رژیم غذایی اکو آتکینز Eco Atkins

رژیم غذایی اکو آتکینز Eco Atkins

رژیم غذایی اکو آتکینز چیست؟

رژیم غذایی آتکینز بر اساس ، پروتئین بالا و کربوهیدرات کم، در یک دهه اخیر بسیار رواج داشته است. از آنجاکه بسیاری از کارشناسان معتقدند که یک رژیم غذایی پر از چربی های حیوانی در تقابل با سلامت است، در حال حاضر رژیم غذایی گیاهخواری اتکینز به عنوان جایگزین وجود دارد که برخی اوقات رژیم غذایی اکو آتکینز نامیده می شود.

بعد از تحقیقات در بیمارستان سنت مایکل در تورنتو در مورد رژیم غذایی آتکینز، تصمیم گرفتند بررسی کنند که آیا این رژیم غذایی گیاهخواری با پروتئین بالا ، می تواند باعث کاهش وزن همراه با کم کردن کلسترول بد(LDL) شود.آنها رژیم غذایی آتکینزی اختراع کردند که مشابه رژیم اصلی بود که نسبت پروتئین و کربوهیدرات در آن حفظ شده بود اما پروتئین چربی حیوانی با پروتئین گیاهی جایگزین شده بود.(عمدتا از سویا)


محققان 47 مرد و زن دارای اضافه وزن را در هر دو رژیم غذایی اتکینز و یا رژیم غذایی گیاه خواران (از جمله لبنیات و تخم مرغ) و رژیم غذایی گیاهخواری با کربوهیدرات بیشتر و چربی کمتر قرار دادند. هر دو رژیم غذایی کم کالری بودند، 60٪ از کالری مورد نیاز شرکت کنندگان در مطالعه فراهم شده بود.

در طول چهار هفته، هر دو گروه به طور متوسط 8.8 پوند وزن از دست داده بودند و فشار خون، کلسترول و سطوح تری گلیسرید آنها بهبود یافته بود.اما مشاهده شد کسانی که از رژیم غذایی آتکینز پیروی کرده بودند 6%بیشتر کاهش کلسترول بد (LDL) داشته اند.

در رژیم غذایی آتکینز چه چیزی باید خورد

به جای استیک و گوشت موجود در رژیم غذایی اتکینز اصلی، افراد رژیمی در این مطالعه، مواد غذایی آماده شامل چربی های سالم، پروتئین سویا، لوبیا، آجیل، دانه ها، مواد بدون نشاسته ، میوه ها، و سبزیجات داده شد. 31 درصد از کالری رژیم غذایی از پروتئین های گیاهی، 43٪ از روغن های گیاهی، و 26٪ از کربوهیدرات حاصل شد.

رژیم غذایی اکو آتکینز (2)

ماهیت رضایت بخش از یک رژیم غذایی غنی از پروتئین های گیاهی و فیبر بالا آن را با یک رژیم غذایی کم کالری برای چهار هفته برای شرکت کنندگان آسان ترمی کند. 

پروتئین در درجه اول از گلوتن، نوشیدنی سویا، پنیر سویا؛ همبرگر سویا. فرآورده های گیاهی ، آجیل. سبزیجات و غلات و حبوبات تامین شد . این رژیم غذایی بر سبزیجاتی مثل بامیه و بادنجان با سایر سبزیجات کم نشاسته تاکید دارد.

این رژیم غذایی شامل “چربی خوب” از روغن کانولا، روغن زیتون ، و آجیل ها می باشد. کسانی که رژیم می گیرند کربوهیدرات را از میوه ها،گیاهان،غلات و حبوبات با یک مقدار محدود از جو دریافت می کنند. اما آنها هیچ غذای نشاسته داری مثل نان غنی شده سفید، برنج، سیب زمینی، و یا محصولات پخته شده نمی خورند.

رژیم غذایی اکو آتکینز: چگونه لاغر می کند

در رژیم غذایی آتکینز برخی از موارد بهبود یافته است دکتر جین مولو سخنگوی انجمن رژیم غذایی آمریکا می گوید: در مطالعه بر اکو اتکینز، شرکت کنندگان 40%کاهش مصرف کالری داشته اند،که به احتمال زیاد دلیلی برای کاهش وزن است، که بیشتر به خاطر رژیم غذایی است.

کارشناسان می گویند :رژیم غذایی سخت گیاهی مانند رژیم غذایی اکو اتکینز یکی از راه های کاهش کلسترول است، اگر چه سطح فیبر بالا در رژیم غذایی ممکن است اثر کاهنده کلسترول آن را افزایش دهد.

مولو می گوید: “جایگزینی چربی های سالم با چربی های اشباع و ترانس، کم خوردن غذاهای سرخ شده و کم چرب، افزایش فیبر و انجام فعالیت بدنی منظم همه ابزار موثری برای پایین آوردن کلسترول هستند،”

کارشناسان در مورد رژیم غذایی اتکینز چه می گویند

دکتر رابرت ایکل استاد دانشگاه دنور که رئیس سابق انجمن قلب آمریکا است،می گوید: رژیم غذایی اتکینز قطعا بهتر از رژیم غذایی اصلی اتکینز است. اما هر دو اکثر مردم را در دراز مدت بیش از حد محدود می کنند. او اضافه می کند که مطالعات رژیم غذایی اکو-اتکینز خیلی کوتاه بود تا هرگونه اطلاعاتی را مهیا کند.

رژیم غذایی اکو آتکینز (1)

به سادگی می توان پروتئین گیاهی را با پروتئین حیوانی در رژیم غذایی جایگزین کرد تا به عنوان رژیم غذایی تاثیرگذار اتکینز به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند.

از آنجا که هر دو گروه مطالعاتی همان مقدار کاهش وزن داشتند،و صرف نظر ار اینکه آیا آنها در رژیم غذایی کم-کربن یا پر-کربن وزن از دست داده اند،ایکل نشان می دهد که خوردن کربوهیدرات سالم تر است. موسسه پزشکی US توصیه می کند که افراد 45%تا 65% از کالری روزانه خود را برای تامین انرژی و سوخت کافی فعالیت های فیزیکی از کربوهیدراتها که برای سلامت خوب هستند تامین کنند.

مولو متوجه شد که می توان با کاهش وزن و ورزش بیشتر و انتخاب روغن های سالم سطح کلسترول خون را کاهش داد. او معتقد است که این روش با محدودیت کمتر برای اکثر مردم بهتر جواب میدهد .

مولو می گوید: این یک مشکل است چراکه هنگامی که تمام گروه های غذایی مانند لبنیات حذف می شوند ؛ مواد مغذی ضروری مانند کلسیوم و ویتامین D از رژیم غذایی مفقود می شوند.

رژیم غذایی اکو اتکینز: بیشتر بررسی کنید

رژیم غذایی کم کربوهیدرات، رژیم غذایی گیاهی می تواند به کاهش سطح کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند-اما آیا می تواند برای شما شیوه زندگی کردن اتخاذ کند؟

برای بسیاری افراد از دست دادن همه محصولات حیوانی،محدود کردن کربوهیدرات و خوردن رژیم غذایی گیاهی چالش خواهد شد.

اگر علاقمند هستید که از برنامه غذایی اکو اتکینز پیروی کنید،به خاطر اینکه مطمئن شوید این روش جوابگوی تمام نیازهای غذایی شما می باشد حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

اگر رژیم غذایی اکوآتکینز برای شما مشکل است،سعی کنید با افزایش پروتئین های گیاهی،کربوهیدرات و چربی سالم رژیم غذایی به یک نسخه تغییر یافته درست کنید.برای سلامت قلب و کنترل وزن یک دوز فعالیت بدنی منظم اضافه کنید. تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar