چرا بعضی از افراد با آنکه تغذیه زیادی دارند ولی همچنان لاغر میمانند , تغذیه برای لاغرشدن چیست

چرا بعضی از افراد با آنکه تغذیه زیادی دارند ولی همچنان لاغر میمانند , تغذیه برای لاغرشدن چیست

شاید شما هم دیده باشید کسانی را که زیاد میخورد ولی لاغر هستند ومطمعنا برای خیلی از شما جواب این سوال نامشخص است که چرا با وجود تغذیه زیاد ولی این افراد لاغر هستند و میشناسید کسانی را که تغذیه کمتری دارند ولی دچار اضافه وزن هستند. به راستی تغذیه برای لاغر شدن چیست؟

برای جواب این سوال پر طرفدار تحقیقاتی صورت گرفته است که ما در این جا نتیجه این تحقیقات را به تصویر میکشیم .

سوخت وساز زیاد دلیل موجه برای لاغری

افرادی هستند که روزانه کالری بالای دریافت میکنند ولی همچنان لاغر هستند .تیم تحقیقاتی ما به این نتیجه رسیده اند که ژنتیک یکی از عوامل مهم در وزن گیری افراد است مثلا کسانی که سابقه خانوادگی چاقی دارند باید بیشتر مراقب تغذیه خود باشند تا افرادی که در خانواده سابقه لاغری دارند .دلیل بعد ی میزان سوخت وساز پایه ای بدن است .سوخت وساز پایه ای یعنی میزان انرژیی که بدن برای انجام فعالیت‌های روزمره (ضربان قلب، تنفس، حفظ دمای بدن و…) به آن نیاز دارد . بر این اساس هرچه میزان سوخت و ساز پایه بدن بیشتر باشد افراد کمتر دچار اضافه وزن میشوند .

دلایل تاثیر گذار بر سوخت وساز بدن در تغذیه برای لاغری

عوامل زیادی در افزایش یا کاهش سوخت وساز بدن تاثیر دارند مانند سن، جنس، فعالیت بدنی، وضعیت هورمونی، دما و برخی از مواد غذایی است که مهم‌ترین عامل افزایش دهنده سوخت و ساز، فعالیت بدنی زیاد است. هر چه سن انسان کمتر باشد میزان سوخت وساز بالاتر وهر چه بر سن شما اضافه شود به همان نسبت سوخت وساز شما کاهش پیدا میکند .

لاغری زیاد نشانه بیماری است

لاغری زیاد نشانه بیماری است

بیماری علت لاغری

اگر فرد در حالی که کالری بالایی دریافت میکند ولی هر روز لاغر ولاغر تر میشود واز شادابی وسرحالی وی کم میشود میتواند علائم مشکوک کننده بیماری نیز داشته باشد .شایع ترین بیماری که باعث ایجاد لاغری میشود در حالی که شما تغذیه خوبی دارید استرس وتنش های روحی است .این نوع لاغری میان افرادی که افسردگی دارند بسیار شایع است

در بعضی از مواقع هم بیماریهایی مانند پر کاری غده تیروئید , بیماری های انگلی ومشکلات گوارشی میتواند از عوامل بروز لاغری باشند .
سرطان هم یکی از بیماری ها است که با وجود داشتن تغذیه سالم وپر کالری موجب بروز لاغری در افراد میشود .زیرا تورمون های سرطانی سوخت وساز بدن را بالا میبرند .
بعضی از داروها نیز باعث بروز لاغری میشوند مثلا داروهایی که برای کودکان بیش فعال استفاده میشود .داروهایی که برای کنترل قند استفاده میشود .و…

جلوگیری از چاقی

جلوگیری از چاقی

ارتباط بین سرعت غذا خوردن ولاغری

  1. گاهی هم ممکن است ما ببینیم فردی سالم زمان زیادی را صرف غذا خوردن میکند ولی همچنان لاغر است . با نگاهی اجمالی به غذا خوردن این افراد متوجه میشویم که این ها غذا را خیلی آهسته می جوند ودر زمان زیاد مقدار کمی غذا مصرف می کنند نسبت به افراد چاق که در زمان کوتاه حجم بیشتری از غذا را میل میکنند .
  2. در تغذیه سالم آهسته غذا خوردن تکنیکی است که فرصتی را به مغز میدهد تا پیغام سیری را برای بدن بفرستد و فرد نسبت به افرادی که تند غذا میخورند حجم کمتری از غذای خود را بخورد ودر نتیجه کالری کمتری دریافت کند .
  3. این احتمال هم وجود دارد که فرد لاغری که هم اکنون در مقابل شما غذای زیادی را مصرف کرده برنامه مشخصی نداشته باشد و در طول هفته خوراک کمی داشته باشد و یک یا دو بار در هفته غذای زیادی مصرف کند واین شما را گمراه کرده باشد .

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar