آیا مراقب چشمان خود هستید؟

آیا مراقب چشمان خود هستید؟

رژیم غذایی و مراقبت از چشمان دو عامل مهم در حفظ و نگهداری چشمان به حساب می آید. به چشمان خود ورزش بدهید، ورزش چشمان می تواند سوی چشمان شما را دوباره باز گرداند. همواره به یاد داشته باشید چشمان شما مانند پنجره ای به سوی جهان خارج است. پس مراقبت از چشمان امری بسیار مهم به شمار می آید.

مراحل مختلف در حفظ و نگهداری چشمان:

1-  میوه و سبزیجات بسیاری مصرف کنید. هویج سرشار از بتاکاروتن می باشد. هویج به دلیل وجود بتاکاروتن در حفظ سلامتی چشم بسیار مفید است و خطر ابتلا به macular degenerationرا کاهش می دهد.

نقش تغذیه در سلامت چشم

نقش تغذیه در سلامت چشم

 • کلم بروکلی ، فلفل دلمه وکلم بروکسل حاوی مقادیر متنابهی ویتامین C بوده و برای چشمان بسیار مفید هستند. درست است این سبزیجات خیلی خوشمزه نیستند . برای بهتر کردن طعم این سبزیجات می توانید آن ها را به hummus یا ماست های خوش طعم  اضافه کنید.
 • مصرف ماهی قزل آلا و ساردین نیز گزینه هایی مناسب برای حفظ سلامت چشمان به شمار می آید. این ماهی ها حاوی امگا سه هستند. امگا سه گونه ای چربی مفید برای بدن بوده و برای رگ های خونی ظریف چشمان مفید است.
 • سیب زمینی شیرین و اسفناج هر دو حاوی بتا کاروتن هستند و گزینه ای مناسب برای حفظ سلامت چشمان به شمار می آیند. اسفناج حاوی مقدار متنابهی ویتامینC،لوتئین و آگزانتین نیزمی باشد. برای بهتر نمودن طعم این دو شما می توانید سیب زمینی شیرین را به صورت خانگی با کمی روغن زیتون سرخ کنید، اسفناج را هم می توانید به صورتی اشتها بر انگیز در آورید یا آن را با مواد غذایی دیگر خوش طعم کنید.

2-  بیشتر از 19 ساعت از لنزهای تماسی استفاده نکنید. این امر باعث آسیب های چشمی دایمی و باعث ناراحتی چشم می شود. برای مدت طولانی نیز از عینک، به خصوص عینک های سه بعدی استفاده نکنید.

لنز تماسی

لنز تماسی

 • هرگز هنگامی لنز به چشمان خود دارید نخوابید مگر اینکه به طور خاص پزشک به شما توصیه کرده باشد. چشمان شما همواره به اکسیژن نیاز دارد و استفاده از لنز به خصوص به هنگام خواب جلوی جریان اکسیژن به چشمان را می گیرد.
 • هرگز هنگام شنا از لنز تماسی استفاده نکنید. هنگامی که این لنز ها با آب برخورد می کنند از جای خود خارج می شوند. اگر به هنگام شنا از عینک شنا استفاده می کنید، استفاده از این لنزها بلامانع است.

3-  به هنگام بهار از قطره چشمی  کاهنده آلرژی استفاده نمایید. استفاده از این قطره در فصول آلرژی زا در دوره ای محدود به کاهش قرمزی چشم ها کمک کرده و احساس خارش چشمان را کمتر می کند. اما استفاده دائم از این قطرات ممکن است مشکل حساسیت شما را بدتر نماید.

قطره چشمی کاهنده آلرژی

قطره چشمی کاهنده آلرژی

 • قطره کاهش دهنده آلرژی با کاهش جریان خون به قرنیه چشم و کاهش اکسیژن رسانی در آن منطقه عمل می کند. بنابراین هنگامی می بینید التهاب چشمان شما کمتر شده و احساس خارش آن از بین رفته است بدین معناست که چشمان شما از خون اکسیژن دریافت نمی کند که این امر خیلی خوب نیست.
 • استفاده دائمی از قطره کاهش دهنده قرمزی چشم نیز چشمان شما دچار قرمزی بیشتر می کند. استفاده بیش از حد از این دارو باعث میگردد بدن شما به این دارو عادت کرده در نتیجه این دارو کارایی خود را از دست می دهد.
 • برچسب روی این دارو را به دقت مطالعه کنید بسیاری از قطره های چشم را نمی توان همراه با لنز تماسی استفاده نمود.

4-  روی پلک های خود خیار بگذارید. ده دقیقه قبل از خواب تکه های خیار خنک را آهسته روی چشمان خود فشار دهید. این امر مانع از پف کردگی چشمان می گردد.

خیار برای کاهش التهابات

خیار برای کاهش التهابات

 • خیار حاوی اسید اسوربیک و اسید کافئیک می باشد این دو از جمع شدن آب جلوگیری می کنند. به همین دلیل است که در سرتاسر جهان از خیار برای کاهش التهابات و درماتیت استفاده میشود.
 • استفاده از چای کیسه ای سبز نیز از پف کردگی چشمان جلوگیری می نماید. چای کیسه ای را چند دقیقه  در آب سرد بگذارید سپس آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. تانن موجود در چایی به کاهش التهاب یاری می رساند.

5-  از عینک های محافظت کننده دربرابر اشعه یو وی استفاده نمایید. از لنزهای پولاریزه استفاده کنید نه از لنز های تیره. لنزهایی که جهان را تیره و تار نشان می دهد فقط باعث گشادی مردمک چشمان می گردد و از ورود اشعه های یو وی جلوگیری نمی کند.

عینک های محافظت کننده دربرابر اشعه یو وی

عینک های محافظت کننده دربرابر اشعه یو وی

 • قرار گرفتن برای مدت طولانی در برابر اشعه های یو وی به بینایی شما آسیب می رساند. محافظت و نگهداری از چشمان در دوره جوانی به حفظ بینایی در سال های آینده کمک می کند. به یاد داشته باشید مواجه شدن با اشعه های یو وی باعث بروز بیماری هایی از قبیل آب مروارید، pingueculae،pterygia و سایر بیماری های چشمی می گردد.
 • از آن جایی که آسیب های چشمی ناشی از اشعه یو وی  طی سال ها ایجاد می گردد پس لازم است از کودکان در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت نماییم. هنگامی که کودکان برای مدت طولانی زیر آفتاب قرار دارند خیلی  مهم است که از کودکان بخواهید ازکلاه و عینک های محافظ استفاده کنند.
 • حتی اگر زیر سایه هستید باز هم از عینک آفتابی استفاده نمایید. هرچند در سایه ، اشعه یو وی و اچ ای وی  به طور زیادی کاهش می یابد اما باز هم بازتاب اشعه های یو وی که ساختمان ها و سایر سازه ها می تابد به چشم می رسد.

تحریریه پزشک آشنا

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar