ماساژ دوران بارداری

ماساژ دوران بارداری

ماساژ بارداری یک واژه کلی است که به استفاده از دستان جهت ماساژ اشاره دارد البته این نوع ماساژ نوعی ماساژ است که در دوران بارداری و پس از دوران بارداری انجام می پذیرد (ماساژ قبل از تولد نوزاد و یا ماساژ بعد از تولد) .

ماساژ بارداری معمولا حدود یک ساعت به طول می انجامد. جهت ماساژ افراد باردار برخی ماساژورها از تخت ماساژ مخصوص استفاده می کنند. در این تخت محلی جهت قرار گیری شکم خانم باردار وجود دارد. برخی دیگر از ماساژورها از بالش های مخصوصی استفاده می کنند که به نام پشتی معروف است و این بالش ها به خانم باردار اجازه می دهد به راحتی رو به یک طرف دراز بکشد. این روش به خصوص در ماه های آخر بارداری  روش مفیدی است. زیرا راحت ترین حالت برای خانم های باردار دراز کشیدن روبه یک طرف می باشد.

ماساژ در دوران بارداری به کاهش درد در ناحیه کمر و پاها کمک می کند.

ماساژ در دوران بارداری به کاهش درد در ناحیه کمر و پاها کمک می کند.

فواید ماساژ در دوران بارداری

در زمینه ماساژ در دوران بارداری مطالعات انگشت شماری انجام شده و درباره مزایای آن به نکته خاصی اشاره نشده است. البته تحقیقی که درباره ماساژ در دانشگاه داروسازی میامی انجام پذیرفت نشان داد ماساژ درمانی دارای اثرات مثبت متعدی می باشد از جمله:

• کاهش اضطراب

• تسکین درد در ناحیه کمر و پاها

• بهبود خواب

• کاهش سطح هورمون استرس یعنی نوراپی نفرین

 

طی تحقیقی دیگر که درباره ماساژ بارداری در خانم های مبتلا به افسردگی انجام پذیرفت، محققان دریافتند ماساژ باعث موارد زیر می گردد:

• افزایش سطح هورمون های سروتونین و دوپامین ؛ هورمون هایی که باعث ایجاد حس خوب می شود.

• کاهش سطح کورتیزول شاخص استرس

• بهبود کلی خلق و خو

محققان همچنین بیان داشتند به طور کلی ماساژ برای همه افراد مفید است. ماساژ درد را تسکین می دهد  و سیستم ایمنی بدن را قوی می سازد تا در برابر ویروس ها و تومورها مقاوت بیشتری نماید.

به طور کلی ماساژ برای همه افراد مفید است

به طور کلی ماساژ برای همه افراد مفید است

تکنیک های بی خطر جهت ماساژ در دوران بارداری

 درباره دوره های ماساژ درمانی باید گفت در آمریکا در حدود 1300برنامه آموزش ماساژ درمانی ارایه می گردد که در این برنامه ها بیش از 80 نوع ماساژ تدریس می شود.

مثال هایی از انواع رایج ماساژ شامل موارد زیر است:

• ماساژ عمیق بافت که شامل ضربه و فشار عمیق روی ماهیچه هاست.

• ماساژ سوئدی که شامل ضربات طولانی  به ماهیچه ها و ماساژ زیاد مفاصل است.

• شیاتسو که شامل فشار و ضربه بر روی نقاط انرژی است تا انرژی طبیعی بدن تحریک شود (که به نام چی معروف است).

از نقطه نظر علمی فرایندی که ماساژ درمانی را موثر می سازد هنوز شناخته شده نیست. چگونگی تاثیر گذاری انواع مختلف ماساژ دستی، بر روی عواملی چون:

• تسکین درد

• تحریک ترشح هورمون های خاص مانند سروتونین

بهبود خواب

جلوگیری از شل شدن عضلات

 

در ماساژ بارداری کارشناسان ماساژ بارداری از تکنیک های خاص خود بهره می برند تا تغییراتی را که در بدن خانم باردار در دوره بارداری رخ می دهد کنترل نمایند. این تغییرات برای مثال شامل افزایش چشم گیر حجم خون تا حدود 50 درصد می باشد. همچنین جریان خون در پاها اغلب کند می گردد و سطح هورمون ضد انعقاد خون  به طور طبیعی افزایش می یابد که به جهت جلوگیری از خونریزی در هنگام زایمان است.

ماساژ پا در خانم های باردار باید آهسته انجام شود.

ماساژ پا در خانم های باردار باید آهسته انجام شود.

این تغییرات در سیستم گردش خون خانم های باردار باعث می گردد در قسمت پایین پاها به خصوص در ناحیه پشت ساق پا و ناحیه داخل رانها لخته خون ایجاد گردد. برای جلوگیری از بروز این امر کارشناسان ماساژ بارداری از ماساژ محکم و فشار زیاد در نواحی پاها پرهیز می کنند. زیرا فشار زیاد باعث حرکت لخته خون می شود. بلکه در ناحیه پاها فشار آهسته و ضربات کوتاه ایجاد می کنند. انواع ماساژ که در قسمت پا باید از انجام آن پرهیز نمود شامل: ماساژ عمیق بافت، فشار عمیق، شیاتسو، فشار شدید و پیچش و ضربه است. توجه کنید ماساژ در ناحیه پاها باید رو به  قلب باشد.

اگر قرار است شکم نیز ماساژ داده شود باید فشار بسیار اندکی در این ناحیه وارد شود. برخی ماساژورها ناحیه شکم را ماساژ نمی دهند.

آیا ماساژ در دوره بارداری بی خطر است؟

بسیاری از ماساژ دهنده ها در دوره سه ماه اول بارداری به خانم باردار ماساژ نمی دهند. علت آن احتمال بروز سقط جنین است. برخی کارشناسان ماساژ بارداری بیان می دارند که ماساژ بارداری به خودی خود باعث سقط جنین نمی شود اما هیچ تحقیقی صورت نگرفته است که نشان دهد بین ماساژ و سقط جنین رابطه ای وجود دارد . از آن جایی که بسیاری از سقط جنین ها در طول سه ماه اول بارداری رخ می دهد برخی ماساژورها و تیم پزشکی برای جلوگیری از بروز هر مشکلی که منجربه سقط جنین می گردد با ماساژ در سه ماه اول بارداری مخالف هستند.

مرکز ملی داروهای جایگزین و مکمل بیان می دارد همه خانم های باردار قبل از ماساژ باید با پزشک خود مشورت نمایند.

چه هنگام باید از ماساژ بارداری جلوگیری کرد؟

از آن جایی که تحقیقات انجام شده درباره ماساژ بارداری بسیار کم است بسیاری از پزشکان دوره دیده در غرب توصیه میکنند خانم های باردار یک روش محافظه کارانه را در پیش گیرند. آنان همچنین به همه خانم های باردار توصیه می کنند که از ماساژ خودداری کنند. حتما قبل از ماساژ باید از پزشک توصیه نامه ای دریافت نمود به خصوص اگر:

  • فرد حالت تهوع، استفراغ  و یا ویار دارد.
  • خطر سقط جنین برای خانم بارداری وجود دارد.
  • در معرض حاملگی پر خطر است مانند جدا شدن جفت ( جفت کمی از دیواره رحم جدا می شود) یا زایمان زودرس.
همه خانم های باردار قبل ماساژ باید با پزشک خود مشورت نمایند.

همه خانم های باردار قبل از ماساژ باید با پزشک خود مشورت نمایند.

ماساژورهای بارداری چه دوره می بینند؟

بسیاری از برنامه های ماساژ درمانی شامل گذراندن حدود 500 ساعت دوره آموزشی است. این آموزش ممکن است دربردارنده آموزش خاص درباره ماساژ بارداری باشد یا خیر. کلاس های آموزشی تخصصی  در زمینه ماساژ بارداری از لحاظ نحوه آموزش با هم متفاوت هستند.  

همواره به دنبال ماساژوری باشید که در یکی از انجمن های ملی دوره دیده و گواهی ماساژ درمانی دارد. پزشک، ماما یا فیزیوتراپ می توانند به شما ماساژور واجد شرایط را  معرفی کند.

منبع

تحریریه پزشک آشنا برگرفته از WebMD

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar