دلایل افزایش وزن . بخش دوم

دلایل افزایش وزن . بخش دوم

دلایل عجیب افزایش وزن … بخش دوم

کم کاری تیروئید موجب افزایش وزن میگردد

کم کاری تیروئید موجب افزایش وزن میگردد


کم کاری تیروئید

اگر تیروئید فرد (غده پروانه ای شکل در جلوی گردن ) به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند فرد به احتمال زیاد احساس خستگی، ضعف،سرما می نماید و مبتلا به اضافه وزن می شود. اگر هورمون تیروئید به اندازه کافی نباشد سوخت و ساز بدن کاهش می یابد در نتیجه وزن فرد بیشتر می گردد. حتی اگر هورمون تیروئید اندکی از حد نرمال خود نیز پایین تر باشد ممکن است باعث بروز افزایش وزن در فرد شود. البته درمان کم کاری تیروئید با استفاده از دارو اندکی از اضافه وزن را کاهش می دهد.

 

 

یائسگی و نوع انباشته شدن چربی ها

یائسگی و نوع انباشته شدن چربی ها


تقصیر ها را به گردن یائسگی نیندازید

بسیاری از زنان در دوره یائسگی دچار اضافه وزن می گردند اما احتمالا تنها دلیل آن هورمون ها نیست. با افزایش سن سوخت و ساز بدن کاهش می یابد در نتیجه بدن فرد کالری کمتری می سوزاند; البته تغییرات در شیوه زندگی (مانند ورزش کمتر) نیز در این باره نقش دارد. اما اگر افزایش وزن به دلیل یائسگی رخ دهد چربی ها درجاهایی از بدن مانند دور کمر جمع می شود نه در باسن و ران ها.

 

 

سندروم تخمدان چیست؟

سندروم تخمدان چیست؟


سندرم تخمدان پلی‌کیستیک .

PSOS از جمله مشکلات هورمونی شایع در میان زنان در سنین باروری است. بسیاری از زنان مبتلا به پی سی او اس در تخمدان خود کیست های کوچک بسیاری دارند. این امر منجربه بروز عدم تعادل هورمونی می شود و روی چرخه قاعدگی زن تاثیر می گذارد در نتیجه موجب رشد بیش از حد موی بدن و بروز آکنه می گردد. بدن زنان مبتلا به پی سی او اس به انسولین پاسخ نمی دهد و این امر موجب اضافه وزن در آنان می شود. اضافه وزن در این زنان در نواحی اطراف شکم رخ می دهد در نتیجه این زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند.


ترک سیگار

به طور متوسط افرادی که سیگار را ترک می کنند کمتر از 10 پوند به وزن آنان اضافه می گردد. دلیل آن چیست؟زیرا بدون وجود نیکوتین:

– فرد احساس گرسنگی بیشتری می کند و بیشتر غذا می خورد(پس از گذشت چند هفته این احساس از بین می رود)

– سوخت و ساز بدن کاهش می یابد بدون اینکه مقدار کالری دریافتی کاهش یابد

– طعم غذاها از نظر فرد بهتر می گردد که این امر باعث پرخوری می شود.

– فرد به مصرف غذاهای پر چرب، میان وعده های شیرین و الکل بیشتری روی می آورد.

رابطه داروها و افزایش وزن

رابطه داروها و افزایش وزن


اگر دچار اضافه وزن هستید

 

قانون1:

قبل از قطع مصرف هر گونه دارو ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید. به اهمیت دارویی را که مصرف می کنید توجه کنید زیرا مصرف دارویی خاص ممکن است برای شما نقش حیاتی داشته باشد.

اثر دارو بر روی وزن شما و دوستتان یکسان نیست !

اثر دارو بر روی وزن شما و دوستتان یکسان نیست !


قانون2:

خود را با افرادی که داروی مشابه شما مصرف می کنند مقایسه نکنید یک داروی خاص ممکن است عوارض جانبی متفاوتی روی افراد مختلف داشته باشد. توجه کنید اگر یک دارو باعث کاهش وزن در یک فرد می گردد ممکن است درمورد فرد دیگر همان اثر را نداشته باشد در این باره با پزشک خود مشورت نمایید.


قانون3:

اگر اضافه وزن به دلیل انباشته شدن آب باشد نباید نگران شد زیرا اضافه وزن ایجاد شده دایمی یا نشانه چاقی دایم نیست. به محض اینکه دوره مصرف دارو پایان یابد یا شرایط پزشکی فرد تحت کنترل درآید چاقی ایجاد شده در اثر انباشتگی مایعات در بدن فروکش می کند. در ضمن فرد باید از رژیم غذایی حاوی سدیم اندک پیروی کند.

نظر پزشک را درمورد داروی مصرفی جویا شوید

نظر پزشک را درمورد داروی مصرفی جویا شوید


قانون4: اگر دچار اضافه وزن هستید

درباره داروی جایگزین با پزشک خود مشورت نمایید. در بسیاری موارد پزشک می تواند مصرف داروی دیگر را به فرد تجویز کند دارویی که دارای عوارض جانبی داروی قبل نیست.

یک قانون ساده : افزایش فعالیت = کاهش وزن

یک قانون ساده : افزایش فعالیت = کاهش وزن


قانون5: اگر دچار اضافه وزن هستید

برسی کنید که آیا افزایش وزن به دلیل کاهش سوخت و ساز بدن رخ داده است، کاهش سوخت و ساز که ناشی از شرایط پزشکی یا مصرف داروهاست. و اگر چنین است فرد باید در فعالیت هایی شرکت کند که متابولیسم بدن را افزایش می دهد. ورزش را شروع کنید!

 

محرک های افزایش وزن … بخش نخست

تحریریه پزشک آشنا

 

    

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar