود و از اواخر دوران بلوغ شروع می‌شود. تنها کاری که جهت درمان ریزش مو در این حالت می‌کنیم، تجویز داروهایی است که مانع اثر هورمون روی مو شود.

درمان تایید شده ریزش موی آندروژنیک در مردان محلول موضعی ماینوکسیدیل 2 یا 5 درصد و قرص فیناستراید 1 میلی یا قرص دوتاستراید 5/0 میلی‌گرمی ‌است.

بهترین درمان ریزش مو به صورت دائمی پیوند مو میباشد

بهترین درمان ریزش مو به صورت دائمی پیوند مو میباشد

 

  درمان ریزش مو از طریق دارو چقدر موثر است ؟

دکتر نیلفروش‌ زاده متخصص پوست و مو : درمان‌های دارویی در صورتی که اوایل شروع ریزش مو تجویز شوند، در اغلب موارد به خوبی می‌توانند ریزش مو را کنترل کنند چون مانع از بین رفتن کامل فولیکول‌های مو می‌شود اما در صورتی که فولیکول‌ها در اثر پدیده مینیاتوری‌شدن کامل از بین رفته باشند، بهترین درمان دائمی‌ و طبیعی برای پر کردن مناطق بدون مو جراحی پیوند مو است.


 پس برای تشخیص مشکل در کسی که ریزش موی ارثی دارد خیلی زود باید مراجعه کرد؟

دکتر نیلفروش‌ زاده متخصص پوست و مو – بله، ‌ منطقی‌ترین کار در درمان این بیماری مشاوره با متخصص پوست و استفاده مرتب از داروهاست. ریزش مو در برخی موارد خیلی زودرس شروع می‌شود، پیشانی و شقیقه‌ها در برخی از جوانان حوالی سن 20 سالگی شروع به خالی شدن می‌کند و این ریزش مو و پس رفتن خط مو در صورت فرد، او را نسبت به سن واقعی پیرتر نشان می‌دهد. با این حال، من اغلب به بیماران می‌گویم باید بسیار خوشحال باشیم که در زمانی زندگی می‌کنیم که انواع درمان‌های دارویی و جراحی برای ریزش مو وجود دارد و می‌توانیم کامل ریزش مو را درمان کنیم.

استرس در خانم ها موجب ریزش مو میشود

استرس در خانم ها موجب ریزش مو میشود

 

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو :

ریزش مو در خانمها نسبتا شایع شده است افزایش هورمن های مردانه در خانم ها که به علت چاقی ناشی از زیاده روی در مصرف فست فود ها در خانمها ایجاد می شود ، از علل دیگر ریزش مو است که از شیوع نسبتا بالایی برخورداراست

سنتز ویتامین  D مورد نیاز بدن ضرورت دارد روزانه به مدت 15تا20 دقیقه قسمت هایی از پوست بدون پوشش در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد .در یک مطالعه به این نتیجه رسیده اند که کمبود ویتامین D پس از فقر آهن شایعترین علت ریزش مو در خانم های ایرانی است .

عمده ی ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق تابش مستقیم نور آفتاب بر پوست بدن تامین می شود :جهت سنتز ویتامین D  مورد نیاز بدن ضرورت دارد روزانه به مدت 15 تا 20 دقیقه قسمت هایی از پوست بدن پوشش در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد .

در یافت ویتامین D  از طریق منابع غذایی مانند لبنیات وتخم مرغ بسیار محدود است و این منابع کلسیم مورد نیاز مورد نیاز بدن را تامین می کنند .

خانمها به علت نوع پوشش و استفاده از کرم های ضد آفتاب در صورت دریافت اشعه ی UVA که برای سنتز ویتامین D ضروری است محروم می شوند واین عامل موجب شیوع ریزش مو در خانمها شده ، در حالی که اغلب درمان های طبی ، از این نکته غافل بوده وبا تجویز داروهایی دیگر در صد دفع ریزش مو هستند .

خانمهایی که دچادر ریزش مو هستند ، باید با مراجعه به پزشک متخصص پوست وانجام آزمایشات لازم جهت بررسی علت ریزش ، از پزشک معالج شان در بررسی های پاراکلینیکی ،اندازگیری میزان ویتامینD خون را تقاضا کنند تا در صورت کمبود این ویتامین با تجویز پزشک از ویتامین D مکمل استفاده کنند .

پس از فقر آهن کمبود ویتامین D  مهمترین دلیل ریزش مو میباشد .

پس از فقر آهن کمبود ویتامین D مهمترین دلیل ریزش مو میباشد .

 

دکتر داریوش دائر متخصص پوست و مو

چندین عامل بر دوره ی رشد مو اثر گذاشته و ریزش به وجود می آورند: داروهائی خاص، درمان با اشعه یا رادیوتراپی، شیمی درمانی، عوامل هورمونی، عوامل تغذیه ای، بیماری های تیروئیدی، عفونت های مختلف سطح پوست، اسکار یا جوشگاه های قبلی، استرس های روحی یا جسمی مانند تب بالا و بیماری های مزمن و طولانی یا  برخی حالات فیزیولوژیک مثل بارداری و شیردهی. از این بین به چند عامل که اهمیت بیشتری دارند، در ذیل اشاره می شود:

1-      آلوپسی آندروژنیک یا ریزش موی هورمونی- ارثی:

این نوع ریزش شایع ترین علت ریزش مو در هر دو جنس مرد و زن است و به دوعامل بستگی دارد: اختلالات هورمونی و عامل وراثت.

در مردان ریزش مو با بالا رفتن سطح هورمون مردانه یا تستوسترون در دوره ی پس از بلوغ آغاز  می شود و در ابتدا  با پس رفتن خط رویش موها در ناحیه ی شقیقه ها خود را نشان می دهد. این ریزش تدریجاً پیشرفت کرده و با پیشرفت به سوی قله و پشت سر، مناطق بزرگتر و بیشتری از سر را در بر می گیرد.  طبقه بندی نوروود / هامیلتون هفت نوع طاسی را در مردان توصیف می کند که تصویر زیر این هفت نوع را نشان می دهد: 

طبقه بندی نوروود/هامیلتون برای طاسی در مردان

طبقه بندی نوروود/هامیلتون برای طاسی در مردان


ریزش موی آندروژنیکی تقریباً در تمامی مردان با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد و نوع و نحوه ی ریزش تحت تاثیر عامل ژنتیک بوده و سطح هورمون تستوسترون در افراد مبتلا به طاسی بالاتر از افراد دیگر نیست. وراثت ریزش مو می تواند از سوی پدر یا مادر یا هردو به فرد منتقل شود و از   دهه ی دوم عمر مردان به بعد خود را بروز می دهد. نکته ی جالب توجه این است که موهای نواحی پشت و دو طرف سر دارای   گیرنده های هورمون تستوسترون نیستند، بنابراین دچار ریزش هم نمی شوند و تا پایان عمر  باقی می مانند. دانستن این اصل  باعث شده است که متخصصین کاشت مو از این مناطق به عنوان ذخایر مو یا اصطلاحاً “بانک مو” برای ترمیم طاسی استفاده کنند و موهایی که از این مناطق برداشته شده و در نواحی طاس کاشته می شوند، خاصیت عدم وابستگی به تستوسترون را تا آخرعمر حفظ کرده و دیگر دچار ریزش نمی شوند.

در زنان نوع ریزش شکل و انتشار متفاوتی دارد که براساس طبقه بندی لودوویگ سه شکل متفاوت دارد. تصویر زیر طبقه بندی ریزش مو در زنان را نشان می دهد:

طبقه بندی لودویگ برای طاسی در زنان

طبقه بندی لودویگ برای طاسی در زنان


ریزش مودر زنان معمولاً در سنین بالاتری نسبت به مردان شروع می شود و در دهه ی پنجم عمر بیشتر خود را بروز می دهد، البته به دلایلی که هنوز به خوبی برای محققین مشخص نیست، تمایل به طاسی در نسل های جدیدتر- چه زنان و چه مردان- بیشتر شده است و امروزه ریزش موی آندروژنیک در زنان نیز در سنین پائینتر مشاهده می شود. ارتباط این موضوع با آلودگی هوا یا مواد شیمیائی به کار رفته در صنایع غذائی یا مصرف مرغ یا ماهی های پرورشی و کارخانه ای اثبات نشده است ولی بلوغ پبش رس می تواند طاسی تیپ زنانه را حتی در دهه ی دوم زندگی فرد ایجاد کند. همانگونه که در تصویر بالا مشخص است، ریزش آندروژنیک تیپ زنانه معمولاً مرکز سر را مبتلا می سازد و ناحیه ی جلوی سر و شقیقه ها دچار ریزش نمی شوند که این موضوع سبب می شود برخلاف مردان در زنان طاسی کامل ایجاد نگردد.

2–      ریزش مو در اثر استرس های طولانی مدت از قبیل بارداری، شیردهی، بیماری های تب دار یا مزمن، رژیم های غذائی شدید و سخت گیرانه، سوء تغذیه، جراحی های طولانی، تغییر فصل(به ویژه در بهار و پائیر)، سفرهای هوائی طولانی، مصرف داروها یا هرنوع استرس طولانی. این نوع ریزش که در اصطلاح پزشکی تحت عنوان “تلوژن افلوویوم” شناخته شده، در اثر تغییر در فازهای رشد مو به وجود می آید و درصد زیادی از موها از فاز رشد وارد فاز خواب یا همان تلوژن می شوند.  با از بین رفتن عامل استرس زا این نوع ریزش نیز خودبخود و به تدریج متوقف شده و موهای ریخته شده مجدداً رشد می کنند.

تحریریه پزشک آشنا با سپاس از :

  • دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو
  • دکتر داریوش دائر متخصص پوست و مو
  • دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو
  • دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو

منبع

دیدگاه بگذارید

4 نظر روشن "ریزش مو علت آن بخش دوم"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
jahan
مهمان

سلام .من به تازگی در ناحیه پشت سر سمت چپ نزدیک گردنم ریزش مو به صورت بیضی شکل شروع شده. آیا این یک بیماری هست درمان آن چیست؟

احمدرضا
مهمان

با سلام من 14 سالمه تازگی به سن بلوغ رسیدم و در قسمت راست جلوی سرم ریزش مو پیدا کردم مشکل چیست و راه درمان دارد لطفا مشکلش و راه درمانش را به ایمیلم بفرستید

ارین
مهمان

سلام من 14 سال دارم ولی ریزش مو دارم ایا این عادی هست یا بخاطر بلوغ هست لطفا سریعتر جواب بدید چون خیلی ناراحتم

Ali
مهمان

با سلام من 14 سالمه تازگی به سن بلوغ رسیدم و در قسمت راست جلوی سرم ریزش مو پیدا کردم مشکل چیست و راه درمان دارد لطفا مشکلش و راه درمانش را به ایمیلم بفرستید