نکاتی برای داشتن دندان هایی سالم

نکاتی برای داشتن دندان هایی سالم

دلشوره ملاقات با دندان پزشک را از بین ببرید.

اگر هنگامی که روی صندلی دندان پزشکی می نشینید احساس نگرانی می کنید با خود دستگاه پخش موسیقی و هدفون ببرید تا آرامش خود را بهتر حفظ نمایید. برخی افراد نیز وجود دارند که هنگام نگرانی نفس خود را حبس می کنند این امر احساس نگرانی را در آنان افزایش می دهد، پس حتما روی تنفس خود به صورت مرتب تمرکز کنید; و بالاتر از آن حتما با دندان پزشک خود گفتگو کنید. آنان نگرانی های شما را درک می کنند و به شما در جهت رفع آن یاری می رسانند.

قبل از مسواک زدن به دندان ها نخ دندان بکشید.

قبل از مسواک زدن به دندان ها نخ دندان بکشید.

ابتدا به دندان های خود نخ بکشیم و بعد دندان ها را مسواک بزنیم.

اگر ابتدا از نخ دندان استفاده نمایید در این صورت مسواک کردن دندان ها مفیدتر خواهد بود زیرا غذاهایی که بین دندان ها گیر کرده است پاک می شود. اگر نگاه داشتن نخ دندان باعث ناراحتی تان می شود از نگاه دارنده های نخ دندان که در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده کنید. هنگام مسواک زدن حتما سر مسواک را با زاویه 45 درجه از لثه نگاه دارید سپس با ملایمت مسواک را روبه جلو و عقب حرکت دهید.

خلال دندان در صورت استفاده نادرست به لثه ها آسیب می رساند.

خلال دندان در صورت استفاده نادرست به لثه ها آسیب می رساند.

از خلال دندان با ملایمت استفاده نمایید.

اگر نخ دندان ندارید از خلال دندان برای پاک کردن غذاهای بین دندان ها استفاده نمایید اما با ملایمت انجام دهید. اگر خلال دندان را محکم فشار دهید به لثه ها آسیب وارد می شود یا حتی ممکن است خلال دندان زیر خط لثه بشکند. نخ دندان در پاک نمودن غذاهای بین دندان ها بهتر از خلال دندان عمل می کند و با از بین بردن باکتری ها مانع از ایجاد پلاکت ها می شود. استفاده مداوم از خلال دندان برای پاک نمودن غذاها در یک منطقه خاص نشان دهنده یک مشکل بزرگ است که در این صورت باید به پزشک مراجعه نمود.

مسواک کهنه خود را دور بیاندازید.

مسواک کهنه خود را دور بیاندازید.

مسواک خود را عوض کنید.

برس مسواک در طول زمان خراب و کهنه می شود. مسواک خود را هر سه یا چهار ماه عوض کنید .عوض کنید تا لبخند شما همیشه زیبا باشد. در مورد سر مسواک های برقی حتما به توصیه های کارخانه سازنده آن توجه کنید.

پنیر دندان ها را سفید می کند.

پنیر دندان ها را سفید می کند.

برای داشتن دندان های سفید پنیر مصرف کنید.

کازیین و پروﺗﺌﻴﻦ موجود در پنیر مانع از کنده شدن مواد معدنی از دندان ها شده و باعث استحکام مینای دندان می شود.

یک امتیاز دیگر: پنیر همچنین حاوی کلسیم بسیار است که برای ساخت دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما ویتامین دی را در رژیم غذایی داشته باشید ویتامین دی باعث جذب کلسیم می شود. غذاهای حاوی ویتامین دی شامل شیر، زرده تخم مرغ و ماهی می باشد.

جوش شیرین لک دندان ها را برطرف می کند.

جوش شیرین لک دندان ها را برطرف می کند.

با استفاده از جوش شیرین لکه های روی دندان را پاک کنید.

اگر به قهوه یا سایر غذاها یا نوشیدنی هایی که روی دندان ها لک باقی می گذارد علاقه دارید دوبار در ماه به همراه خمیر دندان جوش شیرین استفاده کنید تا از لبخندی زیبا بهره مند شوید. اگر جوش شیرین باعث بروز ناراحتی در دندان یا لثه شما می شود می توانید از خمیر دندان حاوی جوش شیرین استفاده کنید یا اصلا از جوش شیرین استفاده نکنید.

تاثیر غذاها در درخشش دندان ها

تاثیر غذاها در درخشش دندان ها

غذاها هم میتوانند باعث ایجاد لکه و هم درخشش دندان ها شوند.

گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه توت فرنگی دارای خاصیت طبیعی سفید کنندگی است. توجه داشته باشید پس از مصرف خوراکی که باعث ایجاد لک روی دندان ها می شود. خوراکی هایی مانند قره قاط، قهوه و سیگار حتما دندان های خود را مسواک کنید. برای کاهش تغییر رنگ دندان ها ابتدا دندان های خود را مسواک بزنید سپس سیب، هلو، هویج یا کرفس مصرف نمایید همه این خوراکی ها باعث ایجاد آب دهان می شود که پاک کننده دندان هاست و به شفافیت دندان ها کمک می کند.

رفلکس اسیدی خود را تنظیم نمایید.

رفلکس اسیدی خود را تنظیم نمایید.

رفلکس اسیدی خود را تنظیم نمایید.

اگر شما به رفلاکس اسیدی مبتلا هستید شما باید آن را کنترل نمایید تا سلامت دهان و مینای دندان شما حفظ شود. غذاها و نوشیدنی های معمول که باعث رفلاکس می شود شامل شکلات، الکل، نوشیدنی های کافیین دار، قهوه و چایی ، سیر و پیاز، محصولات لبنی، سیب زمینی، مرکبات، نعناع و غذاهای سرخ شده، غذاهای چرب و ادویه دار می شود.

از زبان خود مراقبت نمایید.

از زبان خود مراقبت نمایید.

از زبان خود مراقبت نمایید.

برای جلوگیری از بوی بد دهان زبان خود را مسواک بزنید. زبان شما نقش میزبان باکتری ها را بازی می کند باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شود. بنابراین زبان خود را بشویید و هر روز آن را مسواک کنید تا ترکیباتی را که باعث ایجاد بو در دهان می شود از بین برود.

داروها موجب خشکی زبان می شوند.

داروها موجب خشکی زبان می شوند.

استفاده از دارو ها ممکن است منجربه خشکی دهان شود.

دهان شما برای سالم بودن احتیاج به آب دهان دارد اما صدها دارو وجود دارد که باعث خشکی دهان می شود، داروهایی مانند ضد افسردگی، داروهای فشار خون و آنتی هیستامین ها. استفاده از داروها علت شایع خشکی دهان به حساب می آید. برای مرطوب ساختن دهان مایعات بیشتری دریافت نمایید. از دندان پزشک خود درباره محصولات ایجاد کننده آب دهان مصنوعی سوال کنید یا پس از صرف غذا آدامس های بدون شکر بجوید.

تحریریه پزشک آشنا