آیا گربه من نرمال است ؟

آیا گربه من نرمال است ؟

 

واژه نرمال برای وضعیت گربه به چه معناست؟

خواب در تمام روز، دنبال کردن سایه ها به هنگام شب و تحریک شدن به هنگام مصرف برخی گیاهان ناشناخته که در نوجوانان رفتاری غیر طبیعی اما در گربه رفتاری طبیعی است. درباره ویژگی های گربه بیشتر بدانید بنابراین می توانید ویژگی های گربه که باعث هیچ مشکلی نیست را از ویژگی هایی که ممکن است نشان دهنده دردسر باشد تشخیص دهید.


مالش صورت

هنگامی که گربه صورت خود را به صورت شما می مالد این نشان دهنده محبت گربه است. گربه دارای غده هایی در گونه ها و گوشه لبانش است. هنگامی که گربه خود را به پا و جاهایی از بدن شما می مالد کمی از بوی خود را به شما منتقل می کند. بر اساس قانون گربه ها این امر نشان دهنده محبت است.

 


برای شما هدیه می آورد

شاید مودبانه به گربه خود بگویید نه ممنون. اما گربه شما، شما را با هدایایی چون موش مرده، پرنده مرده، یا مارمولک مرده هدیه /NB/KBاران می کند. هنگامی که گربه حیوانات مرده را می آورد این یک کار طبیعی است اما بهتر است گربه را در داخل خانه نگهداری کنید. گربه ای که دایم در تکاپو است اثر مخربی روی لانه پرندگانی که روی زمین زندگی می کنند دارد. در عوض آن به گربه اسباب بازی بدهید که در داخل خانه شکار کند. اسباب بازی برای گربه این فرصت را فراهم می آورد که رفتار درنده خود را داشته باشد از طرفی حیات وحش بیرون آسیبی نمی بیند.


نوشیدن آب از توالت

شما دایم شاهد هستید که گربه خود را تمیز می کند. اما چرا گربه آن همه زحمت می کشد و خود را تمیز می کند اما از آب توالت می خورد؟ هیچ کس علت آن را نمی داند. شاید آب توالت تازه تر از آب راکد است زیرا با هر سیفون آب عوض می شود. نگران نباشید مگر اینکه در داخل آب توالت مواد پاک کننده شیمیایی ریخته باشید. اگر نوشیدن آب از توالت توسط گربه تان شما را ناراحت می کند پس در توالت را ببندید.

 

 


خوردن گیاهان

خوردن مقدار کمی علف ممکن است برای گربه مغذی باشد. اما خوردن علف در مقیاس زیاد ممکن است دارای اثر ملین بوده یا باعث استفراغ گربه شود. اگر گربه شما به خوردن سبزیجات علاقه دارد حساب گیاهان داخل خانه را داشته باشید. بسیاری از گونه های گیاهان برای گربه سمی است گیاهانی مانند آلوورا، گل شیپوری و گل سوسن که کشنده است.


خوردن پشم

در موارد نادر گربه ها مجبور به خوردن چیزهای غیرقابل خوردن می شوند. به دلایل ناشناخته ای پشم برای گربه خیلی خوش مزه است. برخی گربه ها آن را می مکند. برخی گربه ها آن را می خورند. برخی گربه ها نیز لباس های پشمی را می خورند و سوراخ هایی بزرگ بر جای می گذارند. این رفتار یک رفتار ناشی از اجبار است و در میان گربه بیرون خانه بسیار شایع است. درباره اصلاح این رفتار در گربه خود با دامپزشک مشورت نمایید. به جای آن می توان از جایگزین های خوش مزه تر استفاده نمود مانند گیاه زبان گربه، چمن، کاهو یا پوست دباغی نشده.

 

 


خوب در تمام طول روز

این مورد ممکن است نشانه تنبلی باشد اما در گربه ها خواب و تنبلی در تمام طول روز یک صفت مربوط به بقاست. زیرا گربه در دنیای وحش زندگی می کند پس باید دارای الگویی برای حفظ انرژی باشد. گربه ها در مدت اندکی به شکار می پردازند سپس باقی روز را می خوابند. در مورد گربه های خانگی نیز این الگو وجود دارد. گربه مدتی کوتاه غذا می خورد و بازی می کند اما بیشتر وقت خود را در حال استراحت سپری می کند.


فک آهنی

مانند انسان برخی گربه ها نیز پر حرف تر سایر گربه ها هستند. این گربه ها تمام روز میو و ناله می کنند. گربه های نژاد آسیایی به خصوص نژاد سیامی بیشتر به تولید صدا می پردازند. تا مادامی که گربه شما ناراحت و مضطرب به نظر نمی رسد اگر به تولید صدا ها بپردازد ایرادی ندارد. اما اگر گربه ای ساکت است و ناگهان به تولید صدا می پردازد باید مورد معاینه قرار گیرد. تغییر رفتار گربه ممکن است علامت بروز بیماری باشد مانند پرکاری تیرویید.

 

 


مشت و مال

شلوار جدید شما ممکن است کمی نخ کش شده باشد اما گربه منظوری از این کار نداشته است. هنگامی که گربه در بغل شما می نشیند تا پاهای شما را مالش دهد این بدان معناست که گربه احساس راحتی ، آرامش و امنیت دارد. گربه ها خیلی زود مشت و مال را می آموزند و همه گربه ها هنگامی که از آنها نگهداری می شود این کار را انجام می دهند.


لیسیدن انگشت

اگر گربه به لیسیدن انگشت شما عادت کرده است دلایل گوناگونی برای آن وجود دارد. اول اینکه گربه به مزه عرق یا لوسیونی که برای دستان خود استفاده می کنید علاقه دارد. در برخی موارد لیسیدن نشان دهنده آرامش گربه است و با نگهداری آن در ارتباط است. اگر گربه شما بیش از حد شما را لیس می زند و نشانه های اضطراب را از خود بروز می دهد با دام پزشک مشورت نمایید.

 


فعال شدن

اگر کمی گیاه زبان گربه (catnip ) ، گربه را به حالت شاد می برد باید ببنید آیا گربه شما فعال شده است. جواب بله است. مواد شیمیایی در گیاه زبان گربه پاسخی شبیه به مسمومیت را در گربه ایجاد می کند. به دلیل عوامل مربوط به ژن برخی گربه ها علاقه شدیدی به آن دارند. البته برخی گربه ها هیچ عکس العملی به آن نشان نمی دهند . در برخی گربه ها این گیاه شیطانی باعث بروز توهم می شود. گیاه زبان گربه برای گربه سمی نیست. اما مصرف مقدار زیاد آن باعث استفراغ یا اسهال می شود. گیاه زبان گربه نباید به گربه باردار داد.


عطسه

مانند انسان گربه ها نسبت به آلرژی، تحریک سینوس، عفونت های تنفسی فوقانی آسیب پذیر است. و علایم آن شامل عطسه و آبریزش بینی است. عطسه در برخی گربه ها به دلیل عفونت ویروسی که از سایر گربه ها گرفته است رخ می دهد. برخی علل عسطه شامل استنشاق آلرژن، علف یا حتی یه دلیل تومور رخ می دهد. اگر عطسه بیش از چند روز ادامه داشت با دام پزشک تماس بگیرید.

 

 


بازی در تمام طول شب

گربه ها به طور طبیعی شب ها فعال هستند شب ها هنگامی که دید فوق العاده آن ها اجازه می دهد تا دزدکی برای شکار حرکت کنند. بسیاری از گربه های خانگی برنامه زندگی خود را طوری تنظیم می کنند که وقتی انسان ها بیدارند فعال باشند اما این امر همیشگی نیست. اگر گربه عزیز شما شب زنده دار است سعی کنید برنامه بازی برای او ترتیب دهید و قبل از خواب به آن غذا بدهید. این فعالیت ها باید گربه شب زنده دار را خسته کند بنابراین هر دو می توانید شب ها راحت بخوابید. اما اگر ناگهان گربه در هنگام شب دچار شب نخوابی شد با دام پزشک مشورت نمایید زیرا این امر ممکن است به دلیل پرکاری تیرویید رخ دهد.


چشمانی که شب ها می درخشد.

بسیاری از فرهنگ ها مانند مصر گربه ها را به دلیل مقدس بودن آن تحسین می کردند. این واقعیت که چشمان گربه شب ها می درخشد در آن دوران باعث راز آلود بودن گربه بود. اما اکنون متوجه شده اند که یک دلیل ساده برای بروز این پدیده وجود دارد. چشمان گربه دارای یک لایه بافت به نام لوکریدیوم تپدیوم است که نور را از طریق شبکیه منعکس می کند. این امر به گربه دید استثنایی می دهد. تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

4 نظر روشن "آیا گربه من نرمال است ؟"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
mahsan
مهمان

گربه من هرکاریش میکنم شبا نمیخوابه و اینقد صدا میده که همه رو بیدار میکنه به طوری که خود من الان کلی مشکل پیدا کردم

Yasaman
مهمان

با همه ى سختى هاش بهترین موجود دنیاست …❤️❤️

Armin
مهمان

سایت تون خیلی خوب بود ممنون و ما خیلی چیز ها را از سایت شما یاد گرفتیم ممنون

حامد
مهمان

من برای‌ گربم جایزه از پت شام تهیه کردم اما‌ اصلن نمیخوره جایزشو‌ چیکار‌کنم؟