سیگار عامل سرطان ریه

سیگار عامل سرطان ریه

سرطان ریه یکی از علل مهم مرگ‌ومیر در بین انواع بدخیمی‌ها، هم در مردان و هم در زنان است. با وجود کاهش میزان مرگ و میر ناشی از آن در کشورهای پیشرفته، در کشورهای در حال توسعه به علت افزایش مصرف سیگار، مرگ و میر ناشی از آن در حال افزایش است، بنابراین در این باره با آقای دکتر «مسعود علیالی» فوق تخصص ریه و مراقبت‌های ویژه به گفت‌وگو نشستیم.

 

سرطان ریه

سرطان ریه

* سرطان ریه چیست؟

سرطان ریه بیشتر به انواعی از تومورها اطلاق می‌شود که از سلول‌های پوشاننده‌ی تنفسی در طول راه‌های هوایی یا آلوئول‌ها (فضاهای هوایی) منشا می‌گیرند. این تومورها حدود نود درصد تمام انواع بدخیمی‌های ریه را شامل می‌شوند. به طور کلی این تومورها به دو دسته؛ تومور سلول‌های کوچک و تومور سلول‌های غیرکوچک تقسیم‌بندی می‌شوند. این تقسیم‌بندی با توجه به تفاوت در درمان و البته پیش آگهی متفاوت بین این دو دسته پاتولوژیک، بسیار مهم است؛ مثلا تومورهای سلول‌های کوچک به علت گسترش، امکان جراحی آن‌ها وجود ندارد، اگرچه این نوع تومور ممکن است پاسخ قابل قبولی به شیمی درمانی دهند. در مقابل تومور سلول‌های غیر کوچک در سی درصد موارد با جراحی، قابل علاج است.

 

*چه کسانی بیشتر در معرض خطرند؟

80 تا 90 درصد موارد ابتلا به علت مصرف سیگار است، اگر چه مواد دیگری مثل آزبست (پنبه نسوز) هم می‌تواند موجب این عارضه شود اما افراد سیگاری ده برابر بیشتر در ریسک بروز سرطان ریه نسبت به افراد غیر سیگاری‌اند. متاسفانه افراد غیر سیگاری که در تماس مداوم با افراد سیگاری هستند نیز در ریسک بروز این سرطان قرار دارند. بیشترین میزان بروز این بیماری بین 55 تا 65 سالگی است.

 

علایم سرطان ریه

علایم سرطان ریه

*علایم این بیماری چیست؟

سرطان ریه نسبت به نوع و محل درگیری می‌تواند علایم مختلفی ایجاد کند. این علایم می‌تواند به علت رشد موضعی تومور یا درگیری ساختمان‌های مجاورتومور باشد؛ مثلا یکی از علایم مهم، سرفه‌ی مزمن با خلط و در برخی موارد با خلط خونی در افراد سیگاری است. علایم دیگر شامل خس خس سینه، تنگی نفس، عفونت ریه به علت انسداد راه هوایی ناشی از تومور، درد قفسه‌ی سینه، گرفتگی صدا، اشکال در بلع، درد شانه و تورم صورت و دست‌هاست. مبتلایان به سرطان ریه اغلب دچار کاهش وزن، بی‌اشتهایی و ضعف و بی‌حالی نیز می‌شوند.

سرطان ریه می‌تواند به سایر ارگان‌های بدن نیز دست‌اندازی و ایجاد علایم کند. شایع‌ترین نواحی متاستاز دوردست شامل مغز، استخوان، کبد و غدد فوق کلیه هستند.

 

*از چه روش‌های تشخیصی استفاده می‌کنید؟

در مواردی که شک به این نوع سرطان وجود دارد، برای تایید تشخیص و تعیین نوع تومور نیاز به نمونه‌برداری است. بسته به محل قرارگیری تومور می‌توان از روش‌هایی مثل بررسی سیتولوژیک خلط، برونکوسکوپی و بیوپسی سوزنی تحت راهنمایی سی‌تی‌اسکن استفاده کرد. در شرایطی که درگیری غدد لنفاوی میان سینه‌ای امدیاستین وجود دارد، می‌توان از روش‌های خاصی مثل مدیاستینوسکوپی، برای بررسی احتمال درگیری این غدد استفاده کرد.

 

*پس از تشخیص، چه اقدام‌های انجام می‌شود؟

پس از تایید تشخیصی سرطان ریه و تعیین نوع آن، میزان گسترش تومور بررسی می‌شود که به آن استیجینگ تومور گفته می‌شود. تعیین استیج تومور به‌خصوص در مورد تومور غیر سلول کوچک از این نظر اهمیت دارد که اگر تومور در استیج‌های پایینی باشد، بیمار با جراحی قابل علاج خواهد بود اما تومور غیر سلول کوچک با استیج بالا و تومور از نوع سلول کوچک اغلب عمل جراحی انجام نمی‌شود و درمان شامل شیمی درمانی یا رادیوتراپی یا مجموعه‌ای از این دو روش خواهد بود.

 

*آیا می‌توان این سرطان را ریشه‌کن کرد؟

با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در درمان این تومورها شده، هنوز سرطان ریه همراه با مرگ و میر بالایی است به طوری که در مورد تومور غیرسلول‌های کوچک، میزان بقای پنج ساله از 73 درصد در استیج‌های پایین تا 9 درصد در استیج‌های بالا متغیر است.

 

 

سیگار=سرطان ریه

سیگار=سرطان ریه

*چه توصیه‌ی پایانی دارید؟

با وجود این‌که سرطان ریه همراه با مرگ‌ومیر بالاست ولی جزو مهم‌ترین تومورهای قابل پیشگیری است، هم‌چنین نکشیدن سیگار یا ترک سیگار تاثیر چشم‌گیری در کاهش ریسک سرطان ریه دارد.

منبع

منبع :مجله هفت روز زندگی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar