انجام ورزش با تردمیل

انجام ورزش با تردمیل

پزشک آشنا : اگرچه تردمیل وسیله خوبی برای ورزش کردن است و می‌توان بدون توجه به وضعیت آب و هوا، هر روز و هر ساعت به‌راحتی در منزل و یا در باشگاه برای دویدن و یا پیاده‌روی از آن استفاده نمود اما درعین حال دستگاهی است که خیلی از افراد با استفاده غلط از آن دچار صدمات مفصلی و عضلانی به‌خصوص در ناحیه کمر و زانو می‌شوند و حتی عوارض قلبی زیادی هم در این میان متوجه افراد خواهد شد.به همین دلیل است که مشاوره با کارشناسان و متخصصان برای استفاده از دستگاه‌هایی از قبیل تردمیل ضروری‌ترین اصل است که متاسفانه درحال حاضر به‌دست فراموشی سپرده شده است.بنابراین باید نظر یک پزشک ورزشی کار‌آزموده در این امر دخیل باشد تا به مدد آن چگونگی کار با تردمیل را به‌گونه‌ای اصولی فرا گیریم چرا که حتی رعایت نکردن یکی از اصول اولیه کار با آن می‌تواند سبب ایجاد آسیب‌های شدید به فرد شود.از آنجا که هنوز هم سوالات زیادی در این زمینه برای بسیاری از افراد مطرح است بر آن شدیم تا از دکتر سید عماد علوی‌نیا ( پزشک ورزشی و مسئول بخش بازتوانی قلب بیمارستان جواد‌الائمه (ع)) بخواهیم تا با دانش خود پاسخ صریحی بر کلیه ابهامات موجود باشند تا از این پس با تامل بیشتری به این موضوع بپردازیم.

چه اصولی را برای استفاده از تردمیل باید در نظر گرفت؟‌

برای انجام ورزش با تردمیل رعایت چند اصل کلی منجر به انجام بهتر آن با حداکثر بازدهی می‌گردد که در نظر گرفتن آن‌ها قطعا کمک بزرگی خواهد بود برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند. این موارد عبارتند از:

– قبل از سوار شدن بر تردمیل،باید بدانید چگونه با تمام کنترل‌ها نظیر بالا بردن سرعت، کم کردن سرعت، تغییر شیب و خاموش کردن اضطراری کار کنید.

– وضعیت اندامی صحیحی به‌هنگام پیاده‌روی بگیرید: شانه عقب، سرو چانه بالا و اندکی به جلو و ماهیچه‌های شکمی را سفت نگاه دارید.به‌طرف جلو نگاه کنید نه پایین.

– در یک موقعیت قرار بگیرید، به طرفین یا عقب نروید.

– میزان ضربان قلب خود را کنترل نمایید.میزان ضربان قلب بر حسب سن و سلامت قلب تعیین می‌شود.

– سعی کنید از تردمیل‌تان هر روز در یک موقع از زمان برای دقایقی معین استفاده کنید و آن‌را بخشی از برنامه روزانه خود سازید.برای انجام یک ورزش مفید لازم نیست ساعت‌ها از تردمیل استفاده نمایید.حداقل زمان را در حدود ۳۰ دقیقه تعیین نمایید.پرمشغله‌ترین افراد نیز می‌توانند ۳۰ دقیقه پیاده‌روی تند و یا  دو، روی تردمیل را که برای حفظ سلامت قلبی و عروقی مهم است، در برنامه روزانه خود قرار دهند.

نکته کلیدی، ورزش کردن به‌اندازه سرعت خود و تنظیم برنامه‌ای است که می‌توانید به آن پایبند باشید.برای شروع ابتدا پنج تا ده دقیقه خودتان را گرم کنید.مبتدی‌ها باید به‌آرامی شروع کنند و با سرعت راحت به‌مدت 10 تا 15 دقیقه راه بروند و به‌تدریج سرعت خود را افزایش دهند.همیشه قبل از این  یا هر نوع برنامه ورزشی دیگر با پزشک‌تان مشورت کنید و سوال کنید چقدر و با چه سرعتی باید راه بروید.برای بردن بیشترین بهره از تردمیل، باید به نقطه ” منطقه ضربان قلب هدف ” برسید. برای کسب فایده هوازی از ورزش، باید در منطقه ضربان قلب هدف‌تان راه بروید.

ورزش با تردمیل (1)

بهترین زمان برای انجام این ورزش 2 ساعت قبل ازخوردن غذا است.همچنین فرد در این مدت زمانی از هیچ‌گونه ماده کافئین‌دار نباید استفاده کند،چون این ماده ضربان قلب را بالا می‌برد.استرس هم حین انجام این ورزش بسیار مضر است.

مزایای انجام ورزش با تردمیل از منظر شما چیست و آیا تردمیل به‌راستی در تامین سلامتی نقش دارد؟‌

سوزاندن کالری فایده مهم ورزش تردمیل است، اما این تنها دلیل توجه به این نوع ورزش نیست.پیاده‌روی شکل عالی ورزش برای افراد مبتلا به برخی بیماری‌ها نظیر پوکی استخوان، فشارخون بالا و کمر درد است.برای این افراد و نیز آن‌هایی که علاقه‌ای به رفتن به باشگاه ندارند،انعطاف‌پذیری تردمیل می‌تواند بسیارمهیج باشد.به‌علاوه، تردمیل به تمرین پیاده‌روی‌تان هماهنگی اضافه می‌کند چون بسیاری از مدل‌های تردمیل به شما امکان می‌دهد سرعت و شدت را در سرتاسر تمرین حفظ کنید.اگر صرفا به‌دنبال رسیدن به تناسب اندام هستید،پیاده‌روی یا دو آرام بر روی تردمیل نیروی ماهیچه را در کل بدن بهبود می‌بخشد. بنابراین تردمیل اثرات مثبتی در کاهش وزن وتناسب اندام دارد.

چه کسانی نمی‌توانند از تردمیل استفاده کنند و در مقابل استفاده از آن به چه افرادی توصیه می‌شود؟

تنها گروهی که نمی‌توانند از تردمیل استفاده کنند افرادی هستند که دچار مشکلات استخوانی و مفاصل در پا هستند.به‌دلیل فشاری که در هنگام دویدن یا پیاده‌روی به پاها وارد می‌شود افرادی که پایشان آسیب دیده است یا مفاصل آنها خشک است، ورم دارد یا درد می‌کند نباید بر روی تردمیل پیاده‌روی کنند.غیر از موارد مذکورتردمیل برای تمامی افراد دیگر مناسب است.حتی افرادی که بیماری‌های قلبی دارند نیز می‌توانند از تردمیل استفاده کنند البته قبل از شروع ورزش با تردمیل،حتما باید با پزشک در مورد حداکثر شدت دویدن و ضربان قلب مجاز مشورت کنند.تردمیل حتی می‌تواند برای بازتوانی افرادی‌ که دچار سکته مغزی و در نتیجه ضعف عضلات شده‌اند،‌مورد استفاده قرار گیرد.درحال حاضر تردمیل فقط برای میانسالان و افراد مسن که امکان پیاده‌روی ندارند توصیه می‌شود، ولی برای کودکان و نوجوانان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چون آنها مهارت حرکتی ندارند و زود خسته و متوقف می‌شوند، در ضمن این افراد آستانه حرکت کمی دارند که تردمیل این آستانه را رعایت نمی‌کند.

توصیه‌های لازم به‌منظور استفاده از تردمیل:‌

بهترین زمان برای انجام این ورزش 2 ساعت قبل ازخوردن غذا است.همچنین فرد در این مدت زمانی از هیچ‌گونه ماده کافئین‌دار نباید استفاده کند،چون این ماده ضربان قلب را بالا می‌برد.استرس هم حین انجام این ورزش بسیار مضر است. همچنین دمای اتاق هم باید برای حرکت روی تردمیل مناسب باشد چون اگر فضای اتاق از لحاظ میزان اکسیژن فقیر باشد، فرد دچار حملات قلبی خواهد شد و در آخر لباس فرد هم باید لباس مناسبی باشد چون در غیراین صورت تهویه پوستی درست انجام نمی‌گیرد.

نکات قبل از خرید:

فردی که قصد خرید این دستگاه را دارد باید نکاتی را رعایت کند.فرد باید ابتدا وزن خود را محاسبه کند تا برحسب قدرت تردمیل،آن‌را خریداری کند، چون خیلی از افراد دستگاهی با قدرت موتور پایین انتخاب می‌کنند که با توجه به عدم هماهنگی با وزن، این دستگاه‌ها خیلی زود خراب و فرسوده می‌شوند.همچنین این دستگاه باید ضربان قلب  افرادی را که دچار بیماری‌های قلبی‌-‌ عروقی هستند،حتما اندازه‌گیری کند.همین‌طور قبل از استفاده از این دستگاه فرد باید ببیند که دچار مشکلات ارتوپدی هست یا نه و به همین منظور فرد باید قبلا چکاپ‌های لازم ارتوپدی را از نظر عملکرد عضلات داده باشد تا مشخص شود که با چه سرعتی می‌تواند از این دستگاه استفاده کند. 

وسایل اضافی تردمیل:

نکته مثبت در ورزش تردمیل این است که برای شروع به ابزار خاصی نیاز ندارید.تنها چیزی که نیاز دارید کفش پیاده‌روی یا کفش کتانی است.برای انتخاب یک جفت کفش پیاده‌روی موارد زیر پیشنهاد می‌شود.  

– کفش‌هایی با کیفیت خوب انتخاب کنید که سبک وزن هستند و دارای مواد قابل تنفس در قسمت بالا نظیر چرم یا توری نایلونی باشند.

– مطمئن شوید که کفش‌ها اندازه پا باشند و پس از پوشیدن جوراب هم متناسب با پا باشد.

– جوراب‌هایی تهیه کنید که زیر آن الیاف آکریلیک باشند (تا عرق اضافی را دور کنند)

– کفش‌ها به‌خوبی از قوس پاها حمایت کنند.

– کفش‌هایی تهیه کنید که دارای بالشتک‌هایی در پاشنه پا باشند که پاشنه پا را اذیت نکنند یا با استخوان‌های قوزک پا تماس نداشته باشند. 

تحریریه پزشک آشنادکتر سید عماد علوی‌نیا پزشک ورزشی

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar