ناخن ها و مشکلاتی که روی می دهد

ناخن ها و مشکلاتی که روی می دهد

 

ناخن ها از نوک حساس انگشتان ما محافظت می نماید. برخی علل شایع بروز مشکل در ناخن ها شامل آسیب ها، عفونت ها و بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس می باشد.

ناخن ها از نوک حساس انگشتان ما محافظت می نماید. ناخن های دست به فرد در بلند کردن اشیا، خارش بدن یا باز کردن گره یاری می رساند. ناخن انگشتان دست سه برابر سریع تر از ناخن های پا رشد می کند.

افراد در هر سنی با مشکلات مربوط به ناخن مواجه می شوند. رژیم غذایی معمولا در بروز نابهنجاری در ناخن ها تاثیری ندارد مگر اینکه فرد مبتلا به سو تغذیه باشد. برخی بیماری های ناخن به درمان تخصصی نیاز دارد و باید به پزشک یا متخصص پوست مراجعه نمود در حالی برخی دیگر از مشکلات مربوط به ناخن ها را خود شخص می تواند برطرف کند یا با ایجاد تغییرات اندک در شیوه زندگی خود می تواند از بروز آن جلوگیری کند. البته اگر فرد احساس می کند که خود قادر به انجام آن نیست می تواند به پزشک مراجعه کند.

مشکلات مربوط به ناخن های پا نیز در هر سنی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد اما بروز این مشکل در میان افراد مسن تر شایع تر است. برخی علل شایع بروز مشکلات ناخن دست شامل آسیب ها، عفونت و بیماری های پوستی است مانند اگزما و پسوریاسیس. و علل بروز مشکلات ناخن پا شامل ضربه ، کفش تنگ، گردش خون ضعیف، پایانه های عصبی اندک و عفونت است. مشکلات مربوط به پا با مراجعه به یک متخصص پا به راحتی حل می شود.

ناخن ها از ماده ای به نام کراتین ساخته می شود

ناخن ها از ماده ای به نام کراتین ساخته می شود


ساختار ناخن ها

ناخن ها از ماده ای به نام کراتین ساخته می شود. این ماده همان ماده ای است که پوست و مو را ایجاد می نماید. ناخن ها از سلول هایی ایجاد می گردد که در داخل ریشه ناخن تقسیم می شوند سپس لایه لایه روی هم قرار می گیرد و سخت می شود. به این امر کراتینیزه می گویند.

درباره ناخن ها باید گفت استحکام، ضخامت و میزان رشد ناخن ها ویژگی هایی است که ما از والدین خود به ارث می بریم.

ساختار ناخن شامل موارد زیر است:

  • ماتریکس ناخن- رشد ناخن ها از آن مکان آغاز می گردد که جایی است در زیر پوست پشت ناخن ها
  • صفحه ناخن- بخش قابل مشاهده ناخن ها
  • بستر ناخن- ناخن بر روی بستر ناخن جای می گیرد. صفحه ناخن به دلیل مویرگ های خونی در بستر ناخن به رنگ صورتی دیده می شود.
  • لانولا- شکل هلال ماه که گاهی در انتهای بستر ناخن دیده می شود
  • چین های ناخن – شیار باریک پوست که ناخن را در جای خود نگاه می دارد
  • کوتیکول – بافت نازک که بر روی ریشه ناخن قرار دارد

ادامه دارد …

تحریریه پزشک آشنا

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar