راه های مقابله و درمان شپش , برای از بین رفتن و ریشه کن شدن آن

راه های مقابله و درمان شپش , برای از بین رفتن و ریشه کن شدن آن

از دیر باز یکی از مشکلات مربوط به مو ,وجود شپش بوده است . معرف است که شپش در موهای کثیف زندگی می کند. در گذشته ها به خاطر نبود حمام در منزل رفتن , به حمام ودوش گرفتن یک کار سخت بوده و ممکن بوده با گذشت یک زمان طولانی افراد هنوز دوش نگرفته باشند بنابراین در موهای بسیاری از آنها شپش دیده می شد. دلیل بعدی این معضل وجود حمام های عمومی بوده .به این طریق که اگر کسی شپش داشته وبه حمام می رفت در حمام ممکن بوده این شپش به سر دیگر افراد نیز انتقال پیدا کند.

این عوامل مال گذشته است اما در این چند سال اخیر شاهد انتشار شپش در بین مهد ومدارس وگاهی در بین اقوام خود نیز هستیم .

به همین منظور ما تصمیم گرفتیم برای کم شدن وحتی ریشه کن شدن این مشکل مقالاتی را منتشر کنیم وراه های مقابله با این معضل را بیان کنیم .


شپش چیست؟

شپش یک موجود کوچک میباشد که روی پوست سر وموی انسان زندگی می کند و از خون لایه های سطحی پوست تغذیه می کند و به سختی از مو جدا می شود.

تخم این موجود به شکل بیضی وسفیدرنگ وکوچک است که به ساقه مو ودرز لباس می چسبد. پس از 7 روز تخم باز می شود وکم کم به شپش بالغ تبدیل می شود.

برای درمان شپش چه کنیم؟

بعضی از درمان ها زمان بر هستند وممکن است شما نیاز داشته باشید که چند هفته به طور مداوم از این روش درمان استفاده کنید .


1 روغن درخت چای

شما میتوانید از این روغن برای درمان این معضل استفاده کنید به طوری که مقداری از روغن درخت جای را با روغن زیتون یا روغن دیگری مخلوط کنید (زیرا روغن درخت چای بسیار قوی است) سپس بت چوب پنبه به سر خود بمالید وبعد از 12 ساعت آن را بشویید ابتدا از سه بار در هفته شروع کنید وسپس یک بار در هفته تا از شر این حشره موزی نجات پیدا کنید

2 روغن زیتون

برای از بین بردن این حشره شما می توانید از روغن زیتون هم استفاده کنید به این صورت که روغن زیتون را به کل موهای خود بزنید وروی موها را با کلاه نایلونی یا نایلون بپوشانید .سپس 3 تا 8 ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید وبعد آبکشی نمایید

نکته :هر چه زمان به 8 ساعت نزدیک تر باشد بهتر است زیرا شپش ها تا دو ساعت می توانند در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند.

3 می توانید از سشوار استفاده کنید

برای از بین بردن شپش ها سشوار هم خوب است اما به شرط اینکه قبلا از روش دیگری مانند روغن زیتون یا … استفاده کرده باشید سپس بعد ار آبکشی می توانید با سشوار موها را خشک کنید و گرمای ناشی از سشوار میتواند شپش های باقی مانده احتمالی را از بین ببرد

4 استفاده از اتو

روش دیگر برای از بین بردن این حشره موذی استفاده از اتو می باشد .اتو نیز مانند سشوار باعث گرم شدن موها می شود اما گرمای اتو به نسبت بیشتر از سشوار است . شما می توانید از دوستتان بخواهید که با کمی حوصله موهای شما را دسته بندی کند وهر دسته را جدا گانه اتو کند .گرمای اتو باعث سوختن شپش ها وتخم آنها می شود .

5  شامپو

امروزه شامپوهای مفیدی برای مقابله با این حشره در داروخانه ها یا مراکز بهداشتی وجود دارند شما می توانید با چند بار استفاده از این شامپوها از شر این حشره نجات پیدا کنید .

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)