مصاحبه با دکتر علوی نیا متخصص بازتوانی قلب

مصاحبه با دکتر علوی نیا متخصص بازتوانی قلب

سازمان جهانی بهداشت(WHO) اعلام میدارد:تا سال ۲۰۲۵بیماری های عروق قلب مهمترین علت مرگ و میر در تمام دنیا خواهد بود.

خبرنگار پزشک آشنا به سراغ جناب دکتر سید عماد علوی نیا متخصص بازتوانی قلب –رژیم درمانی – پزشکی ورزشی رفته است تا شما را با این بیماری بیشتر آشنا نماید.

جناب دکتر علوی نیا

جناب دکتر علوی نیا

بیماری های قلب دو دسته هستند؛

  1. بیماری های مربوط به خود قلب.مانند بیماری های مادرزادی قلبی٬بیماری دریچه قلب٬بیماری های نسج قلب که از بدو تولد وجود دارند.
  2. بیماری های عروق قلب؛بسته شدن رگهای قلب که مهمترین علت مرگ و میر در کشور ما می باشد.

چه عواملی باعث بروز بیماری های عروقی می شود؟

این عوامل دو دسته هستند؛

۱- عوامل غیر قابل تغییر که انسان نمی تواند کنترلی داشته باشد.مثلا با افزایش سن رگهای قلب دچار مشکل می شوند.۳ نکته در اینجا مطرح می شود:

وراثت:اگر در خانواده ای بیماری های قلبی شایع باشد.فرزندان استعداد بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند ولی لزوما دچار بیماری قلبی نمی شوند.

جنسیت:جنسیت در ابتلا به بیماری های قلبی موثر است.خانم ها در سنین باروری ۱۵-50تا زیر سن یایسگی به دلیل عادت ماهیانه و ترشحات جنسی زنانه ریسک کمتری برای بیماری قلبی دارند.به طور مثال سکته ۳ مرد در مقابل سکته یک زن.

ولی بالای سن 50 سالگی و بعد از قطع عادت ماهیانه مهمترین علت مرگ و میر خانم ها همین بیماری های قلبی است.

نژاد:بعضی نژادها زمینه بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.مثلا در سیاه پوست ها بیشتر خطر ابتلا به بیماری قلبی وجود دارد.

۲- عوامل قابل تغییر:

ریسک فاکتورهای بیماری قلبی؛اگر ریسک فاکتورها را کاهش دهیم ریسک گرفتگی رگ های قلب در نتیجه سکته های قلبی پایین می آید و سن گرفتگی رگهای قلب افزایش میابد پس در سن کم سکته نمی کنیم.این عوامل شامل:چربی خون٬قندخون بالا٬فشارخون بالا٬سیگار ٬ استرس و چاقی بیش از حد می باشد.

 

قلب

قلب

نکته مهم در مورد ریسک فاکتورها؛

سن شروع گرفتگی رگهای قلب از بدو تولد شروع می شود.

Quality of life(ارتقای کیفیت زندگی) ما با کاهش ریسک بیماری های مسدود کننده عروق قلب به سمت ارتقای کیفیت زندگی حرکت کنیم. هدف اصلی مراکز بازتوانی بیمارستان ها آشنایی مردم با ارتقای کیفیت زندگی است.اطلاع رسانی شود که چه عواملی باعث انسداد عروق قلب می شود و به افراد هشدار داده شود و بعد برای پیشگیری اقدام شود. برای پیشگیری از همین امروز باید شروع کرد. اگر هر فردی آنژیو شود درصدی گرفتگی رگ های قلب را دارد و علت اینکه نشانه و علایمی ندارد چون به حد زیادی هنوز نرسیده است.

چگونه بیماری قلبی تشخیص داده می شود؟

روش های مختلفی وجود دارد. کسی که زمینه ابتلا به بیماری قلب دارد یا علایمی مانند:قند بالا٬چربی٬استرس و سیگاری بودن .

علایم انسداد قلب ؛فرد توانایی انجام فعایت های قبلی خود را ندارد و دچار تنگی نفس می شود.سوزش سینه و دردهای مثل درد معده .

از آزمایش خون ساده شروع می شود و بعد٬تست ورزش٬اکو٬اسکن هسته ای قلب و درآخر آنژیو گرافی عروق کرونر که قطعی ترین وسیله تشخیص گرفتگی رگهای قلب است.


درمان بیماری قلبی:

تا جایی که امکان دارد از درمان دارویی استفاده می شود.درمانهایی که شامل پایین آوردن قند٬فشار و چربی است و منبسط کردن(گشاد کردن)عروق قلب .

و اگر بعد از آنژیوگرافی مشخص شود یکی از عروق قلب گرفتگی دارد می توان با بالون آنژیو پلاستی یا همان فنر گذاشتن ٬رگ مسدود شده را باز نمود.که عمل جراجی قلب به روش بسته اصطلاحا گفته می شود.

اگر امکان انجام این کار نبود عمل جراحی قلب باز پیش می آید که رگ های قلب با رگهای دیگر فرد که رگ های وریدی و یا شریانی هستند تعویض می شود.

نکته مهم:

علایم بروز بیماری های قلبی بسیار متنوع هستند.گفته می شود اگر یک مرد بالای ۳۵ سال با سکسه نزد شما آمد قبل از هر چیز به قلب او فکر کنید.

علایم روشن و مشخص مانند:درد تیر کشنده در ناحیه قفسه سینه٬ زیر گردن٬ به فک ها و علایم غیر روشن هم می تواند داشته باشد.

جراحی قلب باز

جراحی قلب باز

در جراحی قلب چه کارهایی برای بیمار انجام می شود؟

در جراحی قلب باز دو الی سه کار صورت می پذیرد:۱-تعویض رگ های قلب ؛ رگ بسته شده قلب با رگ وریدی از دست٬پا و یا پشت قفسه سینه تعویض می شود.ولی تمام افرادی که عمل قلب باز را انجام میدهند فقط تعویض رگ نیست بلکه بیماری دریچه نیز عمل می کنند؛دریچه میترال و دریچه آئورت و…و عده ای بیماری های مادرزادی قلب عمل می کنند.مثلا فاصله باز مانده در بین دو دهلیز.

علت تپش قلب(ضربان تند قلب)

علت ضعف کار قلب است ولی همیشه منشا قلبی ندارد. افزایش هورمون های استرس بدن مثل انسلوین و….٬ هورمون رشد باعث ضربان قلب تند می شود.یا تحریک عصب واک به خاطر اضافه وزن٬ ولی کسانی که مشکلات قلبی دارند به خاطر تپش قلب باید تحت درمان قرار بگیرند.

آیا هر دردی در سمت چپ قفسه سینه مربوط به قلب است؟

این موضوع را به یاد داشته باشیم که خیلی وقت ها درد قلب در سمت راست بدن می باشد.مثلا مچ دست راست فرد سال ها درد میکرده و بعد از آنژیو متوجه بیماری قلبی می شود.دردهایی که به دلیل انسداد عروق کرونر ایجاد می شوند بسیار متنوع هستند.

صفحه شخصی دکتر علوی نیا در پزشک آشنا

تحریریه پزشک آشنا

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)