لطفا مراقب باشید احترام فراموش نشود !

لطفا مراقب باشید احترام فراموش نشود !

احترام گذاشتن و صمیمیت دو موضوع متفاوتی هستند که باید بین آن‌ها حد و مرز قایل شد. گاهی برخی از زوج‌ها به بهانه‌ی صمیمی بودن همدیگر را با عنوان‌های نامناسب صدا می‌زنند یا در جمع‌های دوستانه یا خانوادگی به نوعی همدیگر را مسخره می‌کنند که این، خود نوعی بی‌احترامی تلقی می‌شود و در صورت تکرار می‌تواند منجر به اختلاف‌های جبران‌ناپذیری شود؛ خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا با این دو واژه یعنی صمیمیت و احترام بیشتر آشنا شوید.

صمیمیت یعنی چه؟!

صمیمیت بین زوج‌ها یعنی این که بتوانند نظرات و عقاید خود را بدون هیچ ترس و محدودیتی به یکدیگر بیان کنند. زن و شوهرها می‌توانند برای ایجاد صمیمیت از الفاظ محبت‌آمیز و خودمانی استفاده کنند اما باید بین صمیمی و بی‌ادبانه صحبت کردن تفاوت قایل شوند. این که افراد به بهانه‌ی صمیمی بودن از هر لفظی که به زبان‌شان می‌آید، استفاده کنند به هیچ وجه در شان روابط بین زوج‌ها نیست. شما و همسرتان هر چقدر هم با یکدیگر صمیمی باشید، نباید حتی وقتی تنها هستید با یکدیگر خارج از حوزه‌ی ادب صحبت کنید چون اگر حرمت همسران در نظر یکدیگر از بین برود، دیگر برای حرف همدیگر ارزش قایل نیستند.

باید بین صمیمی و بی‌ادبانه صحبت کردن تفاوت قایل شوید

باید بین صمیمی و بی‌ادبانه صحبت کردن تفاوت قایل شوید

هر کاری را وظیفه‌ی خود و لطف همسرتان بدانید

یک جمله‌ی کلیدی و مهم که هر مرد و زنی باید در زندگی به خودشان بگویند تا با علاقه وظایف شان را انجام دهند، این است: «هر کاری که من انجام می‌دهم، وظیفه‌ی من است و هر کاری که همسرم انجام می‌دهد لطف اوست.» اگر زوجی این طور عمل کنند، نظرشان نسبت به وظایف همسرشان تغییر می‌کند و از آن به بعد توقع‌شان از همسرشان کاهش می‌یابد.

حتی فرزندان‌تان را غریبه بدانید

هیچ وقت نباید رابطه صمیمانه‌ای که بین شما و همسرتان وجود دارد به میان جمع و حتی فرزندان‌تان بیاید. یکی از مهم‌ترین آسیب‌های قرارگرفتن شوخی‌های صمیمانه والدین در حضور فرزندان‌شان این است که فرزندان از آن به بعد ممکن است حرمت کمتری برای والدین‌شان قایل شوند.

با محبت قلبی، کلامی و رفتاری آشنا شوید

محبت بین زن و شوهرها سه مرحله دارد؛ محبت قلبی، کلامی و رفتاری. زن بیشتر به محبت‌های کلامی و مرد به محبت‌های رفتاری و بصری علاقه‌مند است؛ یعنی زن‌ها باید کاری کنند که بیشتر در چشم همسران شان دیده شوند و مردها هم باید کاری کنند که عشق همسران‌شان با جمله‌های محبت‌آمیز آن‌ها بیشتر شود.

صمیمیت واقعی زیر پرده‌ای از احترام به وجود می‌آید

صمیمیت واقعی زیر پرده‌ای از احترام به وجود می‌آید

زمینه‌های احترام به همسر

1. احترام به حریم شخصی؛ به حریم شخصی همسرتان احترام بگذارید. این حریم فقط مربوط به خودش است؛ مثل زمانی که می‌خواهد تنها باشد یا یاداشت‌های شخصی که بر می‌دارد یا به علایق خاص خودش می‌پردازد.

2. احترام در گفتار؛ بی‌احترامی در کلام به معنی بددهانی و استفاده از کلمه‌های زشت و نسبت دادن آن‌ها به همسرتان است؛ حال چه در مشاجره چه در شوخی. زیاده روی در شوخی‌های نابه‌جا به بی‌احترامی می‌انجامد. سعی کنید در عصبانیت زیاد حرف نزنید و تا آرامش‌تان را به دست نیاورده‌اید، بحث نکنید.

احترام گذاشتن کلامی به همسر به معنی محترمانه و صمیمانه سخن گفتن است. بر خلاف این که بعضی‌ها تصور می‌کنند رفتار و کلام محترمانه مانع صمیمیت است، باید گفت صمیمیت واقعی زیر پرده‌ای از احترام به وجود می‌آید. کلام دلنشین، محترمانه و محبت‌آمیز همیشه به دل می‌شنید حتی در زمان مشاجره و بگو مگو. محبت و تشکر خود را نسبت به همسرتان به زبان بیاورید تا احترام کلامی را تمام و کمال به جا آورده باشید.

3. احترام در رفتار؛ بی‌احترامی در رفتار یعنی سراغ کاری رفتن که همسرتان دوست ندارد شما انجام دهید. رعایت نکردن حقوق همسرتان به عنوان یک انسان، عمل نکردن به وظایف‌تان به عنوان یک همسر، نرسیدن به وضع ظاهری و مادیات زندگی مشترک، بی‌مسوولیت بودن در قبال زندگی مشترک، بی‌توجهی به حساسیت‌های طرف مقابل و… نوعی بی‌احترامی در رفتار به همسر است. حال احترام گذاشتن در رفتار به همسر به معنی این است که حساسیت‌های رفتاری همسرتان را بشناسید و تا جایی که که می‌توانید طبق آن رفتار کنید.

4. رعایت احترام در جمع؛ شما همیشه و درهمه حال باید به همسرتان احترام بگذارید. احترام گذاشتن در جمع نیز یکی از این حالت‌هاست که خیلی مهم است. اگر از همسرتان جلوی جمع ایراد گرفتید، سر او داد زدید، به او کم محلی کردید و حواس‌تان به او نبود و به دیگران از او گله یا مسخره‌اش کردید، بدانید او به بی‌احترامی کردید.

5. احترام به خانواده‌ی همسر؛ یکی از مسایلی که خیلی از زوج‌ها سر آن اختلاف دارند، خانواده‌ی یکدیگر است اما اگر یاد بگیرند به خانواده‌های یکدیگر احترام بگذارند، بسیاری از مسایل‌شان در این مورد حل خواهد شد.

منبع:مجله هفت روز زندگی

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar