طب سوزنی در زایمان چگونه است؟

طب سوزنی در زایمان چگونه است؟

حس خوب مادر بودن از ماه‌های اول بارداری در یک زن ایجاد می‌شود. زن یا به عبارتی مادر نه ماه بارداری را پشت سر می‌گذارد و در تمام این مدت به وضع حمل و زایمان خود فکر می‌کند. انواع زایمان‌ها مهم‌ترین مقوله‌ای است که ذهن او را درگیر خواهد کرد و شاید اطلاعات کافی در مورد آن‌ها نداشته باشد. خانم دکتر آذرین افشاری در این‌جا به تشریح انواع زایمان‌ها پرداخته است.

 

* خانم دکتر، چند روش برای زایمان وجود دارد؟ در مورد هر کدام توضیح دهید.

زایمان طبیعی و زایمان با عمل سزارین. زایمان طبیعی امری فیزیولوژیک است که بر اساس پاره‌ای فعالیت‌ها و تغییرات منظم طبیعی بدن خودبه‌خود انجام می‌شود. در زایمان غیرطبیعی یا همان سزارین (که معمولاً اگر جان مادر و جنین در خطر باشد پیشنهاد می‌شود) با باز کردن شکم و رحم به شیوه‌ی جراحی نوزاد خارج و خطر رفع می‌شود.

85 درصد زایمان‌ها طبیعی و بین پنج تا پانزده درصد سزارین است. البته این آمار در ایران صحیح نیست و 40 درصد سزارین و 60 درصد زایمان طبیعی گزارش شده است! در زایمان طبیعی مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بسیار کمتر از سزارین است. حجم خونی که مادر طی زایمان از دست می‌دهد تقریباً نصف سزارین است و خطرات ریسک بیهوشی وجود ندارد. فشاری که بر قفسه‌ی سینه‌ی نوزاد وارد می‌شود باعث تخلیه‌ی مجاری تنفسی او از ترشحات شده و نوزاد به اقدامات حمایتی تنفسی کمتری نیاز دارد. عوارض جراحی (خونریزی، لخته شدن خون، عفونت، چسبندگی‌های رحم و لوله‌ها و روده‌ها، درد بخیه‌ها، تأثیر داروی بیهوشی روی نوزاد و…) وجود ندارد یا خیلی کم است.

مادر و نوزاد بلافاصله با هم ارتباط برقرار می‌کنند و این احساس سبب جمع شدن رحم و خونریزی کمتر می‌شود. مادر تمام وقت هوشیار است، تمام مراحل زایمان را حس می‌کند و خیلی زود از سلامت نوزادش مطلع می‌شود اما در سزارین نوزاد معمولاً زودتر از موعد از رحم مادر خارج می‌شود و این خطر نارس بودن را همراه دارد.

در زایمان طبیعی گاهی هنگام خروج سر جنین به روده‌ی بزرگ مادر فشار می‌آید و مدفوع دفع می‌شود. این موضوع گاهی سبب خجالت مادر می‌شود، در حالی که امری طبیعی است. گروه پزشکی برای مواجه با این مسأله آمادگی دارند. به طور کل در روزهای آخر بارداری به مادران توصیه می‌شود غذاهای سبک و سهل‌الهضم مصرف کنند.

 

 

* چه عواملی دریک زایمان طبیعی راحت تأثیرگذارند؟

روش‌های دارویی و غیردارویی مؤثرند.

هیپنوتیزم و طب سوزنی روش‌های غیردارویی هستند. استفاده از گاز No2 (بیهوشی) و بی‌حسی نخاعی به روش اپیدورال نیز روش‌های دارویی محسوب می‌شوند.

متداول‌ترین روش غیردارویی آماده‌سازی روانی بیمار قبل از زایمان است که در این روش با آموزش صحیح نحوه‌ی تنفس و تمرکز زیاد، احساس درد کاهش می‌یابد زیرا اضطراب و ناآشنایی با مراحل زایمان درد را تشدید می‌کند. هم‌چنین حضور همسر در اتاق زایمان سبب قوت قلب و کاهش استرس و رابطه‌ی عاطفی عمیق‌تر بین زن و شوهر می‌شود. این موضوع هم‌اکنون در بیمارستان صارم تهران به مرحله‌ی اجرا درآمده و بسیار طرح موفقی است.

 

* زایمان به شیوه‌ی سزارین چه زمانی توصیه می‌شود؟

در مواردی مانند عدم تطابق سرجنین با لگن مادر، استقرار نامتناسب جنین، اختلالات جفت و بند ناف، نارس بودن جنین، چندقلویی، داشتن سابقه‌ی سزارین قبلی و به هر دلیلی که جان مادر یا نوزاد در خطر باشد مثل داشتن HIV ، فشار خون بالا، تومورها، دیابت، درشتی نوزاد، سن بالای مادر و… سزارین توصیه می‌شود.

 

* چرا در ایران آمار زایمان به شیوه‌ی سزارین بالاست؟

ترس از درد هنگام زایمان موجب افزایش بی‌رویه‌ی سزارین شده است. بالا رفتن سن مادر، عوامل اجتماعی، پیشرفت در تکنیک‌های جراحی، مشخص بودن زمان زایمان و برنامه‌ریزی دقیق‌تر باعث شده درخواست زایمان به شیوه‌ی سزارین بالا برود.

 

* چرا در زایمان طبیعی معمولاً خانم‌ها دچار افتادگی رحم می‌شوند؟

این عارضه به دلیل کشش زیاد رباط‌ها و شل شدن عضلات پایین لگن و اطراف واژن ایجاد و موجب می‌شود رحم با زور زدن به داخل واژن رانده شود یا حتی از آن بیرون بیاید. «پرولاپس» رحم در پی زایمان‌های متعدد و پی‌درپی بخصوص در افرادی که جثه‌ی لاغر دارند و عضلات‌شان قوی نیست ایجاد می‌شود، چنانچه زایمان طبیعی زیر نظر پزش/ک مجرب انجام شود به هیچ وجه باعث پایین افتادگی رحم نخواهد شد بنابراین درخواست سزارین جهت پیشگیری از افتادگی رحم بسیار غیرمنطقی است. این افتادگی به دلیل ضعف عضلات لگن می‌تواند حتی در افرادی که زایمان هم نکرده‌اند دیده شود. درمان افتادگی رحم معمولاً جراحی است. در سنین میانسالی معمولاً رحم از واژن برداشته می‌شود و در سنین پایین‌تر از راه واژن، رحم را به جای خود می‌گردانند. دوران نقاهت بسیار سریع سپری و معمولاً بهبودی کامل حاصل می‌شود.

 

* زایمان در آب به چه شکل است؟

زایمان در ‌آب نوعی زایمان طبیعی است که با استفاده از آب گرم با دمای 37-34 درجه و شل کردن عضلات زایمانی، بدون درد و بدون استفاده از داروهای بی‌حسی انجام می‌شود. البته درا ین روش خطر بروز مشکلات تنفسی از نظر ورود آب به ریه‌ی نوزاد، عفونت و خونریزی برای مادر وجود دارد. انجام این زایمان به شرط سلامت کامل مادر و جنین و پر کردن فرم رضایت مادر و پدر نوزاد و حضور یک مامای با تجربه و کنترل لحظه‌ به لحظه‌ی شرایط زایمان و وضعیت مادر و نوزاد است.

طب سوزنی در زایمان چگونه است؟

طب سوزنی در زایمان چگونه است؟

* طب سوزنی در زایمان چگونه است؟

به دلیل عوارض متعدد داروهای کاهش درد بر روی مادر و جنین مادران تمایل به استفاده از روش‌های غیردارویی دارند که یکی از آن روش طب سوزنی است. در تحقیقی دریافته‌اند طب سوزنی برای درمان درد لگن حین زایمان بسیار مفید است. نشریه‌ی علمی سلامت «مادر و کودک» گزارش داده طب سوزنی از کلیه روش‌های استاندارد موجود در کاهش درد حین زایمان مؤثرتر است. استفاده از طب سوزنی به مدت یک هفته موجب کاهش قابل توجه درد در ناحیه‌ی کمر و لگن می‌شود و در بهبود توانایی حرکتی زنان باردار مؤثر است. هم‌چنین در افزایش آرامش مادر قبل از زایمان تأثیر دارد.

 

* هیپنوتیزم چگونه در زایمان تأثیرگذار است؟

هیپنوتیزم حالتی شبیه خواب است که با تلقین‌پذیری زیاد (متناسب با عمق خلسه) همراه است. زایمان بی‌درد یا کم‌درد با هیپنوتیزم یک روش بسیار علمی و کاربردی است که به سهولت می‌تواند مورد استفاده بسیاری از خانم‌ها قرار بگیرد. افرادی که آموزش هیپنوتیزم می‌بینند، می‌توانند خود را ریلکس و از پیدایش درد جلوگیری کنند.

بدون تردید توسط نیروهای کارآزموده و مجرب در علم هیپنوتیزم می‌توان بیشتر و بهتر از این روش راحت و بی‌عارضه استفاده کرد.

 

 

مادر شدن ؛شیرین ترین تجربه دنیاست

مادر شدن ؛شیرین ترین تجربه دنیاست.

منبع

منبع :مجله هفت روز زندگی

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)