نکاتی مفید درباره مو

نکاتی مفید درباره مو

سفید شدن زودرس موها ناشی از عوامل ژنتیکی است.

سفیدی مو همواره نشانه پیری نیست. اگر سن شما زیر 40 سال است و تعداد موهای سفید شما زیاد است احتمالا زمینه ارثی آن را دارید. سفید شدن موها نشانه بیماری نیست هرچند کم خونی و مشکلات تیروئیدی و کمبود ویتامین ب دوازده و بیماری ویتیلیگو ممکن است منجربه سفیدی زودرس موها شود. شما می توانید با استفاده از رنگ و هایلایت موهای سفید خود را پنهان کنید؛ اما توجه داشته باشید بعضی افراد به مواد شیمیایی داخل رنگ مو حساس هستند و استفاده از رنگ مو در آنان ممکن است منجربه خارش و سوزش پوست سر شود.

سفید شدن زودرس موها

سفید شدن زودرس موها

کشش آلوپسی منجربه آسیب به فولیکولهای مو می گردد

کشیدن محکم موها مانند دم اسبی و استفاده از کش سر و باقتن موها و بافت ریز مو, به فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث شکستن و ریزش موها می شود. اکستنشن مو و بستن موها با موی مصنوعی نیز ممکن است موجب بروز کشش آلوپسی شود چون وزن آن موها فولیکول مو را تحت کشش قرار می دهد. در این مورد تغییر مدل موها معمولا باعث رشد دوباره موها می گردد. اما اگر موها به مدت طولانی تحت کشش باشد ممکن است منجرب ریزش دایمی موها شود.

  آرایش بیش از حد، باعث تضعیف موها می گردد.

آرایش بیش از حد، باعث تضعیف موها می گردد.


آرایش بیش از حد، باعث تضعیف موها می گردد.

استفاده از سشوار برای خشک کردن مو , استفاده از اتوی مو , رنگ کردن مو و دکلره کردن, حتی زیاد شانه کردن موها به لایه بیرونی (کوتیکول) موها آسیب می رساند. اگر هسته داخلی مو بیرون آید موهای شما خشک و مات به نظر می آید. هرچند درست کردن بیش از حد موها باعث بروز مشکلا ت دایمی در سلامت نمی شود اما آرایش بیش از حد موها ممکن است به نقطه ای برسد که برای شما انتخابی باقی نگذارد جز کوتاه کردن موها. درمورد موها هرچه کمتر موهای خود را بیارایید موهای سالم تری خواهید داشت.

ماساژ  پوست سر در کاهش استرس موثر است.

ماساژ پوست سر در کاهش استرس موثر است.


ماساژ پوست سر بسیار لذت بخش است.

هیچ مدرکی دال بر اینکه ماساژ پوست سر باعث کاهش رشد مو می گردد یا باعث بهبود بیماری های پوست سر می شود در دست نیست ؛ اما در مورد کاهش استرس ماساژ پوست سر جادو می کند. پوست سر پوشیده از پایانه های عصبی است که باعث حساسیت بالای این منطقه به لمس می گردد. ماساژ پوست سر هورمون هایی که باعث حس نشاط می شود را آزاد می کند مانند هورمون های دوپامین و سروتونین.

 

بعضی داروها در ریزش مو ها دخیلند.

بعضی داروها در ریزش مو ها دخیلند.


یک عارضه جانبی عجیب

در میان داروهایی که عوارض جانبی آن شامل ریزش موهاست می توان از داروهای ضد انعقاد خون, داروهای پایین آورنده کلسترول,داروهای ضد افسردگی, داروهای ضد التهابی غیر استروییدی( ان اس ای آی دی اس)1 , داروهایی که برای یائسگی مورد استفاده قرار می گیرد, داروهای ضد بارداری و آنتی بیوتیک ها را می توان نام برد. معمولا با قطع مصرف این دارو ها مو دوباره رشد خود را آغا ز می کند اما در بعضی موارد هم این طور نیست.

تجزیه مو

تجزیه مو


تجزیه مو قابل اعتماد نیست

بعضی شرکت ها ادعا می کنند که قادرند موها را مورد تجزیه تحلیل قرار دهند تا ببینند آیا شما دچار کمبود ویتامین یا دچار بیماری هستید.

هرچند با آنالیز موها می توان به وجود برخی سم ها از جمله سرب یا ارسینیک پی برد اما یافته هایی که از تجزیه تحلیل موها به دست می آید اغلب متناقض و متنوع است؛ هر چیزی از آلودگی هوا گرفته تا استفاده از شامپوها ممکن است روی نتایج تجزیه مو تاثیر گذارد. انجمن پزشکی آمریکا تجزیه مو را برای یافتن درمان بیماری های مربوط به مو معتبر نمیداند.


ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)