طب سنتی |محافظی برای کودکان

طب سنتی |محافظی برای کودکان

* طب سنتی جایگزین درمان‌های شیمیایی برای کودکان‌تان

بهتر است برای درمان بیماری‌های ساده‌ی کودک تان از شیوه‌های طبیعی و سنتی استفاده کنید که در این جا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

درمان قی چشم کودک

با تنگ شدن مجرای چشم، اشک کودک به خوبی از مجرا عبور نمی‌کند و رسوباتی در اطراف مجرای اشک جمع می‌شود که گاهی تجمع این رسوبات موجب بسته شدن مجرای اشک می‌شود به گونه‌ای که چشم پزشک برای باز کردن آن مجبور می‌شود از سوند یا میل استفاده کند اما برای درمان و بهبود آن راه‌حلی در شیوه‌ی طب سنتی وجود دارد؛

شست‌وشوی چشم با جوشانده‌ی گل بنفشه، گیاه ناخنک‌ و گل بابونه. برای تهیه‌ی این جوشانده کافی است یک قاشق چای‌خوری از هر یک از گیاهان ذکر شده را با دو استکان آب بجوشانید تا یک استکان آب آن باقی بماند. آب باقی مانده را صاف کنید و با یک قاشق چای‌خوری از آن، چشم‌های کودک را سه بار در روز شست‌و‌شو دهید.

 

مرهم گیاهی برای گل مژه

مرهم گیاهی برای گل مژه

مرهم گیاهی برای گل مژه

یکی دیگر از بیماری‌های چشم که بیشتر در کودکان و خردسالان گرم‌مزاج دیده می‌شود، گل‌مژه است که معمولا موجب سنگینی پلک کودک می‌شود و به دلیل اختلالی که در دید او به وجود می‌آورد، او را بدخلق می‌کند. درمان‌گران طب سنتی برای درمان آن از جوشانده‌ی گیاهی برگ گردو استفاده می‌کنند و محل گل‌مژه را با این جوشانده شست‌وشو می‌دهند و به این ترتیب به درمان و بهبود آن کمک می‌کنند.

حریره بادام دوای  بچه‌های عصبی و شلوغ

حریره بادام دوای بچه‌های عصبی و شلوغ

دوای بچه‌های پر سرو صدا

یکی از بهترین غذاهای دارویی برای بچه‌های عصبی و شلوغ حریره بادام است. مصرف حریره بادام برای بچه‌های پر سرو صدا باعث می‌شود آرامش آن‌ها افزایش یابد و کمتر در خانه یا مهمانی‌ها بی‌قراری کنند. علاوه بر این استفاده از گشنیز به عنوان یک سبزی مقوی و موثر در غذای کودکان می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر کودکان شلوغ و پرهیاهو داشته باشد و میزان تنش‌های آن‌ها را کاهش دهد. تهیه‌ی گشنیز پلو یا سوپ گشنیز نیز می‌تواند در این زمینه بسیار موثر باشد.

 

رفع گرفتگی بینی کودکان

گرفتگی بینی از جمله اختلال‌های رایج در دوران نوزادی و خردسالی است که معمولا تنفس را برای بچه‌ها مشکل می‌کند و موجب بی‌قراری آن‌ها می‌شود. یکی از شیوه‌های طبیعی برای درمان این عارضه، استفاده از جوشانده‌ی گل بنفشه است. بوییدن بخار به دست آمده از جوشانده‌ی گل بنفشه در کودکان و خردسالانی که شکیبایی لازم برای استفاده از این بخور را داشته باشند، می‌تواند به برطرف شدن گرفتگی بینی آن‌ها کمک کند اما در صورتی که کودک بی‌تابی کند و حوصله‌ی کافی برای استنشاق بخار این جوشانده ندارد، می‌توان یکی دو قطره از این جوشانده را با کمک قطره چکان در حفره‌ی بینی او ریخت تا به بهبود گرفتگی بینی او کمک کند. برای تهیه‌ی این جوشانده کافی است ده گرم گل بنفشه را در یک لیتر به مدت سه دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف و استفاده کنید.

 

درمان زکام سرد

علاوه بر زکام گرم، نوع دیگری از زکام وجود دارد که طبیبان سنتی از آن با نام زکام سرد یاد می‌کنند. کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، معمولا بدنی سرد و رنگ و رویی پریده دارند و آب‌ریزش بینی با سرفه‌های خلط‌‌‌دار را تجربه می‌کنند. رنگ ترشح‌های بینی و گلو در این کودکان، سبز رنگ است. برای درمان این نوع زکام سیاه‌دانه و عسل را یک به سه با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال ده گرم سیاه‌دانه را با سی گرم عسل و یک استکان آب و یک عدد لیموترش مخلوط کنید و روزی 2 تا 3 بار آن را به کودک بخورانید.

 زکام گرم با تب و سردرد همراه است.

زکام گرم با تب و سردرد همراه است.

درمان زکام گرم

ابتلا به زکام گرم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های فصل زمستان است. این بیماری با گلودرد آغاز می‌شود و تب و سرخی گونه‌ها را نیز همراه دارد. در این حالت کودک از سردرد شکایت دارد و ترشح‌های گلو و بینی او زرد رنگ است و گه‌گاه سرفه‌های خشک دارد. در طب سنتی برای درمان این نوع زکام از ترکیب چهارگل استفاده می‌شود. به این ترتیب که گل پنیرک، گل بنفشه، گل ختمی و گل‌گاوزبان را با هم مخلوط و آن را مثل چای معمولی دم می‌کنند. برای خوش‌طعم شدن این چای گیاهی برای کودکان می‌توانید یک قطعه نبات کوچک نیز به آن اضافه کنید و از این چای 2 تا 3 فنجان در روز به کودک‌تان بخورانید تا بیماری‌اش بهبود یابد.

 

منبع:مجله هفت روز زندگی

منبع

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "طب سنتی |محافظی برای کودکان"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
azita.abbasi
مهمان

باسلام متشکرم از مطالب مفیدتون دانستن طب سنتی بهترین و مطمءن ترین راه برای سلامتیست.خواهشا مطالب را بیشتر و با جزییات تر کنید.