چگونه سالم بمانیم؟

چگونه سالم بمانیم؟

بسیاری از افرادی که دارای بیماری جدی هستند فقط برای اینکه یک روز را در سلامت کامل به سربرند ، حاضرند همه چیز خود را بدهند. برای حفظ سلامتی خود به توصیه هایی زیر عمل کنید:

مراحل

1-از رفتارهای پرخطر بپرهیزید.

پذیرفتن خطرات بی مورد ، هم برای جسم مضر است و هم برای روح عواقب ویرانگر آن مدت ها باقی خواهد ماند. به خطر انداختن بدن به طور جدی و دائمی ممکن است نشانگر وجود یک مشکل روانی حاد باشد در این مورد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ پزشکی که رشته تخصصی او در آن رابطه است. هدف خود را بر اساس یکی از دستاوردهایی که در قسمت زیر بدان اشاره شده است تعیین کنید.

 • رابطه جنسی بی خطری داشته باشید.
 • شراب خواری را کنار بگذارید.
 • از نوشیدن نوشیدنی های الکلی بپرهیزید.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • مصرف مواد مخدر را کنار گذارید.
سیگار کشیدن ممنوع است؟

سیگار کشیدن ممنوع است.

2- آب زیاد بنوشید.

بزرگسالان علاوه بر نوشیدن چایی و قهوه باید حدود یک لیتر یا بیشتر در طی روز آب بنوشند یعنی شش یا هشت لیوان آب. آب، بدن انسان را در دمای مناسبی نگاه می دارد و سموم را خارج می کند، سمومی که نتیجه اجتناب ناپذیر سوخت و ساز بدن و محصول زندگی صنعتی است. مصرف غذاهای پر آب بسیار مفید است.

3- غذاهای خوب مصرف کنید.

بسته به برنامه کاری یا برنامه تحصیلی شما، یک صبحانه حاوی مواد ارگانیگ هنگامی که با یک میان وعده  همراه شود شما را تا هنگام ناهار نگاه می دارد . بهترین زمان برای صرف یک وعده شام سبک و سالم بین ساعت 5 و 8 بعد از ظهر می باشد. بهتر است  نیمه شب از مصرف میان وعده ها پرهیز کنید چرا که مصرف میان وعده در آن هنگام کالری اضافی وارد بدن شما می کند و خواب شما را به هم می زند. اگر از یک برنامه غذایی ثابتی پیروی کنید بدن شما احساس راحتی بیشتری می کند. به خاطر داشته باشید همه چربی ها برای بدن شما مضر نیستند. روغن ماهی هایی مانند ماهی آزاد و تن ماهی و خوراکی هایی مانند آوکادو، آجیل و روغن زیتون حاوی چربی های مفید می باشند. مواد غذایی فوق الذکر برای یک رژیم غذایی متعادل ضروری است.

 •  آشپزی را بیاموزید. درست کردن غذا برای خودتان تجربه لذت بخشی است چرا که می توانید دستورات غذایی متفاوتی را امتحان کنید و در عین حال درهزینه ها صرفه جویی کنید.
 •  رژیم غذایی حاوی فیبر، کلسترول شما را کاهش می دهد سطح قند خون شما را تنظیم می کند سلامت روده ها را بهبود می دهد و مانع از پرخوری شما می گردد. مقدار توصیه شده مصرف فیبر 30 گرم در روز برای مردان و 21 گرم برای زنان است بعد از سن 50 سالگی این مقدار به 38 گرم برای مردان و 25 گرم برای زنان می رسد. بعضی منابع غذایی حاوی فیبر شامل میوه جات و سبزیجات (با  پوست) غلات سبوس دار و حبوبات می باشد.
 • مصرف اننتی اکسیدان ها را افزایش دهید تا با رادیکال های آزاد که موجب بیماری های سرطان و بیماری های قلبی و تصلب شرایین  و سایر بیماری ها می شود، مقابله کنید.
 • به وزن مناسب بدن برسید. قالب بدن هر کس چه از لحاظ اندازه و چه از لحاظ وزن با دیگری متفاوت است. فردی درشت هیکل وزنی بیشتر از یک فرد ریز اندام دارد.
 • از هر گونه رژیم های سخت بپرهیزید. برای کاهش وزن هیچ گلوله جادویی وجود دارد اگر هم باشد آن محروم کردن بدن از مواد مغذی حیاتی نیست. تغییر آهسته عادات غذایی بهتر است و منافع بلند مدت آن برای سلامتی شما بیشتر است.
 • به یاد داشته باشید فقط ورزشکاران حرفه ای هستند که می توانند به اندازه کافی کالری بسوزانند و پرخوری کنند البته آن ها هم این کار را نمی کنند چون خیلی به بدن فشار می آید.

حتی اگر کالری بیش از کالری توصیه شده مصرف می کنید فقط از آنهایی مصرف کنید که حاوی مواد مغذی هستند. به یاد داشته باشید بدون کالری قلب و مغز و ماهیچه ها و استخوان ها و اعضای بدن و خون نمی توانند برای همیشه به کار خود ادامه دهند.

4- سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.کسی که دائم احساس خستگی و سرما می کند کسی که دچار عفونت ها یا سایر عوارضی است که از ضعف سیستم ایمنی بدن ناشی می گردد نمی تواند عادت سالم خود را حفظ نماید و از سطح بالای انرژی برخوردار باشد.

سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

5-کیفیت خواب خود را بهبود دهید. هنگامی که در خواب هستید بدن شما سلول هایی را تولید می نماید که با عفونت ها و التهاب ها و استرس مبارزه می نماید این بدان معناست که داشتن خواب اندک یا کیفیت بد خواب، شما را در معرض ابتلا به بیماری قرار می دهد و مدت زمان بهبودی شما را افزایش می دهد. علاوه بر آن طی تحقیقاتی که در مجله امریکایی تغدیه بالینی انجام شد متوجه شدند مردانی که 4 ساعت می خوابند 500 کالری بیشتر از هنگامی که 8 ساعت می خوابند کالری می سوزانند.

کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید.

کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید.

این نوشته ادامه دارد…

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)