رابطه جنسی پس از تولد نوزاد | بخش آخر

رابطه جنسی پس از تولد نوزاد | بخش آخر

 

پزشک آشنا : چگونه پس از به دنیا آمدن نوزاد رابطه جنسی مناسبی داشته باشیم ؟

شیردهی نیز جز موانع به حساب می آید.

شیر دهی امری مفید است. اما ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود به خصوص هنگامی که فرد سعی دارد زندگی جنسی خود را دوباره آغاز کند.صرف انرژی زیاد به صورت فیزیکی و احساسی برای تغذیه نوزاد ممکن است مانع از این شود که مادر از لحاظ جسمی و روحی برای رابطه آماده شود. در این باره دلسوزی به اندازه شور و اشتیاق مهم است. اجازه دهید شریک زندگی شما احساسات خود را بیان دارد در این صورت می توانید هر دو روی احساسات یکدیگر کار کنید.شیردهی دایم ومکیدن شیر توسط نوزاد ممکن است سینه ها را حساس کند و خانم مایل نباشد سینه هایش لمس شود. راس می گوید در مورد خانم ها اگر نگران نشتی شیر یا نگران حساسیت سینه های خود هستید در هنگام رابطه جنسی سوتین خود را به تن داشته باشید.

 

 


تغییرات بدن به صورت داخلی و خارجی

در دوران بارداری مادران با وزن طبیعی حدود 11 -15 کیلوگرم به وزن آن ها اضافه می شود. اگر خانم سزارین شده باشد جای زخم و خراشیدگی در بدن وجود دارد و تعجبی ندارد بسیاری از خانم ها می گویند می دانند چگونه هستند و کاملا میل جنسی خود را از دست می دهند و یا حتی به دلیل اندام خود دچار افسردگی می شوند.اگر درباره ظاهر خود احساس خوبی ندارید بازخوردهای مثبت شریک زندگی می تواند در این باره به شما کمک کند. درباره تصمیمی که درباره بدن خود دارید با شریک زندگی خود مشورت کنید و از او کمک بخواهید. برای مثال می توانید از او بخواهید از کودک نگهداری کند تا شما نیم ساعت ورزش کنید یا از او بخواهید برای تهیه غذاهای سالم به شما کمک کند. در همین حال سالتز پیشنهاد به خرید لباس هایی می دهد که باعث می شود فرد احساس جذابیت کند در حالی که مناطقی از اندام را که باعث ناراحتی است می پوشاند.

تغییرات بدن به صورت داخلی و خارجی(ادامه)

دیگر مشکل فیزیکی زایمان طبیعی معمولا کش آمدن دیواره های واژن است که اصطکاک را از بین می برد و لذت جنسی زا کاهش می دهد. و مدتی طول می کشد که آن ماهیچه ها به حالت قبل خود بازگردد. بر اساس گفته راس در برخی خانم ها این ماهیچه ها دوباره به حالت اول باز نمی گردد. در این باره می توان از ورزش های کنل استفاده نمود تا ماهیچه های تحتانی حالت بگیرد. تکرار تمرین سفت کردن و شل کردن این ماهیچه ها به درمان مناطق آسیب دیده واژن کمک می کند مناطقی که به دلیل پارگی یا اپی زیاتومی واژن رخ داده است. با وجود همه تغییراتی که در بدن مادر رخ داده است باز هم باید آن را بعنوان بخشی از کار مادر شدن پنداشت.


درباب ﻣﺴﺌﻟﻪ ای که شما را عقب نگه می دارد با خود رو راست باشید

اگر هنوز هم در بازگردان دوباره زندگی جنسی خود با مشکل روبه رو هستید جدا از ﻤﺴﺌﻟﻪ فیزیکی وقت بگذارید و بررسی کنید چه مشکل احساسی در روابط شما وجود دارد. سالتز می گوید از خود بپرسید چه چیز باعث می شود من احساس راحتی نکنم و نخواهم در هنگام رابطه با شریک زندگی خود صمیمی باشم؟ یکی از مساﺋﻟﻰ که باعث از بین رفتن احساسات خانم ها می شود، احساس خشم و ناراحتی است از اینکه دایم باید پوشک بچه را عوض کند در حالی شوهر او به دنیای واقعی می رود و کارهای معمول را انجام می دهد مانند کار بیرون و صحبت با سایرین.

با همسر خود ارتباط برقرار کنید

یکی از بزرگترین موانع احساسی از خود فرد و از خستگی ذهنی او ناشی می شود. بخش زیادی از این مشکل از طریق گفت و گو حل می شود. تکیه به کمک همسر برای زوجین تاکیدی است بر اینکه که در این ﻤﺴﺌﻟﻪ هر دو با و در کنار هم هستند. مشاور خانواده را از یاد نبرید. راس توصیه می کند هر زوجی پس از بچه دار شدن حداقل یک بار باید به نزد مشاور خانواده برود. این امر باعث حل کردن مشکلاتی کوچک می شود پیش از اینکه این مشکل مانند گوله برف پایین و پایین بیاید و بزرگ و بزرگ تر شود.

 

 

به دنبال روش های جایگزین باشید

سالتز می گوید رابطه جنسی باید برای هر دو طرف لذت بخش باشد و روش های بسیاری برای انجام آن وجود دارد. اگر به رابطه جنسی تمام عیار تمایلی ندارید از روش تحریک دهانی یا تحریک دستی و ماساژ تحریک آمیز استفاده کنید تا به معشوق خود احساس نزدیکی کنید. حتی هنگامی هم که تحریک نشده اید راهی برای نشان دادن محبت خود بیابید. از بوسه، بغل کردن، نوازش یکیدیگر بر روی مبل یا مالش آرامش بخش پاها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این کار را در طول روز انجام دهید تا حس ارتباط داشتن را در خود زنده کنید.

زمانبدی برای رابطه

بر اساس گفته متخصصان در کلینیک مایوهر چند از فردی به فرد دیگر فرق دارد اما بسیاری از مشکلات که خانم ها پس از بارداری تجربه می کنند در طول سال اول بهبود می یابد. سال اول به دلیل وجود نوزاد سالی است که از لحاظ جسمی زوجین وقت ندارند. زوجین باید بدانند در این دوره قادر نخواهند بود به اندازه قبل رابطه جنسی داشته باشند. و باید واقع بین بود نمی توان برنامه ای را که قبل از وجود نوزاد وجود داشت دوباره دنبال نمود. برای مثال برای رابطه جنسی باید برنامه ریزی نمود هرچند برنامه ریزی کار رمانتیکی نیست اما اگر به دلیل به هم ریختگی گزینه دیگری وجود نداشته باشد در این صورت برنامه ریزی یک استراتژی لازم است.

پذیرش نرمال جدید

با هر مرحله از گسترش خانواده ، فرد وارد مرحله نرمال جدیدی در رابطه جنسی می شود. سالتز می گوید اما این امر درباره میزان رابطه جنسی نیست بلکه شامل این است که بدون رابطه چقدر هر دو ناراحت می شوید. اگر یکی از زوجین حس کند که همواره رد می شود رابطه دچار آسیب می گردد… قبل از اینکه خیلی دیر شود باید این مشکلات را حل نمود. به همین ترتیب سالتز می گوید اگر هر دو شما راضی هستید که زیاد رابطه نداشته باشید پس ایرادی ندارد. تحریریه پزشک آشنا به نقل از midicinenet.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar