چگونه سیگار را ترک کنیم؟بخش اول

چگونه سیگار را ترک کنیم؟بخش اول

در این مقاله ۱۳ نکته مفید جهت ترک سیگار را به شما خواهیم گفت…

1- علت ترک سیگار خود را بدانید.

آیا تصمیم دارید سیگار را ترک کنید؟ به چه علتی قصد ترک سیگار را دارید؟ چون سیگار برای شما مفید نیست دلیل خوبی به حساب نمی آید. برای ایجاد انگیزه جهت ترک سیگار به یک دلیل شخصی قوی نیازمند هستید. شاید دلیل ترک سیگار برای شما این باشد که می خواهید از خانواده خود در برابر دود سیگار محافظت کنید. شاید هم نگران ابتلا به سرطان ریه هستید و یا می خواهید جوان تر به نظر بیایید و حس جوانی کنید. انگیزه ای را انتخاب کنید که بتوانید در برابر وسوسه روشن کردن سیگار قوی بمانید.

 

ترک ناگهانی سیگار!

ترک ناگهانی سیگار!

2- ترک ناگهانی سیگار کار ساده ای نیست!

شاید به یک باره تصمیم به ترک بگیرید و سیگار های خود را دور بیندازید اما ترک ناگهانی کار ساده ای نیست. دلیل آن اینست که نیکوتین اعتیادآور است. مغز انسان به مصرف نیکوتین عادت می کند .

 

 جایگزین های نیکوتین

جایگزین های نیکوتین

3- درمان جایگزین نیکوتین را در نظر بگیرید.

هنگامی که سیگار را ترک می کنید ترک نیکوتین منجربه ایجاد حس نا امیدی،افسردگی، بی قراری و خشم می گردد و اشتیاق برای یک پک سیگار شما را فرا می گیرد. مطالعات بیان می دارد NHR مانند آدامس نیکوتین، قرص ها و چسب های نیکوتین شانس اینکه شما با موفقیت سیگار را ترک نمایید دوبرابر می کند به خصوص هنگامی که با برنامه های رفتاری فشرده همراه گردد.

 

با تجویز پزشک از داروهای ترک سیگار استفاده کنید.

با تجویز پزشک از داروهای ترک سیگار استفاده کنید.

4- در مورد استفاده از داروها تحقیق کنید.

برای سهولت ترک نیکوتین بدون استفاده از محصولاتی که حاوی نیکوتین است از پزشک خود درباره داروهای تجویزی بپرسید. قرص هایی وجود دارد که با ایجاد تغییراتی در مناطقی از مغز که تحت تاثیر نیکوتین است میل به استعمال سیگار را کاهش می دهد. این تغییر باعث می گردد هنگامی که سیگار را در دست می گیرید احساس لذت نکنید. سایر داروها به کاهش علایم ترک مانند افسردگی یا عدم توانایی در تمرکز یاری می رساند.

 

از دیگران کمک بگیرید.

از دیگران کمک بگیرید.

۵- دیگران را از تصمیم خود با خبر کنید.

به دوستان ، اعضای خانواده و همکاران خود بگویید که تصمیم دارید سیگار را ترک کنید. تشویق های آنان در این رابطه خیلی تاثیر دارد به گروه های حامی بپیوندید یا با یک مشاور مشورت نمایید. درباب رفتار درمانی باید گفت رفتار درمانی نوعی مشاوره است که به شما در جهت یافتن و ادامه استراتژی های ترک سیگار یاری می رساند. در کنار رفتار درمانی از محصولات جایگزین نیکوتین یا از داروهایی استفاده نمایید که شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.

 

 

ماساژ به کاهش استرس کمک می کند.

ماساژ به کاهش استرس کمک می کند.

6- استرس خود را مدیریت نمایید.

یکی از دلایلی که باعث می گردد فرد به سمت سیگار برود این است که نیکوتین باعث آرامش آنان می گردد. به محض اینکه شما سیگار را ترک کنید به راهی جهت کاهش استرس خود نیاز دارید. از ماساژ یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش استفاده کنید یا حرکات یوگا و تای چی را بیاموزید. اگر امکان آن وجود دارد در هفته های اول ترک سیگار از قرار گرفتن در موقعیت های تنش زا بپرهیزید.

 

از وسوسه کننده ها دوری کنید.

از وسوسه کننده ها دوری کنید.

7- ازوسوسه کننده ها دوری کنید.

برخی فعالیت های خاص میل شما به استعمال سیگار را افزایش می دهد. الکل یکی از شایع ترین وسوسه کننده هاست بنابراین سعی کنید هنگام ترک سیگار کمتر از نوشیدنی های الکلی استفاده نمایید. اگر قهوه یک وسوسه کننده است مدت چند هفته چایی بنوشید و اگر شما معمولا پس از صرف غذا سیگار می کشیدید به جای آن کار دیگری انجام دهید مانند مسواک زدن یا جویدن آدامس.

ادامه دارد…

تحریریه پزشک آشنا برگرفته از WebMD

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar