سرطان پروستات چیست؟…بخش اول

سرطان پروستات چیست؟…بخش اول

سرطان پروستات در پروستات مرد ایجاد می شود. پروستات غده ای به اندازه گردو است که در زیر مثانه قرار دارد و بخشی از مایع منی را ایجاد می کند. پس از سرطان پوست این نوع سرطان از شایع ترین سرطان ها در میان مردان به حساب می آید. سرطان پروستات اغلب رشد آهسته ای در بدن دارد و آسیب قابل توجهی ایجاد نمی کند. اما برخی از انواع سرطان پروستات اگر درمان نشود به سرعت پخش می گردد.

سرطان پروستات

سرطان پروستات

نشانه های سرطان پروستات

در مراحل اولیه این نوع سرطان ممکن است در بدن فرد علایمی ظاهر نشود. به هر حال علایم این نوع سرطان شامل موارد زیر است:

• تکرر ادرار به خصوص به هنگام شب

• اختلال در شروع یا توقف ادرار

• جریان ضعیف یا منقطع ادرار

• احساس درد یا سوزش به هنگام ادرار یا انزال

• وجود خون در ادرار یا منی

بزرگ شدن پروستات

بزرگ شدن پروستات

بزرگ شدن پروستات یا سرطان پروستات

با افزایش سن در مردان پروستات آنان بزرگ می شود گاهی نیز پروستات به مثانه یا میزنای فشار می آورد و باعث بروز علایمی مانند سرطان پروستات می گردد به این حالت هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) می گویند. این حالت جز سرطان به حساب نمی آید البته اگر علایم آن ناراحت کننده است می توان آن را درمان نمود. سومین مشکل که باعث بروز بیماری های ادراری می گردد پروستاتیت است این التهاب یا عفونت همچنین ممکن است منجربه بروز تب شود البته در بسیاری موارد این مشکل با دارو درمان می شود.

 

افزایش سن عاملی خطرساز برای ابتلا به سرطان پروستات

افزایش سن عاملی خطرساز برای ابتلا به سرطان پروستات

عوامل خطر ساز که فرد قادر به کنترل آن نیست.

افزایش سن، یک عامل خطرساز  در بروز سرطان پروستات به حساب می آید به خصوص از سن 50 به بعد. مطالعات نشان داده اند پس از سن 70 بسیاری از مردان به گونه ای سرطان پروستات مبتلا می گردند هر چند ممکن است علایم بیرونی ظاهر نشود. تاریخچه خانوادگی نیز در بروز سرطان دخیل است اگر پدر یا برادر فرد به سرطان پروستات مبتلا باشند خطر ابتلا به این نوع سرطان در فرد افزایش می یابد.در مردان آفریقایی نرخ بروز سرطان پروستات بیشتر است.

 

 

رژیم غذایی در گسترش سرطان پروستات نقش دارد

رژیم غذایی در گسترش سرطان پروستات نقش دارد.

عوامل خطرساز که فرد قادر به کنترل آن است.

رژیم غذایی در گسترش سرطان پروستات نقش دارد، این نوع سرطان در میان افراد کشورهایی که گوشت و فرآورده های لبنی پر چرب استفاده می کنند خیلی شایع است. رژیم های غذایی پر چرب به خصوص چربی های حیوانی ناشی از گوشت قرمز سطح هورمون های مردانه را افزایش می دهد. این امر باعث رشد سلول های سرطان پروستات می گردد.

 

تشخیص سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات

آیا می توان سرطان پروستات را در مراحل اولیه تشخیص داد؟

برای تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه می توان از تست های غربالگری استفاده نمود. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند فرد با پزشک خود درباره تست های غربال گری مشورت نماید و باید در مورد افراد با شرایط زیر انجام شود:

• مردان 50 ساله که خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد ٬که انتظار می رود حداقل 10 سال دیگر نیز عمر کنند.

• مردان 45 ساله با خطر بالای ابتلا به سرطان پروستات ؛ شامل مردان آفریقایی تبار و شامل کسانی است که پدر و برادر  آنان قبل از سن 65 مبتلا به این نوع سرطان شده اند.

 

معاینه رکتال دیجیتال

معاینه رکتال دیجیتال

غربال گری: (DRE)و (PSA)

پزشک شما ممکن است در وهله اول از معاینه رکتال دیجیتال(DRE)استفاده نماید تا برآمدگی یا مناطق سخت درپروستات را تشخیص دهد. بعد از ملاقات با پزشک، آزمایش خون انجام می شود تا سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)اندازه گیری شود. پروتئینی است که توسط سلول های پروستات تولید می شود. سطح بالای این پروتئین شانس ابتلای فرد به سرطان را افزایش می دهد اما از طرف دیگر ممکن است سطح این پروتئین بالا باشد و فرد به سرطان مبتلا نشود. یا همچنین امکان دارد که سطح (PSA) فرد نرمال باشد اما او به سرطان پروستات مبتلا باشد.

 

نتایج آزمایش

نتایج آزمایش

نتایج آزمایش (PSA)

سطح نرمال (PSA)در خون باید زیر 4 نانوگرم در میلیمتر باشد و (PSA)بالای 10 بیانگر خطر بالای ابتلا به سرطان است. اما استثناهای بسیاری نیز در این زمینه وجود دارد.

• مردان ممکن است به سرطان پروستات مبتلا باشند درحالی که (PSA) آنان کمتر از 4 است.

• پروستات مبتلا به تورم(التهاب پروستات) و بزرگی پروستات (BPH)باعث بالا رفتن سطح (PSA)می گردد در حالی آزمایشات ممکن است حاکی از عدم وجود سرطان باشد.

• برخی داروهای (BPH) سطح (PSA) را کاهش می دهد در حالی که فرد به سرطان پروستات مبتلاست.

اگر (PSA) یا (DRE) فرد غیر طبیعی باشد پزشک آزمایش های  دیگر را تجویز می نماید.

 

بیوپسی سرطان پروستات

بیوپسی سرطان پروستات

بیوپسی سرطان پروستات

اگر آزمایشات فیزیکی یا آزمایش (PSA) وجود مشکلی را نشان دهد پزشک دستور انجام بیوپسی را می دهد. در بیوپسی، پزشک سوزن را از طریق دیواره راست روده یا پوست بین مقعد و کیسه بیضه وارد بدن فرد می کند و نمونه هایی از بافت را جدا می کند و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد. بیوپسی بهترین روش در جهت تشخیص  و پیش بینی سرعت رشد سرطان به حساب می آید.

 

بیوپسی و نمره گلیسون

بیوپسی و نمره گلیسون

بیوپسی و نمره گلیسون

فرد آسیب شناس اختلالات سلولی را مورد بررسی قرار می دهد و به نمونه گرفته شده از بیمار از 1 تا 5 درجه می دهد. مجموع 2 درجه گلیسون نمره گلیسون را تشکیل می دهد. این نمره ها به تعیین احتمال گسترش سرطان کمک می کند. اگر این عدد در محدوده 2 یا کمتر باشد سرطان کمتر وخیم است و نمره10 نشان دهنده این است که سرطان بسیار وخیم است. نمره گلیسون به تعیین نوع درمان که پزشک به فرد توصیه می نماید یاری می رساند.

 

تصویربرداری سرطان پروستات

تصویربرداری سرطان پروستات

تصویربرداری سرطان پروستات

در برخی مردان باید آزمایشات بیشتری انجام گردد تا مشخص شود که آیا سرطان به محدوده فراتر از پروستات وارد شده است یا خیر. این آزمایشات شامل سونوگرافی، سی تی اسکن و یا ام ار ای است. و درباره گسترش سرطان به استخوان ها از اسکن رادیونوکلئید استخوان استفاده می کنند. در تصویر ام ار ای فوق بخش سرطانی به رنگ سبز نشان داده شده است . توده ای کلیه مانند در مرکز و نزدیک غده پروستات(این غده به رنگ صورتی به نمایش درآمده است)

ادامه دارد…

سرطان پروستات چیست؟…بخش دوم

تحریریه پزشک آشنا برگرفته از WebMD

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)