اهمیت تغذیه در دوران بارداری…بخش اول

اهمیت تغذیه در دوران بارداری…بخش اول

یک زن باردار بایدرژیم غذایی داشته باشد که مواد مغذی وانرژی لازم را برای رشد وپرورش جنین فراهم آورد. خانم بارداربایدازلحاظ جسمی نیز سلامت باشدتا بتواند تغییراتی که دربدن او رخ میدهد را تحمل کند.

به جهت داشتن یک دوره بارداری سالم،تغذیه مادر باید متعادل بوده وحاوی موادمغذی باشد که این امرشامل مصرف مقدار مناسبی از پروتیین هاوکربوهیدرات ها و چربی ها وشامل مصرف طیف گسترده ای از میوه هاو سبزیجات است. اگررژیم غذایی خانمی باردارتحت تاثیر اعتقادات اخلاقی و الزامات دینی یا شرایط بهداشتی قراردارد اوحتما باید پزشک خود رادرجریان بگذارد.

در طول دوره بارداری مقدار دریافت کالری در یک خانم باردار افزایش می یابد. این بدان معنا نیست که، خانم باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورد. میزان مصرف کالری در او دوبرابر نمی شودو فقط افزایش می یابد.اگر مادر یک جنین در داخل رحم خود داشته باشد افزایش وزن او با زن باردار دیگر بسیار فرق می کند.برطبق گفته موسسه دارویی آمریکا خانمی که شاخص توده بدن او(BMI)بین 18.5 و 24.9 است درطول نه ماه باید بین (11.4 تا 15.9 کیلوگرم)وزن اضافه کند. خانمی که در ابتدای بارداری دچار اضافه وزن است بایدحدود (6.8 تا11.4 کیلوگرم)وزن اضافه نماید.

توصیه ها درباب مقدار و زنی که خانم باردار باید اضافه نمایدممکن است متفاوت باشد این امر به سن ماد ،ررشد جنین و سلامت مادر بستگی دارد.

افزایش وزن یا وزن ناکافی هم سلامت جنین و هم سلامت مادر را ضعیف میکند. (تا هفته هشتم بارداری کودک رویان نامیده میشود، بعد از آن دوره هنگامی که اعضای اصلی آن شکل گرفت جنین نامیده میشود)

رشد جنین به سلامت مادر بستگی دارد.

رشد جنین به سلامت مادر بستگی دارد.

خانمی که در آغاز بارداری خود دچار اضافه وزن نیست، در پایان ماه نهم باید بین (11.4 تا 15.9 کیلوگرم)اضافه کند.

به هنگام حاملگی از چه غذاهایی استفاده کنیم؟

همانطورکه در بالا به آن اشاره شد،مادر باید یک رژیم غذایی متنوع،متعادل و مغذی، را دنبال کند که شامل:

  • میوه و سبزیجات:خانم باردار باید مصرف پنج واحد میوه و سبزیجات را در روز در برنامه خودقراردهد. مصرف میوه جات میتواند به صورت آبمیوه،میوه های خشک،یخ زده یا تازه باشد. کارشناسان تاکید میکنند خوردن میوه از نوشیدن فقط آبمیوه بهتراست.
  • غذاهای غنی ازکربوهیدرات های نشاسته ای:که شامل سیب زمینی برنج پاستا و نان می باشد.
  • پروتئین:پروتئین های حیوانی مناسب مانند ماهی،گوشت بدون چربی،مرغ وتخم مرغ. مادران گیاهخوار برای تامین پروتئین مورد نیاز باید ازغذاهایی همچون کوینولا(که به نام پروتئین کامل مشهور است و گفته میشودحاوی همه اسیدآمینه های ضروری می باشد)،توفو ومحصولات سویا استفاده نماید. لوبیا،عدس،حبوبات،آجیل،دانه هاوکره های گیاهی نیز منابع خوبی از پروتئین به حساب می آیند. (لوبیا،عدس و حبوبات همچنین سرشارازآهن هستند.)

خوردن غذاهای دریایی در طول دوره بارداری اضطراب راکاهش می دهد. درمجله PLoS ONE (چاپ جولای 2013 ) محققان انگلیسی و برزیلی گزارش دادند زنان بارداری که به طور مرتب ازغذاهای دریایی استفاده می کنند در مقایسه باهمتایان خودکه از این غذاها استفاده نمی کنند سطح اضطراب پایین تری دارند. آنان همچنین بیان داشتند مادران باردارکه هرگز غذاهای دریایی مصرف نکرده اند خطر ابتلا به اضطراب درآنان تا 53 درصدافزایش مییابد.

زنان باردار بیشتر ماهی بخورند.

زنان باردار بیشتر ماهی بخورند.

 

  • چربی ها: چربی ها نباید بیش از 30 درصد ازکالری روزانه خانم های باردار راتشکیل دهد.

محققان دانشگاه Illinois درمجله فیزیولوژی گزارش دادند رژیم حاوی چربی زیاد ممکن است درآینده زمینه ساز ابتلای کودک به بیماری دیابت شود.

تیمی تحقیقاتی از دانشگاه بهداشت وعلوم Oregon درمجله Endocrinology بیان داشتند یک رژیم غذایی حاوی چربی بالا در دوران بارداری خطر زایمان نوزاد مرده را افزایش می دهد چون جریان خون از مادر به جفت کاهش می یابد.

بنا به گفته مرکز پزشکی سانفرانسیسکو دانشگاه کالیفرنیا:

مقدار چربی که یک خانم قبل از بارداری مصرف کرده است مختص به خود اوست و باید به طور جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. برای بسیاری از زنان کالری مصرف شده که شامل چربی های اشباع شده است نباید بیش از10 درصد باشد. چربی های اشباع نشده هم نبایدکمتر از 10 درصد باشد. چربی های تک اشباع نسبت به چربی های اشباع شده برتری دارند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar