تشخیص و درمان حساسیت

تشخیص و درمان حساسیت

پزشک آشنا : تشخیص عوارض مربوط به آلرژی مانند اگزما و تب یونجه و حساسیت به غذاها اغلب ساده است.
برخی کلینیک های آلرژی ان اچ اس در انگلستان در زمینه آلرژی در کودکان(آلرژی کودکان)دارای تخصص است. از میان انجمن انگلیسی آلرژی و ایمونولوژی بالینی (بی اس ای آی)کلینیکی را که به محل زندگی شما نزدیک تر است انتخاب کنید.
چگونگی تشخیص آلرژی؟
اگر پزشک بیان کرد کودک شما به حساسیت دچار است احتمالا او به انجام تست آلرژی توصیه می کند. هنگامی که به دنبال نوع آلرژن هستند این نوع تست حرف اول را می زند. پزشک احتمالا آزمایش را انجام می دهد یا شما را به نزد کلینیک الرژی می فرستد.
آزمایش پوستی شامل استفاده از قطره آلرژن مشوک به ایجاد حساسیت است که بر روی بازوی کودک قرار می گیرد. پزشکان پیش از استفاده از هر قطره، بر روی پوست یک خراش کوچک می دهند و به چگونگی واکنش پوست توجه می کنند. آزمایش خون (آزمایش های آی جی ای خاص)روش دیگر جهت تشخیص آلرژی است. در این روش مقدار آنتی بادی ای جی ای در خون اندازه گیری می شود. آنتی بادی که توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به آلرژن مشکوک حساسیت ساخته می شود.
متاسفانه این آزمایش مربوط به حساسیت در تشخیص واکنش های آلرژیک با تاخیر ناکارآمد است.
اگر نگران بروز حساسیت هستید به پزشک مراجعه کنید. هیچ وقت از کیت های آزمایش که در تبلیغات مشاهده می کنید استفاده نکنید زیرا شواهدی اندکی مبنی بر کارایی آن وجود دارد.
چگونه آلرژی را درمان کنیم؟
در این باره اولین مرحله این است که کودک را به نزد پزشک ببریم تا مشخص شود کودک به چه چیزی حساسیت دارد. در این باره بهترین راه درمان این است که کودک را از عوامل ایاجد حساسیت دور نماییم. البته این کار ساده ای نیست. البته ممکن است پزشک به کودک داروهایی بدهد از جمله آنتی هیستامین ها یا استروئید موضعی یا استنشاقی ( کورتون).
اما دارو قادر به درمان آلرژی نیست و فقط علایم شایع آلرژی را کاهش می دهد علایمی مانند آبریزش بینی، خارش دهان و عطسه. همواره پیش از استفاده از دارو برای کودک خود با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.
روش های درمان حساسیت امروزه شامل قرار گیری در معرض آلرژن ها در مقدار اندک است که بعدها دوز آن افزایش می یابد. این روش درمانی به نام کاهش حساسیت یا درمان سیستم ایمنی معروف است هرچند درباب کارآمدی آن در درمان آلرژی های مربوط به غذا تحقیقات بیشتری نیاز است.
روش کاهش حساسیت معمولا برای درمان آلرژی های حاد مانند تب یونجه و حساسیت به حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد.
برای کاهش قرارگیری کودک در معرض آلرژن های معمول مراحلی وجود دارد.
هنگامی که میزان آلودگی بالاست کودک را در خانه نگاه دارید به خصوص هنگامی که هوا باد است و پس از بیرون رفتن کودک را حمام کنید. فرم عینک کودک را بشویید تا از بروز حساسیت در چشمان او جلوگیری شود. اگر علایم حساسیت او مشکل ساز است به پزشک مراجعه کنید.
حساسیت به گرده
اگر کودک شما به گرده حساسیت دارد مکان های حاوی این گرده ها مانند رختخواب ممکن است باعث بدتر شدن آسم او شود. کودک همچنین ممکن است به علایمی مانند تب یونجه (رینیت آلرژیک)یا اگزما دچار شود.
البته نمی توان همه آلودگی ها را از بین برد در این زمینه تمیز کردن خانه به صورت معمول کمک می کند و اسباب بازی هایی که کودک بغل می کند، کوسن ها و پرده ها که گرد و غبار را به خود جذب می کنند در دمای بالا بشویید.
در اتاق کودک از بالش های حاوی مواد مصنوعی و بالش های پشم شیشه استفاده کنید و همیشه اتاق کودک را جارو برقی بکشید که بهتر است از پاک کننده هایی استفاده کنید که آلرژن را از بین می برد.
حیوانات خانگی
موی حیوانات باعث بروز حسایت نمی شود بلکه پوست های مرده، آب دهان و ادرار خشک شده باعث واکنش های آلرژی به حیوانات می شود.
اگر نمی خواهید حیوان خانگی را به صورت دایمی از خانه خارج کنید پس می توانید کارهایی زیر را انجام دهید:
سعی کنید حیوان خانگی را تا آنجا که ممکن است در خارج از خانه یا در یک اتاق نگاه دارید بهتر است در اتاقی که فرش یا موکت ندارد حیوان را نگاهداری نمایید.
اجازه ندهید حیوان خانگی وارد اتاق کودک شود.
حداقل یک بار در هفته حیوان خانگی خود را بشویید.
به صورت مرتب موهای سگ را کوتاه کنید.
همه ملزومات حیوان خانگی و وسایل نرم آن را(در دمای 60 درجه)بشویید.
اگر به دیدار آشنا یا دوستی که حیوان خانگی دارد می روید از آنان بخواهید روزی که قرار است به دیدار آنان بروید جاروبرقی یا گردگیری نکنند زیرا این امر باعث پراکندگی گردوغبار می شود.
ممکن است پزشک قبل از ورود به خانه ای که حیوان خانگی دارند برای کاهش علایم حساسیت، آنتی هیستامین برای کودک تجویز کند . اگر شما تصمیم دارید از داروخانه آنتی هیستامین تهیه کنید از داروساز درباره نوع مناسب آنتی هیستامین با سن کودک سوال کنید و همیشه از دوز توصیه شده استفاده نمایید .

تحریریه پزشک آشنا به نقل از babycentre.co.uk

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar