محرک های افزایش وزن

محرک های افزایش وزن

دلایل عجیب افزایش وزن :

 

افزایش وزن چیست؟

اگر کالری که فرد دریافت می نماید بیش از حد معمول باشد یا اگرفرد ورزش را قطع کند تعجبی ندارد که ترازو افزایش وزن را نشان می دهد.اما چرا فرد هنگامی که از برنامه همیشگی خود پیروی می نماید باز هم دچار اضافه وزن می گردد؟ اکنون زمان آن رسیده است که نگاه دقیق تری به این موضوع بیاندازیم.

کم خوابی یکی از دلایل افزایش وزن میباشد

کم خوابی یکی از دلایل افزایش وزن میباشد

کمبود خواب

درباره خواب و افزایش وزن دو عامل دخیل است.عامل اول عامل حسی است: اگر فرد تا دیر وقت بیدار بماند احتمال اینکه به مصرف خوراکی ها روی آورد بیشتر می گردد و این امر کالری دریافتی فرد را افزایش می دهد. عامل دیگر شامل فعل و انفعالات بیوشیمیایی است که به هنگام کم خوابی رخ می دهد. تغییرات در سطح هورمون ها حس گرسنگی و هم چنین اشتهای فرد را افزایش می دهد و باعث می گردد فرد پس از صرف غذا احساس سیری نکند.

 

استرس را ازخود دور کنید

استرس را ازخود دور کنید

استرس

هنگامی که مشکلات زندگی افزایش می یابد بدن فرد وارد حالت تلاش برای بقا می گردد در این صورت کرتیزول (هورمون استرس)ترشح می شود، این هورمون باعث افزایش اشتها در فرد می گردد، در این صورت فرد در مواقع بروز استرس به مصرف غذاهای ساده با کالری زیاد روی می آورد این امر منجر به افزایش وزن میگردد.

داروهای ضد افسردگی و چاقی

داروهای ضد افسردگی و چاقی

داروهای ضد افسردگی

از عوارض جانبی نامطبوع در داروهای ضد افسردگی، افزایش وزن است. اگر فرد حس کند مصرف داروهای ضد افسردگی باعث افزایش وزن او شده است باید با پزشک خود درباره تغییر روش درمان صحبت کند.اما توجه داشته باشید هرگز به دلخواه خود مصرف این داروها را تغییر ندهید یا مصرف آن را قطع نکنید. این موضوع را به یاد داشته باشید برخی افراد پس از مصرف این داروها دچار اضافه وزن می گردند زیرا با مصرف آن داروها احساس بهتری پیدا می کنند و اشتهای آنان افزایش می یابد. احساس افسردگی همچنین به خودی خود باعث بروز تغییر در وزن فرد می گردد.

 

 

استروئیدها نیز موجب چاقی میگردند

استروئیدها نیز موجب چاقی میگردند

استروئیدها

داروهای ضد التهاب استروئیدی مانند پردنیزولون و ابتلای فرد به اضافه وزن بسیار مشهور است. هنگام استفاده از این داروها تجمع مایعات در بدن و افزایش اشتها منجربه اضافه وزن در فرد می گردد. هرچند با مصرف این داروها بروز اضافه وزن بسیار شایع است اما شدت عوارض جانبی آن به میزان دوز و طول مصرف آن بستگی دارد. همچنین با مصرف این داروها در بدن برخی افراد تجمع چربی ایجاد می گردد، تجمع چربی در نواحی مانند صورت،پشت گردن، یا شکم.

داروهای دیگر

داروهای دیگر

داروهایی که ممکن است باعث افزایش وزن گردد

داروهای تجویزی مختلفی وجود دارد که فرد با مصرف آن دچار اضافه وزن می گردد. این داروها شامل داروهای آنتی سایکوتیک (که برای درمان اختلالات شخصیتی مانند اسکیزوفرنی و اتخلالات دو قطبی به کار می رود )، به علاوه شامل داروهایی است که برای درمان میگرن، تشنج، فشار خون بالا، و دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. با پزشک خود درباره داروی مناسب که بیماری شما را درمان می کند و عوارض جانبی نا مطبوع ندارد مشورت نمایید.

 

قرض های ضد بارداری و چاقی

قرض های ضد بارداری و چاقی

بلافاصله همه تقصیر ها را به گردن داروها نیندازید

بر خلاف باور عموم ، هیچ مدرکی دال بر رابطه بین مصرف قرص های ضد بارداری ترکیبی(استروژن و پروژسترون) و افزایش وزن وجود ندارد. البته گفته شده است برخی خانم ها که از قرص های ترکیبی استفاده می نمایند به دلیل تجمع مایعات در بدن دچار اضافه وزن می گردند اما این امر معمولا به صورت کوتاه مدت است. اگر درباره افزایش وزن خود نگران هستید با پزشک مشورت نمایید.

 

 

ادامه دارد …

تحریریه پزشک آشنا

به نقل از WebMD

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar