FDA

استامینوفن و واکنشهای پوستی جدی

سازمان غذا و دارو (FDA) هشدار داد؛ استامینوفن مسکن معروف که به عنوان (paracetamol) شناخته می شود ممکن است واکنش های پوستی نادر و جدی را موجب گردد. داروی مسکن یکی از داروهای بسیار رایج و پرکاربرد به شمار می آید و با نام های تجاری مختلفی به فروش می رسد. Acephen،Actamin،Feverall،Q-Pap،Tactinal،Tempra Tylenol،Unisertsو Vitapap بخش تنظیم کننده دارو در امریکا بیان می دارد هرچند بروز واکنش ها نسبت به این داروها نادر است اما شامل موارد زیر می باشد: بروز جوش ، تاول و آسیب گسترده به سطح پوست. FDA بیان می داد هر کسی که استامینوفن مصرف می نماید و جوش یا سایر واکنش های پوستی در او رخ می دهد بلافاصله باید مصرف دارو را قطع کند و مراقبت های پزشکی را در پیش گیرد. دکتر Sharon Hertzمعاون مدیر بخش مسکن ها در FDA بیان می دارد این اطلاعات نباید باعث نگرانی مصرف کنندگان این دارو و کارشناسان بهداشت شود و قرار نیست آنان را تشویق به مصرف داروهای دیگر نماید. او همچنین می افزاید؛بسیار مهم است که افراد این عوارض ابتدایی نادر اما جدی را تشخیص دهند و سریع عکس العمل نشان دهند. اما چرا اکنون بعد از چند دهه که از مصرف گسترده استامینوفن می گذرد؟ تصمیم در مورد هشدار به مصرف کنندگان درباره اثرات پوستی خطرناک داروهایی از جمله تینول به دلیل گزارش های پزشکی و عوارضی است که به سازمان FDA گزارش شده است. 107مورد از موارد واکنش های بد پوستی بین سال های 1969 تا 2012 گزارش شدند که 67 مورد آن منجر به بستری شدن در بیمارستان شد و 12 مورد آن به مرگ شخص انجامید. بیشتر آن موارد فقط شامل محصولات استامینوفن بود. چنین واکنش های پوستی جدی در موارد اندک است درحالی که این دارو در سطح گستره ای مصرف می گردد FDA بیان می دارد هشدارهای جدید را باید جدی گرفت و مورد ملاحظه قرار داد. FDA تذکر می دهد سه واکنش شناخته شده پوستی نسبت به استامینوفن وجود دارد. هنگام بروز هر یک از آن ها مصرف کنندگان باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. دو مورد از این واکنش های پوستی یکی Stevens-Johnson و دیگری epidermal necrolysis […]