آلرژی و حساسیت در کودکان | بخش اول

آلرژی و حساسیت در کودکان | بخش اول

پزشک آشنا : حسااسیت و آلرژی چیست؟

هنگامی که سیستم ایمنی بدن نسبت به موادی(آلرژن) که معمولا بی ضرر است از خود واکنش نشان می دهد حساسیت اتفاق می افتد.

در این حالت سیستم ایمنی بدن به اشتباه آلرژن را یک ماده مهاجم تلقی می کند و کم کم جهت مقابله با آن آلرژن خاص آنتی بادی ترشح می نماید. این آنتی بادی ها هنگامی که با ماده حساسیت زا روبه رو می شود سلول های مبارز در بدن را فرا می خواند. ماست سل ها به آنتی بادی ها متصل می شود در نتیجه دفعه بعد که این سلول ها با آلرژن روبه رو شدند بلافاصله آن را تشخیص می دهند.

به این فرایند حساسیت می گویند و این همان چیزی است که بدن فرزند شما را به بروز واکنش های آلرژیک وا می دارد.

در یک واکنش آلرژیک چه اتفاقی می افتد؟

در طول یک واکنش آلرژیک(حاد) سیستم ایمنی بدن کودک هنگامی که در مقابل آلرژن قرار می گیرد آلرژنی را که نسبت به آن حساس شده است می یابد. سپس سلول های بدن او ماده شیمیایی هیستامین ترشح می کند. علایم یک واکنش آلرژیک را باعث می گردد که شامل موارد زیر است:

  • آبریزش بینی و خارش چشمان
  • خارش دهان
  • جوش های پوستی(قرمزی، جوش یا کهیر)
  • تورم لب ها و چشمان
  • اسهال و استفراغ

واکنش های حاد کمتر شایع است. در مورد واکنش های حاد تمام بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و این امر چند دقیقه پس از قرار گیری در برابر یک آلرژن خاص رخ می دهد.

اگر کودک واکنش شدیدتری نشان دهد ، ممکن است عطسه کند یا مشکلات تنفسی پیدا کند و گلو و زبان او دچار تورم شود و فشار خون او به طور ناگهانی افت کند. به این امر آنافیلاکسی یا شوک آنافیلاکسی می گویند که ممکن است خطرساز باشد.

خوشبختانه واکنش های حاد بسیار نادر است. اگر فکر می کنید کودک شما دچار واکنش آلرژیک حاد شده است و چنان چه پزشک به استفاده از دستگاه خودکار تزریق آدرنالین توصیه کرده است حتما آن را تزریق کنید و بلافاصله آمبولانس خبر کنید.

اگر کودک نسبت به شیر و تخم مرغ حساسیت دارد به احتمال زیاد هنگامی که به سن پنج یا نه سالگی می رسد حساسیت او از بین می رود

اگر کودک نسبت به شیر و تخم مرغ حساسیت دارد به احتمال زیاد هنگامی که به سن پنج یا نه سالگی می رسد حساسیت او از بین می رود

برخی کودکان با تاخیر نسبت به غذاها واکنش های آلرژیک نشان می دهند که به آن تاخیر در شروع یا آلرژی فاقد آی جی ای[1] می گویند. این نوع آلرژی را نمی توان به راحتی تشخیص داد و دارای آنتی بادی آی جی ای نیست.

علایم واکنش های آلرژیک با تاخیر بیشتر به طول می انجامد و مقاوم تر از واکنش های معمول آلرژیک است. و علایم آن شامل: ریفلاکس، کولیک، اسهال، یبوست و یا اگزما است به خصوص در نوزادان، که در آنان شیر شایعترین علت بروز حساسیت می باشد.

برخی از این علایم ممکن است در اثر بیماری ها رخ دهد تا حساسیت پس باید با پزشک خود جهت تشخیص حساسیت مشورت نمایید.

آلرژی در نوزادان و کودکان چقدر رایج است؟

آلرژی خیلی شایع است و گفته می شود در انگلستان از هر چهار نفر یک نفر در طول زندگی خود یکبار با آلرژی روبه رو شده است. شمار افرادی که به آلرژی مبتلا هستند در این چهل سال اخیر افزایش یافته است هرچند امروزه می توان این امرکاهش داد.

حساسیت به غذاها در هشت درصد کودکان مشاهده می شود. در میان نوزادان و کودکان کم سن، شیر عامل حساسیت زاست و حدود 1.6 تا 7 درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

حساسیت در بسیاری از کودکان از بین می رود. اگر کودک نسبت به شیر و تخم مرغ حساسیت دارد به احتمال زیاد هنگامی که به سن پنج یا نه سالگی می رسد حساسیت او از بین می رود. اما احتمال آن می رود که کودک بعدها دچار آسم یا تب یونجه شود. آلرژی نسبت به انواع مغزها و ماهی ها نوعی آلرژی مقاوم است و حدود 10 تا 20 درصد کودکان که دارای این نوع آلرژی هستند بعدها این آلرژی در آنان از بین می رود.

آیا فرزند من در خطر ابتلا به آلرژی است؟

برخی کودکان بیشتر در خطر ابتلا به آلرژی هستند زیرا آلرژی در خانواده آن ها رایج است. کودک ممکن است آلرژی(آتوپی) را از یکی یا از هر دو والدین به ارث برد هرچند ممکن است آلرژی او مانند والدین نباشد. اگر در خانواده شما آلرژی وجود دارد فرزند شما نیز ممکن است به آلرژی مبتلا شود زیرا بدن او آنتی بادی آی جی ای بیش از معمول تولید می کند.  

کودک مبتلا به آلرژی معمولا واکنش های الرژیک به صورت اگزما از خود نشان می دهد و نسبت به غذاهایی خاص حساس است. و هنگامی که بزرگ تر می شود احتمالا به آسم یا تب یونجه مبتلا می شود. پزشکان از این امر با عنوان واکنش آلرژیک یا اتوپیک یاد می کنند.

چرا بروز آلرژی در حال افزایش است؟

مشخص نیست چرا ابتلا به آلرژی به این اندازه در حال افزایش است. برخی کارشناسان بر این باورند آلودگی ممکن است باعث شیوع حساسیت باشد یا شاید هم علت آن این است که خانه ما تمیز است و این امر باعث شده است سیستم ایمنی کودک  در مقابل آلودگی ها کمتر مقاوت شود.

نطریه دیگر در این باره این است که پاکیزگی و بهداشت خانه های ما علت بروز آلرژی نمی باشد بلکه علت آن تماس اندک با میکروب های بی ضرر(دوستان قدیمی)است.

هر دو این نظریه ها شاید به این معناست که سیستم ایمنی بدن کودک برای ایجاد مقاومت در برابر آلرژن ها شانس کمتری دارد. یه همین دلیل سیستم ایمنی بدن کودک هنگامی که در برابر مواد بی ضرر قرار می گیرد واکنش حاد از خود نشان می دهد.

آیا تشخیص آلرژی کار ساده ای است؟

همیشه خیر. اگر فرزند شما خس خس می کند شاید این امر به دلیل سرماخوردگی یا سایر ویروس ها باشد  نه آلرژی. در بسیاری از کودکان خس خس با افزایش سن از بین می رود. اما اگر فرزند شما اغلب خس خس می کند و دچار سرماخوردگی نیست او را به نزد پزشک ببرید.

تحریریه پزشک آشنا . به نقل از babycentre.co.uk

منبع

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar