چگونه متوجه شویم که پره دیابت داریم ؟

چگونه متوجه شویم که پره دیابت داریم ؟

پره دیابت چیست؟

بخش عمده ای از بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم در ابتدا دچار پره دیابت می شوند سطح گلوکز خون آنان به بالاتر از حد نرمال خود می رسد اما به اندازه ای بالا نیست که به عنوان دیابت تشخیص داده شود و سلول های بدن این بیماران کم کم در برابر انسولین مقاوم می شوند. مطالعات نشان داده اند که حتی در مرحله پره دیابت نیز ممکن است  آسیب هایی به سیستم گردش خون و قلب رسیده باشد.

دیابت باعث اختلال در سوخت وساز بدن می شود.

دیابت (مرض قند) به عنوان یک اختلال در سوخت و ساز بدن طبقه بندی می شود. سوخت و ساز به شیوه ای اشاره دارد که از طریق آن بدن ازغذای هضم شده در تولید انرژی و رشد بدن بهره می برد. بیشتر غذایی که می خوریم در بدن تبدیل به گلوکز می شود. گلوکز شکلی از قند در داخل خون است،گلوکز منبع اصلی سوخت برای بدن ما به حساب می آید.

هنگامی که غذا هضم می شود گلوکز وارد جریان خون می گردد سلول های بدن گلوکز را صرف تولید انرژی و رشد بدن می نمایند.اما گلوکز بدون وجود انسولین قادر نیست وارد سلول ها شود (انسولین باعث می گردد سلول ها گلوکز را دریافت کنند.)

انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می گردد. بعد از صرف غذا لوزالمعده به صورت خود به خود مقدار مناسبی انسولین آزاد می کند تا گلوکز حاضر در خون را وارد سلول ها کند به محض اینکه گلوکز وارد سلول ها می شود سطح گلوکز خون پایین می آید.

مقدار گلوکز خون درشخص مبتلا به دیابت بسیار بالاست (ازدیاد قند خون). ازدیاد قند خون هنگامی رخ می دهد که بدن یا به میزان کافی انسولین نمی سازد یا اصلا انسولین نمی سازد و یا سلول ها نسبت به انسولینی که لوزالمعده می سازد پاسخ مناسب نمی دهند. این امر باعث تولید بیش از حد گلوکز در خون می گردد. مقدار بیش از اندازه گلوکز خون در نهایت از طریق ادرار از بدن دفع می شود.در نتیجه  با وجودی که بدن مقدار متنابهی گلوکز در خود دارد اما سلول ها از آن برای انرژی و رشد بهره نمی برند.

چگونه متوجه شویم که پره دیابت داریم ؟

پزشکان با استفاده از سه روش مختلف قادرند تعیین کنند که آیا بدن  فرد دارای سوخت و ساز طبیعی است یا مبتلا به پره دیابت یا دیابت می باشد. برای تعیین آن سه آزمایش وجود دارد:

  •  تست A1C

_ میزان حد اقل 6.5% به معنای ابتلا به دیابت است.

_ بین 5.7% تا 5.99% به معنای پره دیابت است.

_ پایین تر از 5.7% معنای نرمال است.

  •   تست  FPG ( قند خون ناشتا)

_ میزان حد اقل 126 میلی گرم بر دسی لیتربه معنای دیابت است.

_ بین 100 میلی گرم بر دسی لیتر تا 125.99 به معنای پره دیابت است.

_ پایین تر از 100 میلی گرم بر دسی لیتر به معنای نرمال است.

با مطالعه این آزمایش متوجه می شویم که بیمار دچار اختلال گلوکز ناشتا می باشد.

  •  تست OGTT (آزمایش تحمل گلوکز از طریق دهانی)

_ حداقل 200 میلی گرم / دسی لیتر به معنای دیابت است.

_ بین 140 میلی گرم / دسی لیتر به معنای پره دیابت است.

_ کمتر از 140  میلی گرم / دسی لیتر به معنای نرمال است.

مطالعه آزمایش او جی تی تی نشان می دهد که بیمار دچار اختلال تحمل گلوکز(آی جی تی) می باشد.

چرا به این بیماری مرض قند می گویند؟

واژه دیابت ریشه در زبان یونانی دارد و به معنای سیفون است. آرتیوس کاپادوشین پزشک یونانی در قرن دوم میلادی  از این بیماری به نام دیابیاننین یاد کرد. او بیمارانی را توصیف کرده بود که مانند سیفون آب زیادی دفع می کردند( پر ادراری).واژه دیابت از زبان لاتین قرون وسطایی گرفته شده است.

در 1975 توماس ویلیس،(mellitus) را به واژه قند اضافه نمود (مرض قند). هرچند به طور معمول به این بیماری دیابت می گویند. واژه  mel در لاتین به معنای عسل است. ادرار و خون افراد مبتلا به دیابت گلوکز زیادی دارد.گلوکز هم مانند عسل شیرین است. مرض قند به صورت تحت اللفظی به معنای دفع آب شیرین است.

در چین باستان مردم مشاهده نمودند که ادرار بعضی افراد مورچه ها را به سوی خود جذب می کند چون ادرار آنان دارای قند بود. پس واژه بیماری ادرار شیرین نیز ابداع شد.

 ادامه دارد…

 

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)