چگونه بهترین فعایت ورزشی را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین فعایت ورزشی را انتخاب کنیم؟

همیشه دنبال فعایت ورزشی باشید که از انجام آن لذت می برید و با زندگی روزمره شما سازگاری دارد. پاسخ های ارایه شده به سوالات زیر به شما در یافتن فعالیتی مناسب یاری می رساند. بعد از فکر درباره پاسخ هایی که خودتان به سوالات می دهید، لیست پیشنهادات ارایه شده درباره فعالیت [ورزشی] را بررسی کنید.

ورزش های گروهی

ورزش های گروهی

۱- آیا ترجیح می دهید تنهایی ورزش کنید یا همراه دیگران؟

ملحق شدن به گروهی خاص یا کلاسی خاص به شما برای ورزش انگیزه می دهد. اما برخی افراد در تنهایی بهتر ورزش می کنند.

ورزش در هوای آزاد

ورزش در هوای آزاد

۲- آیا تمایل به ورزش در محیط بیرون دارید یا انجام فعالیت های ورزشی در محیط بسته را ترجیح می دهید؟

بیشتر افراد فعایت ورزشی بیرون از منزل را ترجیح می دهند. اما هنگامی که هوا خیلی گرم یا خیلی سرد یا بارانی است دیگر تمایلی به انجام فعالیت های ورزشی در محیط بیرون ندارند. یا شاید شما جزو آن دسته افرادی هستید که تنها بودن در محیط بیرون باعث حس ناخوشایند می شود. اگر فردی هستید که به محیط بیرون تمایلی ندارید هنگام انتخاب نوع فعالیت ورزشی خود حتما این نکته را به خاطر داشته باشید.

فعالیت های گروهی

فعالیت های گروهی

۳- آیا فعالیت هایی را ترجیح می دهید که شامل برخورد باشد (مانند فوتبال، بسکتبال) یا فعالیتی را ترجیح می دهید که در آن برخوردی وجود نداشته باشد؟

اگر به ورزش هایی که شامل برخورد هستند علاقه ای ندارید برای مثال ورزشی مانند شنا را برگزینید نه بسکتبال .

ورزش های رقابتی

۴- آیا تمایل دارید با دیگران رقابت کنید یا اصلا تمایلی به رقابت ندارید؟

افراد با یکدیگر تفاوت دارند. در مورد برخی افراد، اگر کسی باشد که با آنان رقابت کند بهتر عمل می کنند . و از آن طرف بعضی از افراد هنگامی که رقابتی در کار نیست، بهتر عمل می کنند.( رقابت باعث دلهره آنان می شود) اگر شما جزو این دسته از افرادید برای مثال به جای ورزش های تیمی یا تنیس فعالیت هایی مانند پیاده روی یا رقص را انتخاب کنید.

فعالیت های ذهنی

فعالیت های ذهنی

۵- آیا فعایت ورزشی را ترجیح می دهید که ذهن شما را درگیر کند یا فعایتهایی که نیاز به تمرکز و فکر ندارد را انتخاب می کنید؟

در اکثر ورزش های تیمی هنگامی که به حرکت بعدی خود می اندیشید هم ذهن شما پرورش می یابد و هم بدن شما. برای مثال دوچرخه سواری کوهستان؛ در این نوع فعایت ورزشی ، فرد باید هم به اطراف خود توجه کند و هم به مسیر پیش رو. اگر ترجیح می دهید که از ذهن خود استفاده نکنید و فقط جسم خود را به فعالیت درآورید به انجام کار های منزل همراه با موسیقی یا به قدم زدن یا دویدن آهسته بپردازید.

ورزش (4)

زمان ورزش

6- علاقه به ورزش در چه زمانی از روز دارید؟

همه ما دارای ساعات زیستی متفاوتی هستیم که باعث می شود در زمان هایی خاصی از روز انرژی ما بیشتر باشد. توجه داشته باشید برنامه روزمره ماست که تعیین می نماید چه موقع برای انجام فعایت ورزشی مناسب و چه موقع نا مناسب است. تعیین کنید، چه موقع از روز برای شما مناسب می باشد ٬ اگر زمان انجام فعالیت ورزشی با سطح انرژی و برنامه روزانه شما همراستا باشد ٬ بهتر می توانید عادات فعالیت های سالم خود را حفظ کنید.

7- میزان مبلغی که حاضرید صرف تهیه وسایل یا سایر هزینه های مربوط به یک فعالیت کنید چه مقدار است؟

با هر بودجه ای که داشته باشید بازهم می توانید از انجام فعالیتی خاص بهره مند شوید. مثلا می توانید بدون صرف هیچ هزینه ای در اطراف محله تان قدم بزنید. البته استفاده از دی وی دی های ورزشی نیز راه حل دیگری به شمار می آید و مستلزم فقط یک بار هزینه است. حتی می توانید با صرف هزینه اندک به کلاس یوگا بروید.

بیشتر افراد تنها یک ورزش را امتحان می کنند و وسایل گران قیمت آن را تهیه می نمایند و عقیده دارند که این کار باعث ادامه آن ورزش می شود که این عقیده کاملا اشتباست تا زمانی که از علاقه خود به ورزشی خاص مطمن نشده اید ٬هزینه زیادی صرف آن نکنید.

در برخی موارد می توانید وسایل ورزشی را اجاره نموده و بررسی نمایید که آیا به آن ورزش علاقه دارید یا خیر. از طرف دیگر صرف مبغلی اندک، سرمایه گذاری عاقلانه ای در جهت حفظ سلامتی شما به حساب می آید.

برای مثال به سالن های ورزشی بروید در این صورت می توانید فعالیت بیشتری داشته باشید و در ضمن مربیان تناسب اندام به شما در جهت ایجاد یک برنامه منظم و یادگیری حرکات و تکنیک های درست یاری می رسانند.

8- آیا تمایل به آموزش برای یادگیری فعایت ورزشی جدید دارید؟

تا زمانی که با فعالیتی خاص آشنا نشوید نمی دانید چقدر به آن فعالیت علاقه دارید،کلاس ها یا سایر روش های های آموزشی می تواند راهنماییتان کند.

فعالیت باغبانی

فعالیت باغبانی

9- آیا انجام فعالیت های هر روزه مانند باغبانی را ترجیح می دهید یا فعالیت های قاعده مند و با تکنیک خاص را ؟

بسیاری از افراد انجام فعالیت های روزمره را راحتر می دانند. و برخی دیگر شرکت در کلاس های ورزشی را ترجیح می دهند.

تحریریه پزشک آشنا برگرفته شده از WebMD

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)