آغوش خود را برای سلامت روانی بگشایید

آغوش خود را برای سلامت روانی بگشایید

از هر پنج نفر یک نفر در برحه ای از زندگی خود تحت تاثیر مشکلات روانی قرار می گیرد. اما بسیاری از افراد تمایلی به مطرح کردن این موضوع نیستند زیرا از عکس العمل دیگران وحشت دارند.

متاسفانه هنوز هم به دلیل تعصبات و درک پایین از بیماری های روانی، این بیماری ها ننگ به حساب می آید. سیمون لاتون اسمیت رییس سیاست بنیاد بهداشت که کمپین های سالانه راه می اندازند تا به افزایش آگاهی در این باره یاری رسانند، می گوید حتی در بین اعضای خانواده و دوستان نیز گاهی صحبت از این بیماری ممنوع است.

او می افزاید اما هریک از افراد ممکن است دچار اختلالات روانی شایع شود. از هر چهار نفر یک نفر در هر سال با این مشکل روبه رو می گردد بنابراین صحبت درباره این بیماری چیز عجیب یا زشتی نیست.


توجه داشته باشید مشکلات روانی ممکن است به سادگی منجربه تنهایی شود.

شایع ترین مشکلات(روانی) چیست؟

در هر برحه از زمان 9 درصد افراد از عوارضی چون نگرانی و افسردگی رنج می برند گرچه بسیاری از آنان بدون اینکه بیماری او تشخیص داده شده و بدون مراجعه به پزشک به زندگی خود ادامه می دهند. لاتون اسمیت می گوید: تخمین زده شده است که فقط یک چهارم افراد مبتلا به افسردگی، درمان و مراقبت های مناسب را در این باره دریافت می کنند. این امر یکی از دلایلی است که فرد باید جهت درمان این مشکل در پی چاره باشد در درباره آن صحبت نماید، به خصوص افرادی که تمایلی به این کار ندارند.

حدود نیمی از افراد که به افسردگی و اضطراب دچار هستند ظرف مدت 18 ماه بهبود می یابند.

این بیماری ها در چه کسانی بیشتر رخ می دهد؟

هر کسی ممکن است به بیماری های روانی دچار شود گرچه افراد فقیر و افراد مبتلا به بیماری های مزمن و افراد بی کار بیشتر با این مشکلات روبه رو می شوند و نمی توانند از شر آن رهایی یابند.

کودکان نیز ممکن است به بیماری روانی مبتلا شوند گرچه نرخ ابتلا به این بیماری با افزایش سن افزایش می یابد.

9/5 دختران بین سنین 5تا10 سال که این رقم بین دختران 11تا15 سال به 65/9 می رسد.

اثر اختلالات روانی:

  • 4/10 درصد در پسران بین سنین 5 تا 10 سال، که در سن 11 تا 15سال این رقم تا 8/12 درصد افزایش می یابد.
  • 9/5 دختران بین سنین 5تا10 سال که این رقم بین دختران 11تا15 سال به 65/9 می رسد.

در کل اختلالات روانی در میانسالی اوج می گیرد.

در مورد زوال عقل چطور؟

حدود 820000 نفر در انگلستان مبتلا به زوال عقل هستند این بیماری نوعی اختلال است که فرد را در آینده تحت تاثیر قرار می دهد.

اما حداقل 15000 نفر زیر سن 65 سال وجود دارند که دچار این بیماری هستند و این بیماری مدتی طولانی در آنان تشخیص داده نمی شود.

دکتر ماری جانسون در موسسه Alzheimer’s Research Trustمی گوید در اغلب موارد بیماری هایی نظیر آلزایمر و سایر بیماری های در ارتباط با زوال عقل با عدم تشخیص همراه است.

محققان در موسسه Alzheimer’s Research Trustروی تکنیک هایی کار می کنند تا روش های تشخیص این بیماری ها را بهبود دهند مانند ارایه تست های حافظه، اسکن مغز، و آزمایش شبکیه؛ این عوامل ممکن است باعث ظهور درمان های جدید و جلوگیری از بروز این گونه بیماری ها شود.

لاتون اسمیت می گوید زوال عقل مانند سایر مشکلات روانی از نظر برخی افراد نوعی ننگ به حساب می آید به همین دلیل افراد به دنبال چاره نرفته و بیماری آنان به بهترین شکل درمان نمی شود.

آیا در آینده احتمال درمان زوال عقل وجود دارد؟

دکتر جانسون می گوید محققان در زمینه زوال عقل به خصوص در انگلستان درباره روش های جلوگیری و درمان زوال عقل به پیشرفت هایی رسیده اند.

محققان انگلیسی اخیرا ژن هایی را یافته اند که در ارتباط با بروز بیماری آلزایمر است از طرف دیگر سایر محققان نیز رابطه ای را بین عوامل دررابطه با شیوه زندگی و خطر ابتلا به زوال عقل یافته اند.

دکتر جانسن می گوید با سرمایه گذاری مناسب در زمینه تحقیقات، دانشمندان می توانند به صدها هزار نفر که با این بیماری ویران کننده دست و پنجه نرم می کنند امید دهند.

درباره انزوا و تنهایی چه راهی پیش رو است؟

افراد مبتلا به بیماری های روانی و افرادی که از آنان مراقبت می کنند ممکن است به دلیل مواجه شدن با این بیماری احساس انزوا و تنهایی کنند.

ابتلا به بیماری های روانی به سادگی منجربه تنهایی فرد می شود زیرا فرد از جامعه کناره می گیرد حتی ممکن است او از کار دست بکشد به خصوص اگر واقعا احساس ناراحتی نماید.

لاتون اسمیت می گوید: افرادی که از فرد مبتلا به مشکلات روانی نگهداری می کنند یا همسر او ممکن است دچار انزوا شود اگر همه وقت خود را صرف مراقبت از فرد بیمار کند.

شرایط هر کس با شخص دیگر فرق دارد اما برای مقابله با انزوا تکنیک ها و خدماتی وجود دارد که به افراد در این باره یاری می رساند.

در اینجا مشکل آغاز کار است. البته می توان قدم به قدم در این راه پیش رفت که این امر هم برای فرد ساده تر است و هم باعث اطمینان او می شود.

معاشرت و طرح های نظارتی که توسط موسسات خیریه و سازمان ها در اختیار افراد قرار داده می شود، به افراد آسیب پذیر کمک می کند تا با افراد دیگر در رابطه باشند.

لاتون اسمیت بیان می دارد افراد می توانند بدون کمک افراد حرفه ای جهت کمک به خویش کارهای گوناگونی انجام دهند، مانند صحبت درباره احساسات خود با دوستان و خانواده.

افراد برای کمک به خود و دیگران چه کاری می توانند انجام دهند؟

لاتون اسمیت بیان می دارد افراد می توانند بدون کمک افراد حرفه ای جهت کمک به خویش کارهای گوناگونی انجام دهند، مانند صحبت درباره احساسات خود با دوستان و خانواده.

فعالیت کنید: ورزش مواد شیمیایی در مغز رها می سازد که باعث می گردد حس خوبی به فرد دست دهد بعلاوه ورزش به طور مرتب اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد.

همواره با اعضای خانواده و دوستان و هر کسی که می توانید مشکلات خود را با او در میان گذارید و با کسانی که صاحب عقایدی متفاوت با چیزی هستند که در ذهن شما می گذرد صحبت نمایید.

لاتون می گوید: رابطه عمیقی بین نحوه غذاخوردن و احساس فرد وجود دارد بنابراین میوه و سبزیجات مصرف کنید و از مصرف غذاهای چرب خودداری کنید.

درباره مشکلات روانی مصرف الکل به صورت موقت این بیماری را کاهش می دهد اما در طولانی مدت مصرف الکل این بیماری ها را بدتر می کند.

لاوستون اسمیت می گوید می توانید در این باره به پزشک خود نیز مراجعه کنید و از او درباره متخصص در این زمینه بپرسید و درباره احساسات خود رو راست باشید.

او می گوید ابتلا به افسردگی نشانه ضعف نیست در ثانی اقداماتی وجود دارد که پزشک ممکن است به شما توصیه نماید و به شما در این زمینه یاری رساند.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از netdoctor.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar