سرطان پروستات

سرطان پروستات

سرطان پروستات

سرطان پروستات

سرطان پروستات بیماری است که در بافت پروستات شخص، سلول های سرطانی تشکیل می شود.

پروستات غده ای در دستگاه تناسلی مردان است و دقیقا در قسمت زیر مثانه (اندامی که ادرار در آن جمع می شود) و در قسمت جلوی مقعد(بخش پایین روده) قرار دارد. غده پروستات به اندازه یک گردو است و بخشی از میزنای(لوله که ادرار را از مثانه خارج می سازد)را احاطه نموده است. توجه داشته باشید بخشی از اسپرم شامل مایعی است که توسط غده پروستات تولید می گردد.

سرطان پروستات در مردان مسن شایع است. در کشور آمریکا از هر 5 مرد ، یک  نفر  به سرطان پروستات مبتلاست.

از علائم احتمالی سرطان پروستات، ادرار با جریان ضعیف یا تکرر ادرار است.    

آناتومی دستگاه تولید مثل و دستگاه ادراری در مردان - پروستات

آناتومی دستگاه تولید مثل و دستگاه ادراری در مردان – پروستات

اگر دچار هر یک از علائم زیر هستید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • جریان ضعیف ادرار یا اختلال در آن(قطع  و وصل شدن ادرار)
 • اضطرار ناگهانی در ادرار کردن
 • تکرر ادرار(به خصوص به هنگام شب)
 • مشکل در ادرار نمودن
 • مشکل در تخلیه مثانه به صورت کامل
 • احساس درد یا سوزش به هنگام ادرار
 • وجود خون در ادرار یا اسپرم
 • درد در نواحی پشت ،کمرو لگن. دردی که به صورت دائمی است .
 • تنگی نفس، احساس خستگی، تپش قلب،سرگیجه یا رنگ پریدگی ناشی از کم خونی.

با افزایش سن در مردان، پروستات آنان ممکن است بزرگ شود و میزنای یا خروجی مثانه را مسدود نماید. این امر باعث بروز مشکلات در ادرار نمودن یا رابطه جنسی می گردد. به این وضعیت هیپرپلازی خوش خیم پروستات  BPH می گویند.گرچه این بیماری جز سرطان به حساب نمی آید اما باید عمل جراحی انجام داد. توجه داشته باشیدعلائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات و سایر مشکلات مربوط به پروستات ممکن است شبیه علائم سرطان پروستات باشد.

آزمایشاتی که به بررسی پروستات می پردازد:

توجه داشته باشید برای تشخیص سرطان پروستات از آزمایش خون استفاده کنید.

در این باره آزمایشات و روش هایی وجود دارد که در قسمت زیر بدان اشاره می رود:

1-آزمایش رکتال دیجیتال DRE(آزمایش از ناحیه مقعد) ، در این آزمایش پزشک یا پرستار  دستکش

به دست کرده و انگشت خود را چرب می نماید و وارد مقعد فرد می کند و از طریق دیواره مقعد به بررسی پروستات می پردازد و پروستات را از نظر اینکه دارای توده یا منطقه ای غیر طبیعی هست یا خیر مورد بررسی قرار می دهد.

2-آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA ،آزمایشی است که سطح PSAخون را مورد بررسی قرار می دهد. PSAماده ای است که توسط پروستات تولید می گردد و در خون فرد مبتلا به سرطان پروستات سطح این ماده بالا می رود. اگر فرد به عفونت یا تورم پروستات یا به BPH (پروستات بزرگ اما غیر سرطانی) مبتلا باشد باز هم سطح PSA در خون او بالا می رود.سونوگرافی از طریق مقعد، در این روش یک کاوش گر که به اندازه یک انگشت است وارد مقعد فرد می شود و به بررسی پروستات می پردازد. این کاوشگر امواج صدا با فرکانس بالا به اعضای داخلی بدن ارسال می کند تا انعکاس صدا را دریافت نماید. انعکاس صدا شکلی از اعضای داخلی بدن را به تصویر می کشد .

3-نمونه برداری: شامل برداشتن مقداری از سلول ها یا بافت هاست، سپس پاتولوژیست در زیر میکروسکوپ به بررسی آن می پردازد. پاتولوژیست نمونه بافت را از لحاظ سرطانی بودن مورد بررسی قرار می دهد و نمره Gleason را تعیین می نماید. نمره Gleason از 2 تا 10 است و نشان می دهد چقدر احتمال پخش شدن سرطان در بدن وجود دارد. هر چه این نمره کمتر باشد احتمال پخش شدن سرطان در بدن کمتر است.

برای تشخیص سرطان پروستات دو شیوه نمونه برداری وجود دارد:

1-نمونه برداری رکتال: برداشتن بافتی از پروستات با فرو نمودن سوزن نازک از مقعد به داخل پروستات. این روش با استفاده از سونوگرافی انجام می شود. در این صورت پزشک متوجه می شود نمونه ها از کدام قسمت گرفته شده اند. پاتولوژیست نیز بافت را از نظر سرطانی بودن در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد.

2-نمونه برداری ترنسپرینال: سوزنی نازک را از پوست بین اسکروتوم و مقعد وارد پروستات می نمایند تا از پروستات نمونه برداری کنند. این روش نیز با سونوگرافی همراه می گردد تا پزشک متوجه شود بافت جدا شده مربوط به کدام قسمت پروستات می باشد. سپس پاتولوژیست سول های نمونه برداری شده را از لحاظ سرطانی بودن مورد بررسی قرار می دهد.

 

عواملی که در  پیش بینی (شانس درمان) و استفاده از گزینه های درمانی موثر است.

 • سرطان در چه مرحله ای است(سطح PSA، نمره Gleason ، نمره سرطان، سرطان چه مقدار از پروستات را در بر گرفته است و اینکه آیا سرطان در قسمت های دیگر بدن نیز پخش شده است یا خیر)
 • سن بیمار
 • اینکه آیا سرطان تشخیص داده شده است یا عود کرده است (بازگشت دوباره سرطان)

گزینه های درمانی نیز به عوامل زیر بستگی دارد:

 • اینکه آیا بیمار دچار بیماری های دیگر نیز می باشد.
 • عوارض جانبی قابل پیش بینی
 • درمان های قبلی که برای درمان سرطان پروستات از آن بهره گرفته شده است.
 • خواسته های بیمار.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar