بهترین و بدترین غذاها برای افراد مبتلا به دیابت

بهترین و بدترین غذاها برای افراد مبتلا به دیابت

 پزشک آشنا


  1. غذاهای مناسب افراد دیابتی در یک نگاه

هنگامی که فرد به دیابت نوع 2 مبتلاست باید در حد تعادل از پروتئین، کربوهیدرات و چربی های سالم استفاده نماید. برخی افراد مقدار مصرف کربوهیدرات روزانه را محاسبه می نمایند که این مورد نیز درمورد بیماری دیابت کارساز است. بنابراین در اینجا سوالی که مطرح می گردد این است یک وعده متعادل برای شام چیست؟ آیا یک وعده صبحانه است؟ توجه داشته باشید دراین باره باید در چهارچوبی که پزشک در اختیار فرد می گذارد به انتخاب غذا پرداخت.

  1. انتخاب نا مناسب: صبحانه مفصل !

مقدار: 2060 کالری، 276 گرم کربوهیدرات.

در مورد بیماری دیابت باید گفت مصرف هیچ غذایی دارای ممنوعیت نیست. اما چنین صبحانه ای مقدار کربوهیدرات را بلافاصله بالا می برد و حاوی کالری بالایی است. کارشناسان بر این باورند بر اساس اهداف فرد، غذاهای مخصوص افراد دیابتی باید حاوی 75-45 گرم کربوهیدرات باشد. البته در این باره وزن بدن و سطح فعالیت فرد و داروها نیز نقش دارد. توجه داشته باشید این وعده غذایی حاوی مقدار کربوهیدرات برابر چهار تا پنج وعده غذایی است.

  1. بهترین انتخاب: صبحانه جدید

مقدار: 294 کالری، 40 گرم کربوهیدرات

در این وعده غذایی سریع، پروتئین از طریق تخم مرغ نیمرو تامین می گردد و 40 گرم کربوهیدرات از طریق مصرف شاتوت ، تمشک و مکمل های بلغور سرشار از فیبر تامین می شود. بعلاوه در این غذا مصرف فیبر هضم غذا را کند می نماید در نتیجه قند خون بالا نمی رود. افراد مبتلا به دیابت باید مراقب مصرف هرگونه کربوهیدرات باشند از جمله غلات، نان، برنج، ماکارونی، سبزیجات نشاسته ای، شیرینی، میوه، شیر و ماست. پس مصرف کربوهیدرات را بین روز تقسیم کنید.

  1. انتخاب نا مناسب: چیپس، سیب زمینی سرخ کرده

مقدار: 1760 کالری، 183 گرم کربوهیدرات

در رستوران هایی که سیب زمینی سرخ شده سرو می گردد چیزی حدود 98 گرم کربوهیدرات و 810 کالری وارد بدن فرد می شود. اگر مانند بسیاری از افراد مبتلا به دیابت ، سعی در کاهش وزن و کاهش مصرف سدیم دارید توجه داشته باشید در این وعده غذایی مصرف گوشت و کباب و یا استیک نیز 950 کالری به مقدار کالری بیان شده اضافه می نماید. در نتیجه مقدار دریافت سدیم در یک روز از دو برابر فراتر می رود.

  1. بهترین انتخاب: گوشت، گوشت گاو و لوبیا [کیک ذرت محتوی گوشت و گوجه فرنگی و ادویه]

مقدار: 443 کالری، 48 گرم کربوهیدرات

این غذای مکزیکی حاوی گوشت گاو بدون چربی و لوبیا سیاه است و برای رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت انتخاب مناسبی به شمار می آید. فیبر داخل لوبیا به کاهش کلسترول خون و کنترل قند خون یاری می رساند. بیماران مبتلا به دیابت باید سبزیجات زیاد و پنیر اندک مصرف نمایند. این افراد همچنین می توانند 10 تکه چیپس (28 گرم)همراه با مقدار اندکی ادویه مصرف نمایند.

  1. انتخاب نا مناسب: کباب دنده ، شیشلیک ، رولت گوشت

مقدار: 2510 کالری، 83 گرم کربوهیدرات

این غذای لذیذ حاوی موارد بسیار زیادی در کنار هم می باشد. دنده گوشت گوسفند در سس مخصوص خوابانده می شود و در کنار برنج سرو می گردد. برنج حاوی کربوهیدرات بسیار زیادی است.  پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar