درمان موهای نازک

درمان موهای نازک

 

در صورت داشتن موهای نازک می توان روی آن قسمت از موها که باقی مانده است تمرکز نمود. بدون استفاده از پیوند مو آیا راه دیگری وجود دارد که بواسطه آن بتوان نازک شدن تارهای مو را متوقف کرد ؟

دکتر غزاله جعفری در پاسخ این پرسش میگوید : بله با استفاده از برخی درمان ها می توان سرعت نازک شدن مو و یا از بروز و ایجاد موهای نازک جلوگیری نمود و حتی شاید هم با استفاده از برخی درمان ها موهایی که تصور می شود از بین رفته است دوباره بازگردد. حال در این قسمت به نکاتی اشاره می شود با مطالعه آن متوجه می شوید کدام راه های درمانی موثر و کدام یک موثر نمی باشد.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل تنها داروی مخصوص ریزش مو است که توسط FDA تایید شده است و باید با نسخه آن را تهیه نمود. البته این دارو خط مو که به سمت عقب پیش می رود را درمان نمی نماید. این دارو باعث تحریک رشد مو می شود هرچند دانشمندان درباره چگونگی عملکرد آن کاملا اطمینان ندارند. ماینوکسیدیل تحت عناوین روژین یا تروکسیدیل یا تحت عنوان ژنریک نیز در دسترس است. این دارو به صورت مایع و کف و با 2 دوز در دسترس است 2 درصد و 5 درصد.

میزان اثربخشی: ماینوکسیدیل از هر سه مرد روی دو نفر از آنان موثر است. اگر فرد زیر 40 سال باشد و ریزش موهای او تازه آغاز شده است این دارو بسیار موثر است.

نحوه استفاده: دوبار در روز هنگامی که موها خشک است باید ماینوکسیدیل را روی پوست سر استفاده نمود یعنی در مناطقی که موهای نازک شده قرار دارند . سپس باید صبور بود. پس ازگذشت 4 یا چند ماه ممکن است هیچ تغییری رخ ندهد.

موهای نازک (1)

ماینوکسیدیل چه کاری انجام نمی دهد: ماینوکسیدیل راه درمان طاسی نیست. اگر از مصرف ماینوکسیدیل خودداری شود دوباره ریزش موها اغاز می گردد. و سرعت ریزش موها ممکن است سریع تر از قبل شود.

اثرات جانبی: با مصرف ماینوکسیدیل پوست سر ممکن است دچار قرمزی، خارش خشکی، پوسته پوسته یا دچار سایر تحریکات پوستی شود هرچند زیاد شایع نیست. البته اگر از مینوکسیدیدل با غلظت بیشتر 5یعنی درصد استفاده شود این عوارض ممکن است بروز کند.

فیناسترید

این دارو از ساخت هورمون در ریشه الگوی تاسی مردان جلوگیری می نماید این هورمون به نام DHT (دی هیدروتستوسترون) معروف است. فیناستراید تحت نام تجاری پروپشیا در دسترس است.

میزان اثر بخشی: فیناستراید بسیار اثر بخش است. این دارو در 90 درصد مردان جلوی ریزش مو را می گیرد. در حدود دو سوم مردان نیز این دارو باعث رشد دوباره برخی موها می گردد.

نحوه استفاده: فیناستراید به صورت قرص است که معمولایک بار در روز مصرف می گردد. متخصص پوست ممکن است استفاده از این دارو را همراه با مینوکسیدیل تجویز نماید.

این دارو چه کاری انجام نمی دهد: مانند مینوکسیدیل این دارو درمان ریزش مو نیست. اگر مصرف فیناستراید قطع شود ریزش موها دوباره آغاز می گردد.

اثرات جانبی : فیناستراید ممکن باعث بروز اختلال در نعوظ و سایر مشکلات جنسی می شود هرچند بروز این مشکلات مرسوم نیست. اگر فرد با این مشکلات روبه رو گردد به محض اینکه مصرف این دارو قطع شود آن مشکل هم از بین می رود. اما در برخی مردان رفع آن مشکل ممکن است بیش از سه ماه به طول انجامد.

بیوتین و لیزر درمانی با سطح پایین(LLLT)

بیوتین ویتامین B است که برای سلامت بدن ضروری است. این ویتامین در زرده تخم مرغ، مخمر، جگر و سایر غذاها یافت می شود. کمبود ویتامین B ممکن است باعث ریزش مو شود. آیا این امر بدین معناست که مصرف دوز بیشتر ویتامین B باعث رشد موهایی بیشتر می گردد؟ احتمالا خیر. هیچ تحقیقی در این زمینه اثبات نکرده است که بیوتین از بروز ریزش مو جلوگیری می کند یا درمان ریزش موست. ممکن است بگویند شانه ها، برس ها، هود ها و کلاه های لیزر از ریزش مو جلوگیری می کند. نظریه در پس این ادعا این است که فولیکول های مو نور لیزر را در سطوح خاصی جذب می نماید و این امر باعث تحریک رشد مو می گردد. اما مدارک کافی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از این وسیله ها باعث بازگرداندن موها یا جلوگیری از تاسی می گردد.

در صورت بروز ریزش مو چه هنگام باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر موها به ناگاه دچار ریزش شد باید به متخصص پوست و مو مراجعه نمود. زیرا ممکن است در نتیجه بیماری، استفاده از داروها یا در نتیجه رژیم غذایی باشد.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از دکتر غزاله جعفری

متخصص پوست ، مو و زیبایی (کلیک کنید)

دکتر غزاله جعفری

 

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar