دلایل مبتلا به چاقی شکمی و پهلو ها و راه های درمان آن

دلایل مبتلا به چاقی شکمی و پهلو ها و راه های درمان آن

یکی از اولین قسمت ها که در افراد چاق در نظر گرفته میشود شکم وپهلو است ویا بهتر بگویم بزرگی شکم وپهلو از اولین نشانه های چاقی در افراد است . وقتی شما مبتلا به چاقی شکمی وبزرگی پهلو هستید کمتر میتوانید لبا س های اندامی بپوشید ودر مهمانی ها با پوشش دلخواه خود حضور داشته باشید . بلکه این شما نیستید که نوع لباس خود را انتخاب میکنید این اندام شما است که شما را وادار می سازد تا لباسی متناسب با آن را انتخاب کنید .

دلایل عمده چاقی در ناحیه شکم

1 حذف وعده های اصلی غذایی

حذف هر کدام از وعده های اصلی غذایی مخصوصا صبحانه و شام در ایجاد چاقی شکمی موثر است. توجه داشته باشید حذف وعده صبحانه و به دنبال آن دیر ناهار خوردن باعث میشود اولا با ولع غذا خورده شود وثانیا بدن به علت کمبود مواد غذایی در ساعات طولانی احساس قحطی کرده وغذای مصرف شده در وعده نهار را به صورت چربی در شکم وپهلو وباسن وران ها ذخیره کند .

2 استفاده از میوه ها به جایشام

در تغذیه سالم به مصرف میوه وسبزیجات تاکید فراوان شده است اما استفاده از میوه ها به خصوص میوه های شیرین مثل انگور – انبه – خربزه – طالبی – گلابی – خرمالو یا آبمیوه های شیرین وآماده , به جای شام باعث اضافه شدن چربی های شکمی میشود زیرا این مواد زود هضم میشوند واز معده خارج میشوند وشما سریع احساس گرسنگی میکنید ونکته بعد اینکه قند موجود در این میوه ها باعث ایجاد چاقی شکمی میشود

3 مصرف مایعات به هنگام غذا

بعد از خوردن یک غذای سنگین وچرب نوشیدن یک لیوان آب خنک ویا انواع نوشابه های گاز دار بسیار دل چسب است اما همان قدر خطرناک نیز هست .زمانی که شما شروع بجویدن اولین لقمه غذا می کنید اسید در معده شما شروع به ترشح میکند این اسد برای هضم غذای شما بسیار ضروری است حال اگر در زمان صرف غذا یا بلافاصله بعد از آن شما از نوشیدنی استفاده کنید اسید معده خود را رقیق کرده و روند هضم به درستی پیش نمیرود .اغلب افراد چاق اظهار داشته اند در بین غذا از آب استفاده کرده اند وچاقی شکمی در این افراد بیشتر دیده میشود .

نمونه ای از چاقی شکمی

نمونه ای از چاقی شکمی

راه های جلوگیری از چاقی شکمی

نحوه تغذیه صحیح

برای خود 6 وعده غذایی مشخص کنید (3وعده اصلی و3میان وعده ) در وعده های اصلی غذای کمتر وکم کالری تری مصرف کنید ودر میان وعده ها از میوه ها وسبزیجات استفاده کنید .

خواب کافی

دانشمندان عقیده دارند که خواب کم همان قدر که باعث ایجاد چین وچروک در بدن واختلال هواس میشود در ایجاد چاقی نیز موثر است .تحقیقات نشان داده جوانانی که کمتر از 5 ساعت خواب در شبانه روز داشته اند سایز دور کمرشان بالا تر بوده است ودارای چربی شکمی بالاتری بوده اند .

ورزش های مخصوص شکم

هدف از ورزش برای این قسمت این است که اولا باعث بالا رفتن سوخت وساز در این منطقه شود وهم باعث ایجاد شکل گیری وفرم مناسب وزیبا در ناحیه شکم شود .

بالا آورد پاها در حالت خوابیده

زمانی که به پشت خوابیده اید پاها را بالا بیاورید تا حدی که باسن شما از زمین جدا شود وبعد آرام به موقیت قبل برگردید این حرکت را تا 20بار در روز انجام دهید .

دراز و نشست

همه ما در دوران مدرسه با دراز ونشست آشنا شده ایم .به پشت دراز بکشید ودست ها را زیر سر قرار دهید بعد از کمر خم شوید وتا حدی بالا بیاید که آرنج شما به پاهای تا شده شما برخورد کند .این حرکت را در روز 20بار انجام بدهید .

ورزش دوچرخه

به پشت دراز بکشید وپاها را به صورت خم شده بالا بیاورید ومانند زمانی که دوچرخه سواری میکنید پا برنید .این حرکت در روز به مئت 3دقیقه انجام شود .

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar