علت ریزش مو چیست؟

علت ریزش مو چیست؟

ممکن است معیار درستی نباشد اما متخصصان تخمین می زنند در روز حدود 100 عدد یا بیشتر، از موهای ما بریزد. جای نگرانی نیست . حدود 90 درصد از 100000فولیکول های مو  در یک زمان خاص به تولید مو می پردازند درحالی که 10 درصد بقیه در مرحله استراحت (تلوژن) قرار دارند و موها بعد از گذشت 2 یا سه ماه می ریزند؛ و موهای ریخته شده با موهای جدید جایگزین می شود و چرخه رشد مو دوباره آغاز می گردد.

عوامل بروز تلوژن چیست؟

یک شوک به بدن شما مانند عمل جراحی و وضع حمل و مصرف بعضی دارو ها ، رژیم های غذایی و استرس شدید و مشکلات تیروئیدی ممکن است موها را وارد مرحله استراحت یا تلوژن کند. حدود دو ماه بعد موهای شما ممکن است دچار ریزش و کم کم نازک شود به این حالت ورود به مرحله تلوژن می گویند. گاهی از این حالت به نام «ریزش مشت مشت مو» یاد می کنند. در بسیاری موارد موها ی جدید بلافاصله رشد می کنند.

 

حمله به فولیکول های مو

در بیماری تاسی منطقه ای، سیستم ایمنی بدن به اشتباه  ناگهان به فولیکول های مو حمله ور می شود و  باعث ریزش مو می گردد. بسیاری افراد دچار این بیماری دارای یک یا دو بخش تاس روی سر خود هستند اما در بعضی موارد فرد مبتلا همه موهای خود را از دست می دهد. تاسی منطقه ای بیماری خطرناک یا بیماری مسری نیست اما از لحاظ روانی فرد را ناراحت می کند. البته در این موارد موها خود به خود دوباره به جای خود بر می گردند و درمان نیز به رشد سریع تر موها در آن مناطق کمک می کند؛ اما متاسفانه بعضی افراد به صورت دائم دچار تاسی منطقه ای می شوند.

 

حمله به فولیکول های مو

حمله به فولیکول های مو

 

90درصد از علل تاسی در مردان ناشی از عوال ژنتیک می باشد.

گرچه زمینه ارثی در این باب موثر است اما این ارث بیشتر از مادر به انسان به ارث می رسد تا از پدر؛ بنابراین با نگاهی به موهای اجداد مادری خود می توانید درباب آینده ای که موهای شما در پیش دارند بهتر بدانید. در مردان تاسی از قسمت شقیقه ها آغاز می گردد سپس به سمت تاج سر پیش می رود و الگوی تاسی به شکلی نعل اسبی در دوطرف سر بوجود می آید. داروهایی که برای کاهش سرعت ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد شامل روژین( ماینوکسیدیل) و پروپسیا( فیناستراید) می باشد.

وراثت مهمترین علت تاسی آقایان

وراثت مهمترین علت تاسی آقایان

 

الگوی تاسی در زنان

تاسی در زنان شامل نازکی موها در سرتاسر سر می باشد؛ اما این تاسی بیشتر در قسمت بالای سر رخ می دهد. بر خلاف مردان، خانمها به ندرت دچار تاسی می شوند و سرعت ریزش مو در خانم ها از مردان کمتر است.  برخلاف باور عموم، موهای بلند به ریشه های مو فشار وارد نمی کند و باعث ریزش مو نمی گردد. استفاده از شامپو نیز باعث ریزش مو نمی شود، استفاده از شامپو فقط موهایی راکه از قبل جدا شده اندخارج می سازد. داروهایی مانند ماینوکسیدیل ممکن است برای رشد موها موثر واقع شود و از نازکی مو جلوگیری نماید.

تاسی زنان

تاسی زنان

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar