طب سوزنی و درمان کمردرد

طب سوزنی و درمان کمردرد

 

یکی از دردهای شایع در سنین متوسط و کهنسالی، کمردرد است که در اصطلاح پزشکی “Low Back Pain” گفته می‌شود که می‌تواند به صورت ناگهانی و حاد یا به مدت طولانی و مزمن وجود داشته باشد.

 

آرتروز علل کمردرد

کمردرد در بیشتر مواقع یک علامت است که می‌تواند به علل مختلفی بروز کند.

1. شایع‌ترین علت کمردرد، کشش ناگهانی عضله‌های بین مهره‌ای یا کشش تاندون‌ها و لیگامان‌های بین مهره است که موجب گرفتگی و درد شدید می‌شود.

2. علت دیگر «ترومایا» یا ضربه‌ای است که در اثر تصادف‌ها، افتادن از بلندی و گاهی پریدن از روی یک جوی آب ایجاد می‌شود.

3. عوامل طبیعی از علل دیگر کمردرد و درد عصب سیاتیک است. مواقعی که شخص عرق کرده یا به طور ناگهانی از محیط گرم به محیط سرد برود، این اختلاف دما موجب کم شدن جریان خون در عضله‌های بین مهره‌ای و گرفتگی آن‌ها می‌شود و به دنبال آن موجب درد شدید کمر و تحریک عصب سیاتیک می‌شود.

طب سوزنی

طب سوزنی

4. از عوامل دیگر کمردرد، علل التهابی است که می‌تواند در اثر میکروب یا ویروس یا عوامل ایمونولوژیک مثل عکس‌العمل‌های آنتی‌ژن‌ها و ‌آنتی‌کرها به وجود آید که سرچشمه‌ی بیماری‌های زمینه‌ای قبلی است؛ مثل تب مالت، سل استخوانی، بیماری‌های مفصلی مثل آرتریت روماتویید و روماتیسم مفصلی که موجب ورم مفاصل در بسیاری از مفصل‌ها به‌خصوص کمر و لگن خاصره می‌شود.

5. علل دیگر تحریک عصب سیاتیک دیسکوپاتی یا فشار دیسک‌های کمری و بین‌مهره‌ای روی ریشه‌های عصبی است که علاوه بر کمر درد موجب دردهای رادیکولر یا ریشه‌ای از ناحیه‌ی کمر به جلوی ران و پشت ساق پا تا انگشتان می‌شود.

6. علل دیگر، ساییدگی مزمن و طولانی یا فرسایش استخوان‌ها و مهره‌ها است که در اصطلاح پزشکی به آن «استئو آرتروز» می‌گویند که موجب تحریک نسج نرم‌ اطراف مفاصل و ریشه‌های عصبی می‌شود.

7. گاهی کمردرد می‌تواند به دنبال و در زمینه‌ی بیماری‌های بدخیم در ستون فقرات کمری و نخاعی یا حتی در نتیجه‌ی متاستاز و ریشه‌زدن عصبی بیماری‌های سرطانی از منطقه‌ی دیگر بدن به ناحیه‌ی ستون فقرات شود که با تشخیص زودرس و انجام آزمایش‌های “M.R.I” و پرتونگاری به وجود آن پی می‌بریم.

 

 احساس میکنم یه دفه گردن دردم کاملا خوب شد !

احساس میکنم یه دفه گردن دردم کاملا خوب شد !

بنابراین عوامل متعددی می‌توانند موجب کمردرد شوند ولی شایع‌ترین علت آن سرماخوردگی و در نتیجه‌ی مواجه شدن با باد سرد است که به‌خصوص در جوان‌ها و بعد از حرکت‌های ورزشی و عرق کردن ایجاد می‌شود و درد ایجاد شده سبب مراجعه‌ی این قبیل بیماران به پزشکان می‌شود ولی این علت‌ها بیشتر علل غربی است ولی از نظر “T.C.M” یا طب سنتی چین، علت کمردرد به دو علت است؛ یکی حمله‌ی باد سرد به مریدین‌ها که موجب استارز و کاهش جریان خون یا کاهش انرژی یا چی (G) می‌شود.

علت دیگر کمردرد از نظر این طب سنتی، افزایش بخارها و مسدود شدن کانال‌های انرژی یا مریدین‌ها است که خود موجب کاهش و رکود استارز انرژی یا جریان خون یا چی (G) می‌شود. این بخارها بیشتر در مناطق رطوبتی مثل شمال یا جنوب کشور که رطوبت هوا زیاد است، ایجاد می‌شود. استفاده از طب سوزنی برای رفع اسپاسم و باز شدن کانال‌ها و افزایش جریان خون و افزایش انرژی برای رفع انسداد استفاده می‌شود. با چرخاندن سوزن‌ها یا وصل کردن آن‌ها به جریان الکتریکی می‌توان افزایش جریان خون یا انرژی را انجام داد و با پاره کردن کانال‌های انرژی اطراف مهره‌ها، انسداد را از بین برد. از فواید دیگر طب سوزنی افزایش مواد ضدالتهاب طبیعی در بدن نظیر کورتیکو استروییدها یا مواد کورتینی طبیعی بدن است که از غدد فوق کلیه ترشح می‌شود.

 

بنابر تحقیقات آزمایشگاهی، چون طب سوزنی کورتن‌های طبیعی را افزایش می‌دهد، می‌تواند با افزایش مواد ضدالتهابی، فشار را از روی نخاع بردارد و جریان خون و انرژی یا چی (G) در اطراف مهره‌ها، عضله‌ها و اوتار را بهبود بخشد. چون این فشار از روی ستون فقرات کمری و نزدیکی نخاع کمری یا “Spinal cord” برداشته می‌شود، علایم فشار بین مهره‌ای و فشار عصب نخاعی و عصب سیاتیک برداشته شده و علاوه بر درمان گرفتگی عضله‌های کمری، سبب بهبود جریان خون در اطراف ستون فقرات کمری می‌شود. به علت برداشتن فشار از روی عصب سیاتیک، گزگز و بی‌حس شدن آن‌ها هم بهتر می‌شود که خود نشانه‌ی depression (برداشته شدن فشار) از روی نخاع است و علاوه بر کمردرد، علایم عصبی بیماران نیز کاهش می‌یابد. افزایش مواد شبه مورفینی به نام «اندورفین‌ها» و «بتا اندورفین‌ها» موجب رفع درد و اسپاسم عضله‌ها می‌شود.

منبع:مجله هفت روز زندگی
منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar