چگونه متخصص مناسب را انتخاب کنیم؟بخش سوم

چگونه متخصص مناسب را انتخاب کنیم؟بخش سوم

با پزشک آشنا همراه شوید تا به شما بیاموزیم چگونه پزشک مناسب را انتخاب نمایید.

چگونه متخصص مناسب را انتخاب کنیم؟بخش اول

چگونه متخصص مناسب را انتخای کنیم؟بخش دوم

شهرت حرفه ای

ممکن است پزشکی بر روی کاغذ دارای همه استانداردهای حرفه ای باشد اما از مهارت کافی برخوردار نباشد. پزشکانی نیز وجود دارند که به دلیل پژوهش ها و فعالیت های حرفه ای در رشته خود افرادی برجسته به شمار می آیند اما این افراد در زمینه درمان بیماران تخصص کافی ندارند.

پس چگونه  متخصص مناسب را انتخاب کنیم؟

فعالیت در بیمارستان

بسیاری از پزشکان در کادر پزشکی یک یا چند بیمارستان فعالیت دارند و عضو هییت علمی می باشند. فعالیت پزشک در بیمارستان و عضویت در هییت علمی می تواند معیار خوبی برای انتخاب او باشد.البته موارد استثنا هم وجود دارد برای مثال بعضی پزشکان به دلیل مساﺋﻞ خانوادگی یا بازنشستگی تمایل ندارند به بیمارستان بپیوندند. و یا در برخی تخصص ها مانند پوست و روانپزشکی پزشکان در مطب بیمار را درمان می نمایند و نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست .

 

بیمارستان ها در مورد ورود پزشک به کادر بیمارستان خیلی دقت می کنند. بیمارستان های خوب خیلی گزینشی عمل می کنند بنابراین بخشی از کار بررسی (صلاحیت) پزشک توسط بیمارستان انجام می شود. به بیان ساده بهترین پزشکان در بهترین بیمارستان ها فعالیت می کنند. علاوه بر این بیمارستان ها معمولا هر دو یا سه سال یکبار کادر پزشکی را مورد بررسی قرار داده و دوباره گزینش می کنند و این نظارت جهت حمایت از بیماران است.

همه بیمارستان ها به دنبال شهرت می باشند از این رو به کیفیت کادر پزشکی خود بسیار دقت می کنند.

انتصاب در هیئت علمی دانشکده پزشکی

بسیاری از پزشکان در هیئت علمی دانشکده پزشکی نیز دارای منصب هستند. از منصب «مستقیم» یعنی پست تمام وقت مانند استاد، استادیار، دانشیار و مربی گرفته تا رده های بالینی که کمتر در امر تدریس و تحقیق وارد می شوند. اگر شخصی دارای مرتبه دانشگاهی مستقیم باشد(به عنوان مثال «استاد جراحی»، بدون عنوان بالینی) این بدان معناست که فرد به صورت تمام وقت در تحقیقات ٬ تدریس و درمان بیماران فعالیت می کند. عنوان «استاد جراحی بالینی» به این معناست که فرد کمتر به طور مستقیم در تدریس و تحقیق شرکت می کند.

پزشکانی که به صورت تمام وقت در دانشگاه هستند با روش های نوین و تحقیقات آشنایی بیشتری دارند اما به این معنا نیست که آنان پزشکان بهتری نیز هستند. با این حال شما باید اطمینان یابید که سایر اعضای ﻫﻴﺌﺖ علمی، رزیدنت ها و دانشجویان پزشکی، او را تایید می کنند یا خیر.

 

انجمن پزشکی

انجمن پزشکی

عضویت در انجمن پزشکی

 عضویت در جامعه پزشکی بسیار مهم است زیرا برخی از جوامع پزشکی واقعا معتبر هستند اما جوامعی نیز وجود دارد که انتخابی عمل نمی کنند و تقریبا هر پزشکی می تواند به عضویت آنان درآید. عضویت در انجمن های معتبر پزشکی  بر اساس تحقیقات ، کتاب های منتشر شده توسط پزشک یا تدریس او در رشته خود صورت می پذیرد و ربطی به درمان بیمار ندارد. بدیهی است عضویت در این انجمن ها افتخار بزرگی است اما هنگام بررسی صلاحیت پزشک در درمان بیماری، نقش مهمی ندارد.

 

آیا پزشکان جوان از تبحر کافی برخوردارند؟

آیا پزشکان جوان از تبحر کافی برخوردارند؟

تجربه

تجربه امری است که به راحتی نمی توان آن را مورد ارزیابی قرار داد. بدیهی است در اکثر موارد پزشک مسن تر دارای تجربه بیشتر است از طرف دیگر پزشک جوانتر به تازگی درگیر مدرسه پزشکی، دوره رزیدنتی یا حتی دوره فلوشیب بوده است و فردی به روز است. اگر پزشکی دارای برد تایید شده باشد ممکن است تصور کنید این امر نشان می دهد پزشک دارای تجربه است اما دوره برد ممکن است فقط یک سال به طول انجامد. پس تاریخ فارغ التحصیلی پزشک از مدرسه پزشکی یا تاریخ تکمیل دوره رزیدنتی او را بررسی نمایید تا بدانید پزشک چه مدت است که مشغول به امر طبابت می باشد.

مشخص است که بین مقدار تجربه و کیفیت درمان رابطه مثبتی وجود دارد. هر پزشکی که بیشتر به درمان بیماران پرداخته باشد ٬بهتر امر درمان را انجام می دهد. برای همین باید ببینید که آیا پزشک در مورد درمانی که شما نیاز دارید دارای تجربه است یا خیر; و آیا پزشک با مواردی مانند مورد شما هر روز، هر هفته یا به ندرت مواجه می شود ؟ البته در مورد بیماری های نادر پاسخ احتمالی پزشک به آن سوال شما به ندرت است اما باید به کثرت نسبی آن بیماری نیز توجه نمود.

در برخی موارد پزشکان نسبتا جوانی هم وجود دارند که به تازگی دوره رزیدنتی و فلوشیب خود را تحت نظر اساتید برجسته گذرانده اند اساتیدی که روش ها و تکنیک های جدیدی را جهت مقابله با بیماری خاص ابداع نموده اند. این پزشکان جوان تکنیک های جدید را از اساتید خود می آموزند و ممکن است در استفاده از آن روش ها حتی در رشته ای که هستند از سایرین (و از سایر اساتید و همکاران برجسته)پیشی گیرند. بنابراین هنگام انتخاب یک پزشک هم سن و هم تجربه را باید در کنار سایر عوامل در نظر گرفت.

نظر پزشک دوم

درخواست نظر پزشک دوم از اهمیت خاصی برخوردار است بدیهی است که شما مایل نیستید هنگام بروز هر نوع بیماری یا مشکلی به پزشک دوم مراجعه نمایید اما در شرایط زیر شما باید عقیده پزشک دیگر را نیز جویا شوید:

• پیش از یک عمل جراحی بزرگ

• اگر ﻣﺴﺌﻠﻪ مرگ و زندگی فرد به این تشخیص بستگی دارد .

• اگر بیماری فرد بیماری نادری تشخیص داده شود.

• اگر تشخیص نا مشخص باشد.

• اگر نتایج آزمایش دارای پیامدهای جدی است (برای مثال آزمایش پاپ اسمیر مثبت).

• اگر درمان پیشنهاد شده مخاطره آمیز یا گران است.

• اگر شما از تشخیص یا درمان ناراضی هستید.

• اگر دوره درمان با موفقیت همراه نباشد.

• اگر درباب صلاحیت پزشک تردید دارید.

مطب و درمان

هر چند مطب متخصص به اندازه آموزش و شهرت مهم نیست اما باز هم بیماران به این ﻣﺴﺌﻟﻪ اهمیت می دهند شامل: ساعت حضور در مطب، مکان مطب، مراحل صدور صورت حساب و در دسترس بودن و سایر عوامل…

در مورد در دسترس بودن مطب باید گفت در مورد بیمارانی که روی ویلچر یا مسن هستند یا کسانی که نمی توانند از پله بالا روند از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین پارکینگ مناسب نیز برای بیماران مورد توجه است.

و یکی از مهمترین موضوعات مهم قبل از ویزیت پزشک این است که آیا پزشک بیمه شما را قبول می کند یا خیر؟

 

صمیمیت میان پزشک و بیمار در درمان موثر است.

صمیمیت میان پزشک و بیمار در درمان موثر است.

ارتباط پزشک با بیمار

یکی از عواملی که در رابطه پزشک و بیمار روی آن تاکید می شود ارتباط پزشک با بیمار است که به نام رفتار جانبی پزشک معروف است. این عامل در رابطه طولانی خیلی مهم است . اما در مورد ملاقات با متخصص باید گفت که شما یک یا دو بار متخصص را می بینید پس ایجاد  رابطه صمیمی زیاد مهم نیست.

باید بین پزشک و بیمار احساس اعتماد و احترام متقابل وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید؛ بیمار پزشکی را ترجیح می دهد که به حرف های او گوش می دهد، با بیمار هم دردی می کند، پاسخ گوی نیازهای بیمار است و و زمان کافی را صرف او می کند.

 

توجه داشته باشید شما به عنوان بیمار تنها کسی هستید که می توانید این ویژگی ها را ارزیابی کنید چرا که افراد در برابر شخصیت های گوناگون عکس العمل متفاوتی از خود نشان می دهند. شما باید درباره احساسات خود درباره پزشک محتاط باشید به خصوص اگر قرار است دایم با پزشک در ارتباط  باشید. شما حتما باید حس کنید که می توانید حرف های خود را به پزشک بزنید و به او اعتماد کنید. در غیر این صورت پزشک دیگری را بیابید.

امیدواریم راهنمایی لازم جهت انتخاب متخصص مناسب را به شما کرده باشیم و همیشه آگاهانه یک پزشک را انتخاب کنید.

چگونه متخصص مناسب را انتخاب کنیم؟بخش اول

چگونه متخصص مناسب را انتخای کنیم؟بخش دوم

تحریریه پزشک آشنا

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar