ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی / اکثر افراد جامعه به دلایل مختلف ریزش مو را تجربه کرده اند ٬ و گاها ریزش بیش از حد معمول میتواند افسردگی و اضطراب ایجاد کند . یک سوال مهم مطرح می شود٬ ریزش مو تا چه حدی طبیعی است ؟ و از چه زمانی ریزش مو نگران کننده می شود ؟

زمانی که نهایتا شما روزی ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست بدهید نباید نگران باشید چرا که این تعداد طبیعی است ٬ معمولا در هنگام شانه زدن – دست کشیدن به موها -استحمام و .. موهای مرده را شاهد هستید که انتهای سفیدی دارند. رشد مجدد موهای از دست رفته امکان پذیر است و یک چرخه در روند رشد و ریزش موها وجود دارد . که اگر این چرخه از تعادل خارج شود فرد احساس میکند ریزش مو دارد .. در غیر اینصورت ریزش و رویش موها امری طبیعی است .

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

زمانی ریزش مو ملموس میشود که حداقل ۲۵ درصد تراکم موها کم شود ٬ در این شرایط باید به پزشک مراجعه کرد چرا که درمان به موقع میتواند کمک کند نه تنها موهای بیشتری از دست ندهید بلکه موهای از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورید.

آیا ریزش مو در زنان و مردان متفاوت است ؟

اکثر آقایون در طول عمر خود ریزش مو را تجربه میکنند ( درجات مختلف) که دو عامل هورمون و ژنتیک بیشترین نقش را دارند . معمولا شکل ریزش مو در آقایان اینگونه است که از شقیقه ها شروع می شود و کم کم عقب می رود ٬ در نهایت شکل موها در سر مثلثی شکل می شود و موهای فرق سر نازک شده و به تدریج ریزش میکنند . قسمت هایی که به هورمون حساس نیستند مانند کنارگوش ها و یا پشت سر میتوانند از ریزش در امان باشند .

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

اما ریزش مو در خانوم ها به چه شکل است ؟

دلایل مختلفی از جمله کمبود آهن – رژیم های نامناسب – خونریزی های ماهانه و .. میتواند عامل ریزش مو در خانوم ها باشد . البته دلایل مشترکی هم وجود دارد بین آقایون و خانوم ها مانند ژنتیک و …

شکل ریزش در خانوم ها : معمولا خط جلوی سر به خوبی حفظ می شود و تغییری نمیکند ٬ اما کم کم تراکم موهای زنان در بخش های فرق و جلوی سر کم می شود – خانوم هایی که ریزش غیر طبیعی دارند هنگام باز کردن فرق احساس میکنند پوست سرشان به خوبی دیده می شود – نازک شدن موها از علایمی است که زنان دچار ریزش موی غیر طبیعی شده اند. طاسی در خانوم ها خیلی به ندرت پیش می آید و معمولا بیشتر کاهش شدید تراکم مو ملموس است …

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

عوامل تاثیرگذار بر ریزش مو :

معمولا شانه زدن های خشن – سشوارهای مکرر – رنگ مو – استفاده از ژل ها – گیره های مو و .. میتواند به موها آسیب بزند و باعث ریزش شود اما این ریزش بیشتر موقتی بوده و موهای جدید جایگزین میشود … این عوامل معمولا جنس مو را خراب میکنند . ریشه ی مو آسیب نمیبیند .

بیماری ها نیز بر ریزش مو تاثیر دارند : مثلا زایمان – سیگار کشیدن – بیماری های عفونی  و ..

اگر ریزش موهای شما بیشتر از حد معمول است و یا تراکم موهای شما کم شده است ٬ بهتر است برای ریشه یابی علت ریزش مو به متخصصین  کلینیک های زیبایی مو مراجعه کنید .

تا زمانی که علت ریزش مو مشخص نشود ٬ تمام درمان ها احتمالی است . ریزش مو دلایل مختلفی دارد که باید توسط متخصص ریشه یابی شود .

 

با تشکر / پزشک آشنا 

pezeshkashna.com

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar