علائم تشخیص شپش سر و راهای درمان برای این مشکل

علائم تشخیص شپش سر و راهای درمان برای این مشکل

در چند سال اخیر شاهد شیوع شپش سر در بین مدارس ومهد ها ی خود هستیم و یکی از نگرانی های والدین در فصل مدارس ابتلای فرزندانشان به این معضل است . به همین منظور وبرای راحتی کار والدین ما در اینجا چند راهکار برای مقابله با شپش سر را بیان می کنیم.

به راستی ما از کجا بدانیم که آیا خود یا فرزندمان دچار شپش سر شده ایم یا خیر ؟سالها بود دیگر از این حشره موذی خبری نبود وافراد خیلی کمی آن هم به علت رعایت نکردن مسائل بهداشتی در گیر این معضل می شدند .اما امروزه با رعایت کردن مسائل بهداشتی هم شاهد ابتلا به شپش سر هستیم زیرا یکی از راه های ابتلا به شپش این است که ممکن است شپش از سر فرد ناقل به سر فرد دیگری پرش داشته باشد واین شپش با تخک گذاری در موهای این فرد موجبات آزار او را فراهم نماید.

علائم تشخیص شپش سر کدام است؟

افرادی که دچار شپش سر شده اند معمولا دچار خارش شدید سر نیز می شوند واین اولین اخطار برای فرد بیمار می باشد . وقتی شما به این مشکل گرفتار شدید از دوستتان بخواهید که با دقت موهای شما را نگاه کند مخصوصا قسمت پشت سر وکنار گوش ها را زیرا اغلب شپش ها از این نقاط برای تخم گذاری استفاده می کنند .

نکته بعدی پیدا شدن تخم های سفید در بین موها می باشد .فرق بین تخم شپش با شوره سر در این است که شوره با تکانی که به مو داده می شود از مو جدا می شود وبر روی زمین می افتد اما تخم شپش حالت چسبناک دارد وباید با ناخن از مو کشیده شود .
اگر شما هر کدام از این دو حالت را داشتید شما دچار شپش سر شده اید وباید برای درمان آن اقدام کنید .

بیشترین جایی که شپش تخم میگذارد

بیشترین جایی که شپش سر تخم میگذارد

برای درمان شپش سر چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

در مان شپش با سرکه

می توانید برای درمان این معضل از سرکه استفاده کنید به این طریق که سرکه را کمی گرم کنید وسپس بر روی موی خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و30 دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید .

شما برای درمان با این روش نیاز دارید که چند شب آن را تکرار کنید تا مطمعن شوید سر شما کاملا پاک شده است.

نوزاد شپش سر

نوزاد شپش سر

درمان با روغن معدنی

برای برطرف شدن این مشکل راه های زیادی وجود دارد یکی دیگر از این راه ها استفاده از روغن معدنی می باشد .به این طریق که مقداری از روغن معدنی را با مقداری سرکه مخلوط کنید وآن را روی موهای خود بمالید . این کار باعث می شود تا شپش های که به سختی به موهای شما چسبیده اند به راحتی از موهای شما جدا شوند . این مخلوط برای برطرف شدن شوره سر نیز مناسب است وشما می توانید روغن معدنی را از داروخانه ها یا عطاری ها تهیه کنید .
برای تاثیر بهتر نیاز است که شما تا جند شب از این مخلوط استفاده کنید.

بعد از هر مورد که برای درمان استفاده می کنید بهتر است موهای خود را با شانه های فلزی شانه کنید وسپس این شانه را در آب وصابون قرار دهید تا شپش های آن کشته شود .

بهتر است زمانی که شما در حال درمان شپش هستید تمام ملافه ها و لباس های خود را با آب داغ ومواد شوینده وسرکه نیز بشویید .این کار باعث بهبود فرایند درمان می شود وجدا از آن جلوی انتقال شپش را به سایرین نسز می گیرد

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)