اثر درمانی گیاهان زینتی | گل لادن و ساعتی

اثر درمانی گیاهان زینتی | گل لادن و ساعتی

نام فارسی:گل ساعتی

نام انگلیسی: Passion flower

نام علمی: Passiflora incarnate L.

خانواده:
Passifloraceae

مصرف دارویی گل ساعتی در اروپا بسیار رواج دارد

مصرف دارویی گل ساعتی در اروپا بسیار رواج دارد


موارد استفاده زینتی: به دلیل
داشتن گلهای زیبا در طراحی باغات به عنوان یک گیاه پیچ و بالا رونده کاربرد دارد.

موارد استفاده درمانی: گل ساعتی مصرف داروئی به خصوص در اروپا دارد و خاصیت تسکین دهندگی قلب آن سالها در فرانسه و سوئیس شناخته شده است. ترکیبات ویژه برای خاصیت تسکینی آن هنوز نا شناخته مانده است، اما مواد موثره این گیاه شناسایی و استخراج شده است. از مهمترین ترکیبات گل ساعتی فلاونوئید است که مصرف تجاری به این گیاه داده است اما به هر حال اثر مسکن برای این مواد تشخیص داده نشده است

خواص آرام بخشی و تقویت کننده برای اعصاب سالها است که در پزشکی شناخته شده است. تحریک کننده غدد است و در درمان بی خوابی موثر است. سایر خصوصیات درمانی ثابت شده این گیاه زینتی شامل: عامل ضد تشنج ناشی ازبیماریهای پارکینسون و حملات تنگی نفس، مسکن دردهای اعصاب و عارضه ، ضد اسپاسم، موثر در درمان ناراحتیهای ساده عصبی کودکان و دندان در آوردن می باشد. اشکال دارویی آن به صورت دم کرده، تنتور، عصاره، شربت و قرص به صورت ساده و یا مخلوط با سایر گیاهان داروئی تهیه می گردد.

قطره پاسی فلور که از برگ، میوه و گلها ی آن تهیه می شود در ناراحتیهای عصبی، اضطراب، ضعف اعصاب، هیستری، بی خوابی، اسپاسم و تنش های عضلانی به کار می رود. ریشه گل ساعتی سمی است ولی به مقدار کم برای کشتن کرم معده می توان به صورت خوراکی استعمال کرد. عصاره برگ آن آرام کننده درد های عصبی، رفع بی خوابی و ضعف اعصاب مصرف دارد. از برگ آن نیز ضمادی تهیه می شود که برای التیام زخم ها کاربرد دارد. در کل مصرف عصاره گل ساعتی برای عروق کرونر قلب، تشنج، پرش اعضاء، تشویش و تپش قلب و همچنین تنظیم قاعدگی خاصیت شفا بخشی دارد در ضمن میوه آن خوراکی است و می توان از آن نوشابه ای مفرح و ملایم تهیه نمود. کمپرس موضعی این گیاه تزئینی در درمان التهابات و سوختگیهای پوست مفید است. این نکته را نیز باید متذکر شد که این عصاره این گیاه با پر اکسید هیدروژن نا سازگار است.

 

نام فارسی: لادن

نام انگلیسی: Nasturtium

نام علمی: Tropaeolum majus L.

خانواده:

Tropaeolaceae

گل لادن به عنوان ترکیبی که بر طاسی سر موثر است

گل لادن به عنوان ترکیبی که بر طاسی سر موثر است

موارد استفاده زینتی: لادن یکی از گلهای پر رشد است که نیاز به مراقبت چندانی ندارد. مناسب کاشت در حاشیه گلکاری ها و کشت و کار در بالکنها و کنار پنجره ها است. می توان آن را در گلجای در کنار گیاهان برگ باریک سبز کاشت تا از لحاظ رنگ برگها و گلها کنتراست زیبایی ایجاد کند. لادن از لبه های گلدان به صورت آبشاری آویزان می شود. این گیاه در تمامی ماههای اواخر بهار، تابستان و پاییز گلدهی دارد.

موارد استفاده درمانی: این دانه ها دارای یک نوع آنتی بیوتیک گیاهی است . همچنین دانه ها بخاطر اثر ضد عفونی کننده ای که دارند به صورت قرص برای عفونتهای حاد مجاری ادرار یا برونشیتها مصرف پزشکی دارد. عصاره تازه این گیاه نیز که مقدار مصرف آن 30 تا 50 گرم در روز است، همین اثرات را دارا است.

از دانه های این گیاه مقدار زیادی روغن بدست می آید که همچون روغن کتان به عنوان روغن خشک شونده مصرف می گردد. اگر میوه خشک و رسیده لادن را بصورت پودر درآورده،ملین خوبی است و عصاره آن نیز بزاق را تحریک می کند. ترکیبات موثره برگها بصورت عصاره و بخاطر اثرات درمانی مدر، ملین،خلط آور و تصفیه کننده خون مصرف می شود. شیره این گیاه درمان کننده سرفه، برونشیت مزمن و بیماریهای سینه است. همچنین به عنوان ترکیبی که بر طاسی سر موثر است . از برگها و گلهای این گیاه می توان در سالادهای بهاره برای رفع کمبود ویتامین استفاده نمود.

 

تحریریه پزشک آشنا
با همکاری

دکتر مینا تقی زاده و دکتر منصوره شمیلی

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar