نحوه حرف زدن با کودک

نحوه حرف زدن با کودک

پدر و مادها؛ خوب حرف بزنید

کودکان سرمایه‌های زندگی هستند و باید طوری آن‌ها را تربیت کنید تا در بزرگسالی علاوه بر این که مایه‌ی افتخارتان باشند، خود نیز در سلامت روحی کامل زندگی کنند. نحوه‌ی حرف زدن با کودکان در تربیت، اخلاق و رفتار آن‌ها بسیار مهم است، بنابراین سعی کنید با آموختن روش‌های صحیح حرف زدن، درست حرف زدن را نیز به او بیاموزید.

 

کودک را مجبور به خوردن غذا نکنید.

کودک را مجبور به خوردن غذا نکنید.

غر زدن

بسیاری از والدین برای این‌که فرزندشان تکالیفش را درست انجام دهد یا غذایش را کامل بخورد، مدام به او اعتراض می‌کنند؛ این رفتار به هیچ عنوان مناسب و پاسخ‌گو نیست و باعث می‌شود تا کودک با لجبازی برعکس آن را انجام دهد، هم‌چنین این مساله باعث می‌شود فرزند از زمان‌هایی هم‌چون غذاخوردن فرار و سعی کند خودش را به کاری دیگر مشغول کند.

 

کوتاه پاسخ دادن

والدینی که با پاسخ کوتاه فرزند را مجبور می‌کنند از آن‌ها اطاعت کند به هیچ عنوان روش درستی برای تربیت کودک خود انتخاب نکرده‌اند. با گفتن عبارت: «برای این‌که من می‌گم!» باعث می‌شوید کودک هرگز به چرایی مسایل فکر نکند و قدرت تحلیل و پرسش‌گرایی را از او می‌گیرید یا گفتن عبارت‌هایی هم‌چون: «هر چه من می‌گویم باید انجام دهی.» به این مفهوم است که هیچ احترامی برای فرزند خود قایل نیستید و او نیز در مقابل به شما احترام نخواهد گذاشت. برای پاسخ به سوال‌های فرزندتان زمان بگذارید و صبور باشید.

 

کودکانه رفتار کردن

کودکان بسیار باهوش‌تر از آن هستند که تصور می‌کنید. لازم نیست صدای خود را کودکانه کنید یا با کلمه‌های خیلی بچگانه با او حرف بزنید تا به حرف‌های‌تان گوش کنند. کودکان مکالمه‌های مردم با یکدیگر را می‌شنوند و کودکانه حرف زدن را نوعی اهانت به خود می‌دانند.

 

 

هنگام صحبت با فرزند خود، با دقت به حرف‌های او گوش دهید.

هنگام صحبت با فرزند خود، با دقت به حرف‌های او گوش دهید.

مشغول بودن

کودکان دوست دارند برای آن‌ها ارزش قایل شوید. هنگام صحبت با فرزند خود، با دقت به حرف‌های او گوش دهید؛ این باعث می‌شود فرزندتان اعتماد به نفس و حس ارزشمندی پیدا کند.

 

 

با کودک بیشتر از ظرفیتش صحبت نکنید.

با کودک بیشتر از ظرفیتش صحبت نکنید.

زیاد حرف زدن

پژوهش‌های کارشناسان ثابت کرده، مغز هر انسانی می‌تواند در هر مرتبه 5 تا 9 موضوع را به خاطر بسپارد؛ به همین دلیل وقتی کودکان بیشتر از ظرفیت خود می‌شنوند، دیگر تمایلی به گوش کردن ادامه‌ی حرف‌ها ندارند. اگر می‌خواهید مسایل زیادی به فرزند خود بیاموزید، آن را به چندین بخش کوتاه تقسیم کنید تا نتیجه‌ی بهتری داشته باشد.

 

استفاده از واژه‌های سرزنش کننده

هرگز از واژه‌هایی که باعث ایجاد حس گناه در کودک می‌شوند، استفاده نکنید. کودکان از همان ابتدا حس هم‌دردی ندارند و بسیاری از چیزها را نمی‌توانند درک کنند. نباید برای اشتباهای که انجام می‌دهند، خیلی آن‌ها را بازخواست و سرزنش کنید.

 

هرگز؛ کودک را تهدید و سرزنش نکنید.

هرگز؛ کودک را تهدید و سرزنش نکنید.

تهدید کردن

هدف از بزرگ کردن کودک این نیست که او را مطیع و فرمان‌بردار خود تربیت کنید. باید به کودکان فرصت فکر و خطا کردن بدهید. تهدید کردن کودک باعث می‌شود اعتماد به ‌نفس او از بین برود و در بزرگسالی دچار مشکل شود.

 منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar