رازهایی برای داشتن پوستی زیبا…

رازهایی برای داشتن پوستی زیبا…

افراد همواره به دنبال داشتن پوستی زیبا و شاداب هستند، اگرچه رسیدن به این هدف کار مشکلی است، می توانید با پیروی روزانه از مراحل زیر به پوستی صاف، براق و بدون دانه های سرسیاه برسید.

مراحل:

1-از یک رژیم غذایی سالم سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای پوست پیروی کنید. ویتامین های B ، C ، E ، A و K به داشتن پوستی تازه و درخشان کمک می کنند.

 

رازهایی برای داشتن پوستی زیبا...

رازهایی برای داشتن پوستی زیبا…

 

 • ویتامین B اساس پوست، ناخن و مو را تشکیل می دهد. این ویتامین در غذاهایی مثل بلغور، جو دوسر، تخم مرغ، برنج، موز و حتی در Vegemite یافت می شود.
 • ویتامین C از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می کند و مانع از بروز سرطان پوست می شود. ویتامین C در مرکباتی  مانند لیمو، لیموترش، پرتقال، فلفل شیرین، قره قاط ، آب انگور، گل کلم، و سبزیجات برگدار موجود است.
 • ویتامین E نیز از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می کند، این ویتامین را می توان در غذاهایی مانند روغن زیتون، اسفناج، آجیل، دانه ها و روغن های گیاهی یافت.
 • ویتامین A برای بازسازی بافت پوست ضروری است-بدون آن پوست شما خشک و پوسته پوسته به نظر می رسد. ویتامین A در میوه جات و سبزیجات وجود دارد.
 • ویتامین K به کاهش کبودی و گودی های سیاه زیر چشم کمک می کند. ویتامین K در سبزیجات دارای برگ سبز، در محصولات لبنی و در گوشت هایی چون گوشت خوک و جگر موجود است.

2-میوه ها و سبزیجات، آجیل، برنج و تخم مرغ در حفظ سلامت پوست موثر است. فراموش نکنید که نوشیدن مقدار متناوب آب باعث درخشش پوست شما می شود.

نقش تغذیه در سلامت پوست

نقش تغذیه در سلامت پوست

 

3- همیشه موقع بیرون رفتن در زیر آفتاب، از کرم های ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.

 • استفاده بسیار از میوه ها و سبزیجاتی که از پوست شما در مقابل آفتاب حفاظت می کنند به تنهایی کافی نیست. حتی اگر شما پوست تیره ای دارید، باز هم لازم است که از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. کرم های ضد آفتابی انتخاب می کنید باید عیار محافظتیSPF آن 30 یا 40 باشد و آن را بطور یکنواخت به پوست خود بمالید. استفاده  از کرم های سازگار با پوست و ضد آب از اهمیت خاصی برخور دار است. اگر مقدار زیادی کرم ضد آفتاب بمالید روی پوست شما می ماسد. از راهنمای درون آن حتما استفاده کنید.
 • سعی کنید در ساعاتی که آفتاب تند است، مثلا از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، در معرض آفتاب قرار نگیرید. هنگامی که آفتاب شدید است، پوست شما در معرض خطر قرار می گیرد. همراه ضد آفتاب از محافظت کننده لب نیز استفاده کنید. کلاه با لبه ی عریض و عینکی مناسب تهیه کنید.

4- نوع پوست خود را مشخص کنید: پوست شما ممکن است چرب، خشک، حساس یا از نوع پوستی ترکیبی باشد. می توانید با مراجعه به اینترنت و کتب تخصصی یا با مراجعه به متخصص پوست نسبت به نوع پوست خود آگاهی یابید. پوستهای مختلف به مراقبتهای نسبتا متفاوتی نیازدارند .

 

مشخص نمودن نوع پوست

مشخص نمودن نوع پوست

 • اگر همیشه هنگام استفاده از کرم جدید یا پوشیدن روسری، روی پوست و یا گردنتان جوش می زند، شما احتمالا دارای پوستی حساس هستید.
 • اگر پوست شما دارای درخششی روغنی است و تیره و کدر به نظر می رسد و جوش های بزرگی می زند، به احتمال زیاد پوست شما چرب است.
 • اگر پوست شما در قسمت های بینی، پیشانی و چانه مانند حالتی است که در قسمت قبل بدان اشاره کردیم ولی در بقیه قسمت ها خوب است، شما احتمالا پوست ترکیبی دارید.
 • اگر احساس می کنید همیشه به استفاده از مرطوب کننده نیاز دارید و پوست شما در زمستان احساس سفتی می کند، احتمالا پوستی خشک دارید.

5- صابون/پاک کننده و مرطوب کننده مناسب تهیه کنید. لازم نیست حتما از تونر استفاده نمایید. از مواد شیمیایی غلیظ و مصرف مواد شیمیایی که برای نوع پوستتان مناسب نیستند، اجتناب کنید.

6- پوست خود را روزانه 2-3 بار با پاک کننده/صابون بشویید. از مرطوب کننده به اندازه ای استفاده کنید که در پوستتان احساس رطوبت کنید ولی پوستتان را زیاد چرب نکنید.

نوشته: Kyle Grindley, Ben Rubenstein

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar