رژیم غذایی متعادل | بخش اول

رژیم غذایی متعادل | بخش اول

پزشک آشنا : با وجود آنچه در برخی از کتاب ها و برنامه های تلویزیونی درباره رژیم های غذایی مشاهده می کنید، تغذیه سالم بسیار ساده است.

رژیم غذایی که دربردارنده مصرف غذاهای حاوی نشاسته مانند سیب زمینی، برنج و پاستا بوده و شامل مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات است در کنار آن مصرف برخی از غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، ماهی و عدس، همچنین مصرف مقدار مناسبی شیر و فرآورده های لبنی و استفاده از مقدار مناسب چربی ها، نمک یا شکر، همه مواد مغذی مورد بدن را تامین می کند.

هنگامی که صحبت از یک رژیم غذایی سالم به میان می آید، تعادل حرف اول را می زند. این امر به معنای مصرف طیف گسترده ای از مواد غذایی به اندازه مناسب است، توجه داشته باشید مصرف مقدار مناسب از مواد غذایی و نوشیدنی ها برای رسیدن به وزن سالم و حفظ آن ضروری است.

اما اکثر بزرگسالان دچار اضافه وزن یا چاقی هستند. این بدان معناست که بسیاری از آنان بیش از نیاز بدن خود به مصرف غذاها روی می آورند. و این امر فقط شامل غذاها نیست نوشیدنی ها نیز حاوی مقادیر بالای کالری است. بسیاری از بزرگسالان باید غذاها و نوشیدنی هایی با کالری کمتر مصرف نمایند تا وزن آنان کاهش یابد حتی اگر از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می نمایند.

گروه های غذایی

در کل مواد غذایی به پنج گروه تقسیم می شود. سعی کنید از چهار گروه اول، غذاهای متنوع انتخاب نمایید. این گروه دربردارنده موارد زیر است:

  • میوه و سبزیجات
  • مواد غذایی حاوی نشاسته مانند نان، برنج، سیب زمینی و پاستا. در صورت امکان سعی کنید از مواد غذایی سبوس دار استفاده نمایید و جهت دریافت فیبر سیب زمینی را با پوست مصرف نمایید.
  • گوشت، ماهی، تخم مرغ و حبوبات
  • شیر و فرآورده های لبنی
  • غذاهای حاوی چربی و قند

اکثر مردم از طریق مصرف غذاها و نوشیدنی ها، کالری و چربی، قند و نمک بسیار دریافت می کنند در عین حال آنان میوه و سبزیجات و فیبر به اندازه کافی مصرف نمی نمایند. بله در برنامه غذایی باید غذاهایی حاوی مقداری چربی نیز موجود باشد اما این بدان معنا نیست که فرد باید به منظور پیروی از یک رژیم غذایی سالم از غذاها و نوشیدنی هایی حاوی چربی و قند بالا مصرف نماید. پزشک آشنا به نقل از Nhs.uk

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar