ناف پناهگاه پنهان باکتری‌ها

ناف پناهگاه پنهان باکتری‌ها

ناف سوراخی بسته روی شکم است که هنگام جدا شدن بند ناف از نوزاد به صورت تو رفته یا بیرون زده ایجاد می‌شود و شکل آن ربطی به ژنتیک انسان‌ها ندارد. ناف‌های تورفته می‌توانند حدود صد گونه باکتری مخمر و قارچ را در خود جای دهند و با توجه به این که موجودات ساکن ناف شما همان موجوداتی نیستد که در ناف افراد دیگر هستند، در مجموع حدود 1400 گونه از آن‌ها در ناف افراد مختلف یافت شده‌اند.

شاید تمیز کردن این قسمت از بدن برای‌تان سخت باشد و خیلی نیاز به تمیز کردن جداگانه ناف‌تان نداشته باشید، به‌خصوص این‌که باکتری‌های مفیدی نیز در آن وجود دارند اما اگر ناف‌تان را سوراخ کرده‌اید یا احساس می‌کنید نیاز به تمیز کردن دارد، مطالب زیر می‌تواند راهنمای خوبی برای‌تان باشد.

 

نحوه‌ی تمیز کردن ناف

1. گوش پاک‌کن، آب، روغن بچه، پروکسید هیدروژن و الکل از جمله وسایلی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای تمیز کردن ناف‌تان استفاده کنید.

۲. یک سر گوش‌پاک‌کن را در هر محلولی که انتخاب کرده‌اید، فرو کنید و آن را به آرامی وارد سوراخ ناف‌تان کنید و در آن بچرخانید؛ دقت کنید داخل ناف را نباید خیلی سفت فشار دهید.

3. وقتی کارتان تمام شد، یک گوش‌پاک‌کن‌ تمیز بردارید و با آن باقیمانده‌ی محلولی که در ناف‌تان مانده است، تمیز و خشک کنید.

4. اگر دوست دارید می‌توانید برای داخل ناف‌تان از اسپری یا دئودورانت مخصوص ناف استفاده کنید.

 

 

* مراقبت از ناف

۱. اگر ناف‌تان را سوراخ کرده‌اید، هرازچندگاهی پیرسینگ‌تان را درآورید و ناف‌تان را در محلول آب‌نمک خیس کنید. آب‌نمک محیط ناف را تمیز و ضدعفونی می‌کند و باعث می‌شود محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها نباشد.

 

بعد از حمام کردن حتما داخل ناف‌تان را خشک کنید.

بعد از حمام کردن حتما داخل ناف‌تان را خشک کنید.

۲. بعد از حمام کردن حتما داخل ناف‌تان را خشک کنید. رطوبت زیاد، رشد باکتری‌های مضر را آسان می‌کند. یادتان باشد در ناف شما می‌تواند بیش از ۱۵۰۰ باکتری سالم زندگی کند که نمی‌خواهید باکتری‌های مضر برای آن‌ها دردسر ایجاد کنند.

 

دور شکم و ناف‌تان را صابون بزنید.

دور شکم و ناف‌تان را صابون بزنید.

 

۳. به خاطر داشته باشید که نیاز به تمیز کردن منظم ناف‌تان نیست. همین که به طور منظم حمام کنید و دور شکم و ناف‌تان را صابون بزنید، دیگر جای نگرانی نخواهد بود. ناف شما برخلاف دندان‌های‌تان نیاز به مراقبت دایمی ندارد.

 

قبل از حمام کردن به داخل ناف‌تان کمی روغن‌نارگیل یا روغن‌زیتون بزنید.

قبل از حمام کردن به داخل ناف‌تان کمی روغن‌نارگیل یا روغن‌زیتون بزنید.

 

۴. قبل از حمام کردن به داخل ناف‌تان کمی روغن‌نارگیل یا روغن‌زیتون بزنید. روغن باعث می‌شود کثیفی‌ها و ذرات دیگر راحت‌تر با شست‌وشو بیرون بیایند.

۵. اگر ناف‌تان خشک است، از نیوسپورین استفاده کنید. با حرکت آرام و دورانی از دور ناف شروع کرده، کرم را بمالید و کم‌کم وارد ناف شوید. سپس کرم‌ها را با گوش‌پاک‌کن‌ تمیز کنید.

 

نکته‌ها

* کسانی که ناف‌شان بوی بد می‌دهد و قرمز می‌شود، بهتر است از مواد شست‌وشوی مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنند. یکی از عمده‌ترین دلایل بو گرفتن داخل ناف، شست‌وشوی آن با صابون و بعد خوب خشک نکردن آن است. به همین دلیل پوست ناف خشک و حساس می‌شود.

* اگر ناف‌تان خارش یا سوزش داشت، به پزشک مراجعه کنید؛ ممکن است عفونت کرده باشد.

* اگر موقع تمیز کردن ناف، به طور تصادفی خودتان را زخمی کرده‌اید، از پزشک کمک بگیرید.

* موقع تمیز کردن ناف‌تان خیلی دقت کنید. عجله کردن در این کار ممکن است به شما آسیب بزند.

* اگر مشکلی در محل پیرسینگ ناف‌تان احساس کردید، حتما با فردی که این کار را برای‌تان انجام داده، تماس بگیرید. اگر می‌ترسید عفونت کرده باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

* هیچ گاه اشیای تیز یا کثیف وارد ناف‌تان نکنید.

 منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)