عطر درمانی

عطر درمانی

 

عطر درمانی Aromatherapy

نیروی شفا بخش گیاهان

 

عطر درمانی چیست؟

در سالهای اخیر تحقیقات پزشکی چیزی را کشف کرده که برای عطر درمانی کهنه است: بویی که ما استشمام می کنیم تاثیر بسیار زیادی بر احساس ما دارد، بوها درست مانند داروها مستقیما بر مغز اثر می گذارد. برای افراد عادت کرده به تاکیدات پزشکی غرب بر علایم بیماری، قبول این نظریه که حالات هیجانی مثل غم و حسادت می توانند به جوش پوستی، سوزش سر دل یا امراض دیگر منجر شود کمی مشکل است.

بسیاری مردم از شنیدن اینکه بیماریشان ناشی از حالات هیجانی آنهاست ناراحتند، چون این احساس به آنها دست می دهد که خود باعث بیماری شده اند. اما این طرز فکر در حال تغییر است و با توجه به اینکه مطالعات رابطه بین تنش های هیجانی و بیماریهای قلبی را نشان داده اند، مردم در می یابند که ارتباطی بین ذهن و جسم وجود دارد و به آن توجه نشان می دهند. پزشکان متوجه شده اند که وقتی تنش هیجانی یا روانی تحت کنترل در آید، اختلالات جسمانی – که عوامل هیجانی و روانی را در میان علل زمینه ای خود دارند- اغلب بر طرف می شود یا درمان آنها آسانتر می گردد.

عطر درمانی

در روش عطر درمانی عصاره گیاهان معطر که اسانس های روغنی نامیده می شوند به منظور تحریک بهبودی و سلامتی حالات مختلف جسمانی، روحی و روانی به کار برده می شود. به طور تجربی ثابت شده است که اسانس های روغنی معطر، تحریک پذیری، بی قراری، اضطراب، سردرد، تپش قلب، بی خوابی، ناراحتیهای اعصاب، آلرژی و مشکلات تنفسی، سرما خوردگی، ریزش مو، کچلی ! و حتی بیماری پارکینسون را درمان و بهبود می بخشد. مواد معطر از طریق بینی، پوست و دستگاه گوارش به مغز می رسند و ظاهرا آن طور که ما احساس می کنیم اثر مفید خود را عمل می کنند. همچنین برخی از مواد معطر اثر فیزیکی اثبات شده ای دارند.

اسانس های روغنی

 

اسانس های روغنی معطر چه هستند؟

اسانس ها ترکیبات شیمیایی طبیعی اند که در نتیجه واکنش گیاهان به فشار طبیعت سنتز می شوند. این مولکولهای بودار معطر به عنوان دسته خاصی از مواد شیمیایی غیر سمی دسته بندی می شوند. اسانس های روغنی معطر بالعکس عصاره گیاهان دارویی فقط از بخشهای خاص گیاه مانند گل (Lavender)، برگ (Manaka)، تنه(Rosewood)، میوه(Orange) و … استخراج می شوند.

عمومی ترین روش استخراج این مواد معطر تقطیر می باشد که ترکیبات فرار آزاد شده از مواد گیاهی از یک دمای کنترل شده توسط بخار عبور داده می شود، سپس آنها را از طریق یک کندانسور سرد و آبگیری می نمایند. بسیاری از روغن های فرار مانند روغن های تلخ اکالیپتوس و چای درختی دارای خواص اثبات شده گند زدایی، میکروب کشی، ضد باکتری و ضد قارچ هستند. ویژگی کلی دیگر روغن های فرار استفاده آنها در دستگاه گوارش به عنوان کمک کننده به هضم غذا و ضد نفخ است.

استعمال عطر

استعمال عطر

 

روشهای استعمال عطر درمانی

در عطر درمانی، بیماریها با روشهای مختلف استفاده از این روغن های دلپذیر درمان می شوند، از جمله:

بوئیدن عطرها: فواید عطر درمانی به آسانی از طریق بوئیدن اسانس های روغنی، سوزاندن روغن ها و یا از طریق اضافه کردن چند قطره اسانس روغنی به آب گرم داخل وان امکان پذیر می باشد. بیماران تحت درمان عطر درمانگرها توصیف کرده اند که این یک روش آرام بخش و خوشایند می باشد. قدرت تغییر خلق عطر ها را می توان با افزودن چند قطره روغن گیاهی به آب وان حمام یا ریختن آن در یک ظرف و تبخیر آن با یک لامپ چراغ تجربه نمود. روش طولانی مدت تر آن ریختن مخلوط آب و کمی روغن گیاهی در ظرف مخصوصی است که با یک شمع گرم نگه داشته و به مرور تبخیر می شود یا به صورت افشانه رقیقی از روغن در هوا پراکنده می گردد. کلا استنشاق روغن های معطر می تواند موجب تمدد اعصاب، رفع علایم افسردگی، تنگی نفس، سرما خوردگی و آسیب های تنفسی گردد.

 

استفاده موضعی: بوئیدن تنها راه تاثیر اسانس های روغنی بر بدن نیست، بلکه روغن های گیاهی به طور موضعی هم موثر اند. بر خلاف روغن های معدنی که روی پوست می مانند، روغن های گیاهی از مولکول های بسیار ریزی ساخته شده اند که می توانند در پوست و به درون سیستم جریان خون نفوذ کنند. استفاده موضعی روغن های گیاهی در درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی کار برد دارد و این عصاره ها از اجزای فرآورده های مراقبت از پوست و لوازم آرایشی هستند. روغن های ملایم گیاهی مانند اسطوخودوس را حتی می توان برای درمان بریدگیها، سوختگی ها، سر درد ها و دیگر موارد نیازمند کمک های اولیه به کار برد. به دلیل اینکه حتی یک متخصص عطر درمانی نیز نمی تواند همیشه حساسیت افراد را به روغن های گیاهی پیش بینی کند، بنابراین روغن های گیاهی نباید قبل از رقیق کردن بر روی پوست به کار برده شوند.

 

ماساژ درمانی: استفاده دیگر روغن های گیاهی ماساژ درمانی است. زمانی روغنی مثل روغن بادام، زیتون یا کنجد از طریق مشت و مال سنتی افزوده شود، اثر آن را بیشتر شده، کشش ها را از بین برده، گردش جریان خون را بهتر نموده و در نتیجه احساس سلامتی به انسان دست می دهد. عطر درمانی ماساژی بهترین روش ممکنه است که توسط عطر درمانگرهای حرفه ای توصیه می شود . متخصصان این حرفه بر این باورند که عطر درمانی زمانی اثر بیشتری دارد که با سایر روشهای درمانی نظیر ماساژ، آب درمانی، مدیتیشن، رژیم غذایی صحیح و ورزش تلفیق گردد.

در خیلی موارد محدود روغن های معطر می توانند مصرف خوراکی داشته باشند که در این موارد حتما باید با یک متخصص عطر درمانی مشورت نمود.

تاثیر عطر

تاثیر عطر

 

چگونگی تاثیر درمانی عطرها

وقتی که اسانس های روغنی معطر به روش استنشاق یا از طریق موضعی استعمال شدند، به علت کوچکی مولکول هایشان به سرعت از طریق فولیکول های مو یا منافذ پوست به درون پوست نفوذ کرده و وارد سیستم جریان خون مویرگها می شوند. علاوه بر این در روش استنشاقی مولکولهای کوچک عطر ها مستقیما از طریق پوشش حفره بینی به سلول های گیرنده در پیاز بویائی مغز منتقل می شوند. سپس در این گیرنده ها پیغام های الکترو شیمیایی درباره رایحه منتقل شده که به دنبال آن یکسری مواد شیمیایی عصبی سنتز می گردد که نتیجه آن اثرات تسکینی، تحریکی، آرام بخشی یا نئشه آور در افراد می باشد. عطر ها همچنین مرکز هیجانات و حافظه را از طریق تاثیر بر سیستم عصبی limbic تحت تاثیر قرار داده و باعث ذخیره اطلاعات و بازیافت آموخته ها می شوند

نحوه تاثیر عطر روی مغز

نحوه تاثیر عطر روی مغز

از روی مطالعه بسامد امواج مغزی معلوم شده است که استشمام اسطوخودوس امواج آلفا را در پشت مغز زیاد می کند که با احساس آرامش همراه است. بویی مثل یاسمن امواج بتا را در جلو سر را افزایش می دهد که تشدید حالت هوشیاری را به دنبال دارد. در تحقیقی از یکسری شرکت کنندگان سوال هایی شد که به طور معمول موجب افزایش فشار های روانی می شود. برخی از افراد در همان لحظه در حال بوئیدن عطر رایحه سیب بودند. کسانی که این عطر را می بوئیدند نسبت به افراد دیگر، دارای فشار خون، ضربان قلب و سفتی عضلانی کمتری شدند.

بنابر این از این مباحث می توان نتیجه گیری نمود، انواع موادی که از راه هوا منتقل می شوند ممکن است دلیل برخی از رفتارهای غیر قابل توضیح ما در طی روز باشد. نکته جالب توجه اینجاست که چون بیشتر مردم بوهای مختلفی را تشخیص می دهند، موارد استفاده درمانی با عطر ها نیز بسیار زیاد می باشد .

 

 

عطر درمانگر های مهم :

 

اکلیل کوهی (Rosmarinus Officinalis)- رفع انقباضات و گرفتگی و درد عضلات، درمان یبوست،خارش سر، سر درد،غش، فراموشی، عدم تمرکز و خاصیت نیرو بخشی.

 

اسطوخودوس (Lavendula Angustifolia)- درمان استرس ها، افسردگی، اضطراب، تنش ها عصبی، سر درد و ترس و معالجه کوفتگی ها، درد، بریدگی، خونمردگی و حشره گزیدگی.

مریم گلی (Salvia Officinalis)- بر طرف نمودن فراموشی و عدم تمرکز حواس، خارش سر و درمان یبوست.

 

نعناع (Mentha Piperita)- دفع مواد سمی ناشی از بدکاری کبد، رفع سوء هاضمه عصبی و درد و یک محرک قوی مغزی.

 

شمعدانی عطری (Pelargonium Graveolens)- درمان استرس، افسردگی، اضطراب، اندوه و تنش های عصبی.

 

اکالیپتوس (Eucalyptus resinifera)- بر طرف نمودن سرفه های عصبی.

 

ریحان (Ocimum Basilicum)، نارنگی (Citrus reticulate) و نارنج (Citrus Aurantium)- رفع اسپاسم های عمیق عضلانی.

 

گل محمدی (Rosa Domascena)، سرو اطلس (Cedrus Atlantica)، پیرو (Junipreus Communis)، آویشن (Thymus Vulgaris) و گریپ فروت (Citrus Paradisi)- درمان استر س ها،اندوه،افسردگی و اضطراب .

گیاهان معطر

گیاهان معطر

 

نکات احتیاطی در استعمال عطر درمانگرها

اگر اسانس های روغنی گیاهی عاقلانه به کار برده شوند، کمتر از اکثر داروهای بدون نسخه عوارض جانبی دارند، ولی متخصصان همواره احتیاط را توصیه می کنند. به طور کلی افراد دارای پوست های سفید یا کک مکی بیشتر مستعد حساسیت به اسانس های معطر هستند. بنابراین تمام کسانی که برای نخستین بار این روش را به کار می گیرند بهتر است اول واکنش آلرژیایی آن را بر روی پوست قسمت داخلی مچ دست یا داخل آرنج تست کنند. زنان باردار و شیرده،کودکان و مبتلایان به صرع در استفاده از اسانس های معطر گیاهی باید احتیاط بیشتری بخرج دهند. اسانس های روغنی همیشه باید بر روی پوست پاکیزه به کار رود.

 

دکتر مینا تقی زاده

تحریریه پزشک آشنا

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)