تعریف احیای قلبی-ریوی

تعریف احیای قلبی-ریوی

تعریف احیای قلبی-ریوی (CPR)

پزشک آشنا: احیاء قلبی-ریوی سلسله اعمالی است که توسط افراد اگاه و حاظر در صحنه برای بازگرداندن عملکرد دو عضو حیاتی قلب و ریه و در نوع طولانی مدت ان به منظور بازگرداندن عملکرد مغزی صورت می گیرد. احیاء قلبی-ریوی بسته به میزان اموزشفرد احیا کننده و امکانات پزشکی موجود به سطوح زیر تقسیم می شود:

1- حمایت اساسی از زندگی (BLS) یا اقدامات اولیه احیاء

2- حمایت پیشرفته قلبی از زندگی (ALS) یا احیاء قلبی-ریوی پیشرفته

3- اقدامات طولانی مدت احیاء (PLS)

what would you do

برسی همگانی CPR و اهمیت آن

مرگ ناگهانی ناشی از بیماری های ایسکمی قلبی خطر ناک ترین و مهمترین اورژانس پزشکی امروز است. به عنوان نمونه, هرسال 1/5 میلیون امریکایی درچار حمله قلبی می شوند که از این میزان 350000 نفر دچار مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی می شوند, به طور که حمله قلبی 75 درصصد از این افراد در منزل و در حضور اعضای خانواده و 20 درصد دیگر در محیط های عمومی یعنی در حضور مردم رخ می دهد. این بدین معنا است که هر حمله قلبی یک ناظر دارد و تقریبا تمام موارد ایست قلبی در حضور افراد دیگری که می توانند نجات دهنده باشند, رخ می دهد.

aed

امار و پژوهش ها نشان داده اند که بعد از وقوع ایست قلبی, هرچه احیاء قلبی – تفسی سریع تر انجام شود, شانس بهبود بیمار بیشتر است. واضح است که انجام احیاء قلبی – ریوی توسط افرادی که حضور دارند, اعضای خانواده و حاظرین انجام شود, نه پزشک و تیم پزشکی و امبولانس که زمان لازم است تا برسند. وقتی احیاء قلب – ریوی در چهار دقیقه ابتدای ایست قلبی شروع شود, شانس بهبود از حمله قلبی 2 تا 4 برابر افزایش می یابد و برعکس تاخیر عمل احیاء قلبی – ریوی حتی با بهترین خدمات و در پیشرفته ترین بیمارستان ها نمی توان بیمار را نجات داد. (اگر در کنار شما یکی از عضای خانواد, دوست یا همکار دچار حمله قلبی شده باشد, ممکن است شما بیشترین امید و شاید تنها امید او به ادامه حیات باشید.)

فوریت های پزشکی که نیاز به احیاء قلبی – ریوی (CPR) دارند:

1- حمله قلبی و ایست قلبی

2- فوریت های تنفسی و ایست تنفسی, انسداد راه تنفسی و…

3- خفگی با گاز در اثر اتش سوزی, موارد شیمیایی

4- خفگی در اب

5- برق گرفتگی

6- مسمومیت با داروها

7- تصادفات: ترومای سر, ترومای قفسه سینه

8- سوختگی ها

9- خودکشی و دیگر کشی

10- سکته مغزی, تشنج ها و…

اقدامات اولیه احیاء (BLS)

در صورت عدم وجود تنفس یا عدم تنفس و ضربان قلب (نبض), اقدامات اولیه احیاء باید اغاز شود. این اقدامات شاملتنفس مصنوعی یا ترکیب تنفس مصنوعی با فشار روی قفسه سینه است است که احیاء قلبی – ریوی (CPR) نامیده می شود. و CPR زودهنگام یک حلقه مهم در زنجیره نجات قربانی می باشد. شما در موفقیت زنجیره بقا نقش حیاتی دارید, زیرا که دو حلقه نخست (اقدام زودهنگام و تلفن زدن به اورژانس) و CPR فوری در دستان شما است. بعد از تلفن شما, کارکنان ورزیده مرکز فوریت ها, زمینه دفیبریلاسیون سریع و مراقبت پیشرفته را به سرعت فراهم می کنند و فرد شانس زنده ماندن خواهد داشت. دفیبریلاسیون در اخر فصل توضیح داده شده است.

Chain_of_Survival

ترتیب اجرای اقدامات اولیه احیاء (BLS)

مرحله ارزیابی و ترتیب ABCD در احیاء قلبی – ریوی: بر طبق نظر موسسه قلب امریکا مراحل ارزیابی در اقدامات اولیه احیاء حیاتی است. هیچ مصدومی نباید تحت روش های مداخله ای در احیاء قلبی – ریوی قرار گیرد, مگر اینکه نیاز به ان با ارزیابی متناسب اثبات شود.

هر مرحله از ترتیب ABCD در CPR (یعنی باز کردن راه هوای, تنفس دارد, تامین گردش خون کافی و شوک دادن) با یک مرحله ارزیابی شروع شود و خلاصه مراحل ارزیابی به صورت یک جریان مدام اعم از مشاهده دقیق بیمار و اقدام ضروری بموقع, باید اجرا شود. پزشک آشنا

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar