مزوتراپی درمانی

مزوتراپی درمانی

مزوتراپی درمانی ؛از جوان‌سازی تا لاغری

مزوتراپی و مزوتراپی بیولوژیک از روش‌های جدید زیبایی علم پزشکی هستند که به علت پاسخ‌دهی سریع، نسبت به دیگر روش‌های درمانی و کم بودن عواض آن روز به روز مورد استفاده‌ی مردم و پزشکان قرار گرفته است که در این مطلب به کارکردها و مزایای آن‌ها اشاره می‌شود.

مزوتراپی

در روش مزوتراپی، دارو‌ها به مقدار بسیار کم و متعدد به صورت میکرو اینجکشن توسط دستگاهی به نام مزوگان در مزودرم پوست تزریق می‌شوند.

کاربرد‌های این روش در زیبایی شامل:

1. درمان شلی پوست (لیفتینگ)

2. درمان پف، تیرگی و چروک‌های دور چشم

3. درمان چاقی موضعی

4. درمان لک

5. درمان ریزش مو و تقویت رشد مو‌ها

6. درمان غبغب و…

 

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

مزوتراپی بیولوژیک

مزوتراپی بیولوژیک نوعی مزوتراپی است که در آن به جای تزریق دارو از محصولات بیولوژیک استفاده می‌شود. یکی از این دستاوردهای بیولوژیک که امروزه کاربرد فراوانی به خصوص در پوست و ارتوپدی پیدا کرده است، پلاسمای غنی از پلاکت و لنفوسیت است؛ در این روش ابتدا خون بیمار گرفته و پلاسمای آن جدا می‌شود و در مرحله‌ی بعد پلاکت‌ها طی فرآیند خاصی تغلیظ می‌شوند.

 

Platelet-Rich Plasma

پلاسمای غنی از پلاکت که (PRP) نیز نامیده می‌شود، حاوی فاکتور‌های رشد فراوان است که باعث ترمیم و بازسازی بافت‌ها می‌شوند.

 

برخی از کاربرد‌های این روش درمانی عبارتند از:

درمان چروک‌ها و خطوط ظریف پوست، درمان خشکی و بی‌حالتی پوست، تحریک رشد مو و درمان ریزش و بی‌حالتی مو، جوان‌سازی پوست صورت، پشت دست، ناحیه‌ی سینه و…، درمان چروک‌ها وپف و تیرگی دور چشم، درمان ریزش موی سکه‌ای، ترمیم زخم‌های مزمن مانند زخم‌های دیابتی، آرتروزهای خفیف تا متوسط زانو و مچ پا، درد‌های مزمن مربوط به آسیب رباط‌های شانه و زانو، آسیب‌های مزمن تاندون آشیل، کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در رویش، تقویت و کاشت مو و…

در سال 2004، پزشکانی که از این روش برای بهبود زخم استفاده می‌کردند، متوجه شدند علاوه بر بهبود زخم، موهای اطراف زخم نیز رشد چشم‌گیری دارند، بنابراین تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفت و بیماران مبتلا به طاسی سر باتزریق موضعی PRP در پوست، درمان شدند و نتایج چشم‌گیری حاصل شد و پس از آن PRP به عنوان یک عامل موثر در تحریک رویش مجدد مو و تقویت رشد مو مورد توجه قرار گرفت و تاکنون توسعه‌ی روزافزونی را داشته است.

مکانیزم اصلی این اثر، افزایش اکسیژن‌رسانی به ریشه‌ی مو است که در اثر افزایش تولید عروق و گسترش شبکه‌ی خون‌رسانی، اتفاق می‌افتد.

با وجود کاربرد گسترده‌ی مزوتراپی و مزوتراپی بیولوژیک، امکان تعیین دقیق و تضمین میزان پاسخ‌دهی به درمان برای هر فرد وجود ندارد زیرا افراد مختلف، پاسخ‌های متفاوتی به درمان می‌دهند که به وضعیت واکنش‌های سلولی فرد بستگی دارد. افراد پیر، سیگاری‌ها، افراد با تغذیه‌ی نامناسب و افرادی که از پوست خود مراقبت نمی‌کنند نتایج ضعیفی می‌گیرند.

 

PRP روشی برای درمان ریزش مو

PRP روشی برای درمان ریزش مو

 

درصد انتظارات بالینی درمان با PRP

در برخی از موارد مانند سیاهی و کبودی دور چشم، بهترین درمان موجود PRP است و در حال حاضر برای جوان‌سازی پوست صورت و گردن، جایگزین بسیاری از روش‌های دیگر مانند پیلینگ شیمیایی و تکنیک‌های تراشیدن پوست شده است. در مواردی مانند ریزش مو در کمک به درمان‌های متداول بسیار ارزشمند است زیرا با تحریک سلول‌های بنیادی، باعث سرعت تمایز سلولی و افزایش شبکه‌ی عروقی می‌شود و نتیجه‌ی آن تقویت فولیکول‌های مو، کاهش ریزش مو و رشد مجدد خواهد بود.

به طور کلی با در نظر گرفتن همه‌ی عوامل ذکر شده می‌توان گفت حدود 60 درصد افراد نتیجه‌ی خوب، 30 درصد نتایج متوسط و 10 درصد نتایج ضعیف می‌گیرند.

عوارض جانبی

بر خلاف بیشتر داروها و روش‌های درمانی که عوارض خاص خود را دارند، از آن‌جا که پلاسمای غنی از پلاکت خون بیمار گرفته می‌شود، امکان هر نوع عوارض ناشی از ورود جسم خارجی به بدن مانند عفونت وجود ندارد، البته احتمال عفونت‌های سطحی وجود دارند که به علت عدم رعایت اصول استریلیزاسیون محل تزریق است.

منبع:مجله هفت روز زندگی

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar