بیماریهای چشم | بخش آخر

بیماریهای چشم | بخش آخر

در رتینوپاتی دیابتی: چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که سطح قند خون کنترل نشود ممکن است به رگ های خونی ظریف که شبکیه را در بردارد آسیب وارد شود. این رگ های خونی ممکن است متورم شده، ترک بخورد و یا نشتی دهد.

در برخی موارد نیز در چشم ده ها رگ خونی جدید و غیر طبیعی رشد می کند که به این شرایط رتینوپاتی پرولیفراتیو می گویند. این رگ های خونی غیر طبیعی بسیار شکننده است و به راحتی ترک می خورد. این فرایند کم کم به شبکیه آسیب می زند و باعث تاری دید، نقاط کور یا موجب کوری می شود.


آب مروارید: دید

افزایش سن با چشمان ما نامهربان است. تا رسیدن به 80 سالگی بیش از نیمی افراد به آب مروارید یا تیرگی عدسی چشم مبتلا می شوند. در این صورت دید کم کم تار می شود و مطالعه، رانندگی و دید در شب سخت تر می گردد. دیابت، استعمال دخانیات یا قرار گیری طولانی مدت در معرض آفتاب خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. عمل جراحی که طی آن عدسی چشم با یک عدسی مصنوعی جایگزین می شود در این زمینه عملی بسیار کارامد به شمارمی آید.


آب مروارید: چه اتفاقی می افتد

در چشم سالم، عدسی نور را به صورت یک تصویر شفاف و واضح به شبکیه می تاباند و شبکیه مانند فیلم دوربین تصویر را دریافت می کند. با افزایش سن درعدسی پروﺘﺋﻴﻦ ساخته می شود بنابراین عدسی به جای یک تصویر شفاف، پرتوهای نور را به صورت پراکنده به شبکیه می تاباند. در نتیجه آن تاری دید، تغییر در رنگ ها، و خیرگی به هنگام شب رخ می دهد. آب مروارید در مراحل پیشرفته با چشمان غیر مسلح قابل مشاهده است. می توانید آب مروارید را به صورت یک حلقه به رنگ قهوه ای در مرکز چشم در این عکس مشاهده نمایید.


پیگمنتوزای شبکیه

RP یک بیماری ارثی است که اغلب با مشکلات دید در شب آغاز می گردد و به دنبال آن کم کم دید جانبی از بین می رود و دید فرد به صورت تونلی شکل در می آید و دست آخر در برخی موارد این بیماری به کوری منجر می گردد. از هر 4000 نفر امریکایی یک نفر به بیماری RP مبتلاست. مطالعه ای که در این زمینه انجام پذیرفته است نشان می دهد مصرف مکمل های ویتامین A با دوز بالا قادر است سرعت از بین رفتن بینایی را کاهش دهد. اما فرد باید قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت نمود زیرا مصرف بیش از حد ویتامین A باعث مسمومیت می گردد.


پیگمنتوزا شبکیه: چه اتفاقی می افتد

در بسیاری از افراد با بیماری RP بافت حساس به نور در شبکیه کم کم به مرور زمان تحلیل می رود هنگامی که این بافت از بین می رود دیگر قادر نیست علایم را به مغز ارسال دارد و بخشی از دید از بین می رود. در این بیماری معاینات چشمی، نقاط سیاه غیر طبیعی (رنگدانه هایی) را نشان می دهد که در اطراف شبکیه پخش شده است. در کنار تورم شبکیه که به نام ماکولا ادما معروف است (توده نارنجی رنگ در مرکز که در شکل نشان داده شده است) آب مروارید نیز ممکن است اتفاق بیفتد


اجسام شناور و لکه ها

لکه های تار یا مشاهده لکه هایی که حرکت می کند و ممکن است به صورت شناور باشد، در ژل زجاجیه چشم باقی بماند. این لکه ها مانع از دید نمی شود و در نور زیاد قابل مشاهده است. لکه های شناور همواره دیده می شود و مشاهده آن معمولا بی ضرر است. اگر این لکه ها ظاهر شود و ناگهان افزایش یابد یا همراه با فلش هایی از نور باشد فرد باید به پزشک مراجعه نماید. در این باره اختلالات دید که جدی تر است شامل لکه های سفید یا سیاه ماندگار و ظهور ناگهانی سایه یا از بین رفتن دید محیطی است. بروز این عوامل نیاز به معاینه سریع دارد.


آمبولی(تنبلی چشم)

در دوران کودکی اگر دید در یک چشم کاهش یابد مغز به چشم دیگر بیشتر نیرو می بخشد. به این بیماری امبولی می گویند که ممکن است ناشی از چشمان چپ (استرابیسم یا چشمان لوچ) یا ناشی از دید ضعیف در یک چشم باشد. در این صورت از برچسب یا قطره که چشم سالم را می بندد استفاده می شود در نتیجه مغز مجبور می شود از چشم دیگر استفاده کند. اگر این بیماری در دوران کودکی درمان نشود دید به صورت کامل از بین می رود.


مراقبت از چشم: اشیا در چشم

بسیاری از پایانه های عصبی در زیر سطح چشم یا زیر قرنیه مشغول فعالیت هستند بنابراین وجود ذره ای کوچک ممکن است بسیار درد آور باشد.هنگام بروز این مشکل نباید چشمان را مالش داد زیرا باعث آسیب بیشتر می شود. پس به آرامی با آب ولرم چشم خود را بشویید. اگر جسم خارجی مشخص نیست یا سوالاتی برای شما پیش آمده است با پزشک خود یا کسی که می تواند جسم خارجی را بیرون آورد و برای جلوگیری از عفونت قرنیه در داخل چشم قطره انتی بیوتیک بریزد تماس بگیرید.


مراقبت از چشم: اشک و خشکی چشم

اشک برای چشمان حکم روان کننده را دارد. اگر به دلیل هوای خشک، پیری و یا بروز سایر بیماری ها اشک به اندازه کافی موجود نباشد چشم دردناک و حساس می گردد. در افراد با خشکی چشم خفیف استفاده از قطره هایی به نام قطره اشک مصنوعی کمک می کند. سایر موارد با خشکی مکرر و دایمی به استفاده از دارو یا عمل مسدود کردن مجاری خروج اشک چشم نیاز دارند.


 

 

مراقبت از چشم:چشمان قرمز

چشمان قرمز یا ملتهب، این التهاب در نتیجه ورود ویروس، باکتری یا تحریک و یا در نتیجه بروز حساسیت به وجود می آید. در این بیماری همراه با سرخی چشمان، فردممکن است با خارش یا سوزش و ترشح در چشمان خود مواجه شود. در این بیماری اگر اساسی ترین علایم آن خارش است پس علت بروز آن به احتمال زیاد حساسیت می باشد. در بسیاری از موارد بیماری چشمان قرمز عفونی، یک بیماری ویروسی است و نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک ندارد. البته ورم ملتحمه باکتریایی با استفاده از قطره چشم حاوی آنتی بیوک بر طرف می شود. ورم باکتریایی و ویروسی بسیار مسری است بنابراین تا هنگامی که این بیماری از بین برود باید به صورت مرتب دستان را شست.


مراقبت از چشمان: گل مژه

گل مژه یک برجستگی حساس قرمز رنگ است که به شکل جوش بر روی پلک یا لبه پلک رشد می کند. این بیماری نوعی عفونت پلک (بلفاریت) است. گل مژه معمولا در ظرف مدت یک هفته مداوا می شود اما استفاده از کمپرس بسیار گرم و تر، شش بار در روز، سرعت درمان را تسریع می بخشد. هنگام بروز این مشکل از آرایش چشمان و استفاده از لنزهای تماسی بپرهیزید.


مراقبت از چشمان: حساسیت

بسیاری از امریکایی ها به آلرژی و چشمان اشک آلود و خارش چشمان مبتلا می شوند. در این باره گرده گل، چمن، گرد وغبار، علف هرز و بقایای حیوانات خانگی از عوامل بروز حساسیت هستند. پس آلرژن را در محیط خانه کاهش دهید و هنگام تمیز کردن خانه با استفاده از پوشش های ضد آلرژن روی ملافه ها و بالش ها را بپوشانید و در گرم کننده ها و سرد کننده ها از فیلتر ضد آلرژن استفاده نمایید. بعلاوه استفاده از قطره چشم ضد حساسیت، اشک مصنوعی و آنتی هیستامین جهت کاهش علایم حساسیت مفید است.


مراقبت از چشم: معاینه منظم

هر کسی باید به صورت مرتب به نزد چشم پزشک برود که این امر از سن پیش از مدرسه آغاز می گردد. اگر فرد دارای عوامل خطر ساز یا تاریخچه خانوادگی ابتلا به بیماری های چشمی باشد این امر از اهمیت خاصی برخوردار است. علاوه بر دید، چشمان وجود بیماری ها را نیز نشان می دهند بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون بالا یا وجود اختلالات شدید مانند تومور مغزی یا سکته. توجه کنید چشمان متورم علامت بیماری تیروئید، و رنگ زرد سفیدی چشم ممکن است نشانگر مشکلات کبدی باشد


حفاظت از چشم: خورشید

اشعه UV خورشید به چشمان آسیب وارد می کند همان طور که به پوست آسیب می زند. قرار گیری دایم در برابر خورشید 8 تا 10 سال زودتر باعث بروز آب مروارید می شود و قرار گیری طولانی مدت در برابر نور خورشید ممکن است باعث سوختن قرنیه شود. راه حل این مشکل استفاده از عینک آفتابی یا کلاه است که مانع از تابش اشعه هایUV می شود. بعلاوه افراد با چشمانی روشن بیشتر به نور حساس هستند. البته اگر حساسیت به نور شدید تازه در فرد بوجود آمده باشد این علامت بروز مشکلات جدی در چشم است.


حفاظت از چشم: خطرات هر روز

قطره های روغن که از تابه به بیرون می جهد، باقی مانده های داخل حیاط که پس از چمن زنی باقی مانده است، محلول های پاک کننده که از سطل پاشیده می شود همه از خطرات بزرگی هستند که چشمان را در محیط خانه تهدید می کند. متخصصان چشم بیان می دارند که هر خانم خانه دار باید یک عینک محافظ ANSI در خانه داشته باشد. در این باره حتی اگر آسیب به چشم خیلی جزیی باشد باز هم باید بلافاصله جهت معاینه به چشم پزشک مراجعه نمود.

 


غذاهای مناسب برای چشمان

هویج واقعا برای چشمان مفید است. اسفناج، مغزها، پرتغال، گوشت گاو، ماهی، غلات سبوس دار و بسیاری از غذاها در یک رژیم غذایی سالم نیز به همین ترتیب. همواره غذاهایی مصرف نمایید که حاوی آنتی اکسیدان ها مانند اسید های چرب امگا سه، ویتامین Cو E ، و بتاکاروتن، روی، لوتییت و زیگسانتین می باشد. تحقیقات بیان می دارد برخی مواد مغذی خطر ابتلا به تحلیل ماکولا در نتیجه افزایش سن را کاهش می دهد. تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar