سرطان پروستات چیست؟بخش دوم

سرطان پروستات چیست؟بخش دوم

سرطان پروستات در پروستات مرد ایجاد می شود. پروستات غده ای به اندازه گردو است که در زیر مثانه قرار دارد و بخشی از مایع منی را ایجاد می کند. پس از سرطان پوست این نوع سرطان از شایع ترین سرطان ها در میان مردان به حساب می آید. سرطان پروستات اغلب رشد آهسته ای در بدن دارد و آسیب قابل توجهی ایجاد نمی کند. اما برخی از انواع آن وخیم تر است و اگر درمان نشود به سرعت پخش می شود.

سرطان پروستات چیست؟بخش اول

 

میزان گسترش سرطان

میزان گسترش سرطان

مراحل سرطان پروستات

برای تعیین میزان گسترش سرطان در بدن و برای تعیین بهترین نوع درمان از مرحله بندی زیر استفاده می شود.

مرحله 1: سرطان کوچک و هنوز در منطقه پروستات است.

مرحله2: سرطان پیشرفته تر شده اما هنوز در ناحیه پروستات قرار دارد.

مرحله 3: سرطان به بخش خارج پروستات و وزیکول سمینال گسترش یافته است.

مرحله4: سرطان غدد لنفاوی، اعضای نزدیک آن یا بافت هایی مانند مثانه، روده بزرگ و اندام های دور مانند استخوان ها یا ریه ها را در بر گرفته است.

 

امید به زندگی

امید به زندگی

زندگی مبتلایان به سرطان پروستات

خبر خوب درباره سرطان پروستات این است که این نوع سرطان رشد آهسته ای دارد و 9 مورد از 10 مورد از این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود. در کل نرخ بقای نسبی در مدت پنج سال در مردان مبتلا به سرطان پروستات که محدود به خود پروستات است 100درصد است و بسیاری از مردان خیلی بیشتر از پنج سال عمر می کنند.امروزه برای تشخیص و درمان سرطان پروستات چشم انداز بهتری وجود دارد.

 

 

درمان پروستات

درمان پروستات

انواع روش های درمان 

در مورد افراد با خطر پایین ابتلا به سرطان، روش مناسب، مراقبت است و انجام بیوپسی ٬ آزمایش PSA و نمره گلیسون . پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشات دوره ای را تجویز کند. بعلاوه در برخی موارد، استفاده از درمان های دیگر که فرد را در معرض ابتلا به مشکلات جنسی یا مشکلات ادراری قرار می دهد لازم نیست.

 

پرتو درمانی

پرتو درمانی

1-پرتودرمانی

به عنوان نخستین راه درمانی ؛ همچنین بعد از عمل سرطان پروستات تابش اشعه انجام می شود که به تسکین استخوان درد ناشی از پخش شدن سرطان نیز یاری می رساند. در روش دیگر که براکی تراپی نام دارد گلوله های کوچک رادیواکتیو به اندازه یک دانه برنج وارد پروستات می شود. البته هر دو این روش ها ممکن است عمل نعوذ را متوقف سازد، بعلاوه این روش ها دارای عوارضی جانبی مانند خستگی و مشکلات ادراری و اسهال است.

 

 

جراحی به منظور برداشتن  بافت سرطانی

جراحی به منظور برداشتن بافت سرطانی

2- جراحی

هنگامی که سرطان محدود به پروستات است برای از بین بردن سرطان پروستات را بر می دارند و یا از رادیکال پروستاتکتومی استفاده می کنند. در روش های جدید برش های کوچک استفاده می برند تا آسیب کمتری به اعصاب مجاور وارد آید. اگر غذد لنفاوی نیز سرطانی شده باشد استفاده از پروستاتکتومی بهترین گزینه نیست. به هر حال به یاد داشته باشید جراحی ممکن است عمل ادرار یا عملکردهای جنسی را متوقف سازد که  با گذشت زمان بهبود می یابد.

 

هورمون درمانی

هورمون درمانی

3- هورمون درمانی

هورمون درمانی سرطان را کوچک می نماید یا سرعت آن را کاهش می دهد اما برای از بین بردن سرطان باید این روش را با روش دیگری همراه ساخت. داروها و هورمون هایی استفاده شده جهت این نوع سرطان که تولید تستسترون و سایر هورمون های مردانه را متوقف می سازد به نام آندروژن معروف است. عوارض جانبی آن شامل گرگرفتگی، رشد بافت پستان، افزایش وزن و ناتوانی جنسی است.

 

شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین می برد.

شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین می برد.

3-شیمی درمانی

شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین می برد که سلول های سرطانی خارج از پروستات را نیز در بر می گیرد. بنابراین این روش در مورد سرطان های پیشرفته و در مورد سرطان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که به درمان با هورمون پاسخ نمی دهد. این روش درمانی معمولا به صورت وریدی است و به صورت دوره ای ارایه می شود که حدود 3 تا 6 ماه به طول می انجامد. از آنجایی که شیمی درمانی سایر سلول هایی را که در بدن دارای رشد سریع است از بین می برد بنابراین فرد دچار ریزش مو و زخم در ناحیه دهان می گردد. سایر عوارض جانبی آن شامل تهوع، استفراغ و خستگی است.

 

سرما درمانی روش دیگری برای از بین بردن سلول های سرطانی می باشد.

سرما درمانی روش دیگری برای از بین بردن سلول های سرطانی می باشد.

۴- سرما درمانی

در سرما درمانی سلول های سرطانی داخل پروستات را سرما می دهند تا از بین بروند. (در اینجا این عمل با بزرگنمایی سلول ها  نشان داده شده است) این روش روش شایعی به حساب نمی آید. از آنجایی که سرما دادن به اعصاب آسیب وارد می کند در نتیجه پس از سرما درمانی 80 درصد مردان دچار ناتوانی جنسی می گردند. همچنین در این روش ممکن است فرد در ناحیه مثانه و روده احساس درد و سوزش کند.

 

واکسن سرطان پروستات

واکسن سرطان پروستات

5- واکسن سرطان پروستات

این واکسن سرطان پروستات را درمان می کند اما از بروز آن جلوگیری نمی نماید. در این روش سیستم ایمنی بدن تحریک می گردد تا به سلول های سرطان پروستات حمله کند. پس سلول های ایمنی را از خون جدا کرده و برای مبارزه با سرطان آماده می نمایند و دوباره آن ها را وارد خون می کنند. این روش شامل سه چرخه در یک ماه است. این روش درمورد سرطان های پیشرفته پروستات به کار می رود که به هورمون درمانی پاسخ نمی دهد. عوارض جانبی خفیف آن شامل خستگی، تهوع و تب می باشد.

 

ورزش بعد از درمان  سرطان ضروری است.

ورزش بعد از درمان سرطان ضروری است.

امید به زندگی در مورد سرطان پیشرفته

پزشک باید مرتبا سطح PSA فرد را اندازه گیری کند و بعد از از درمان سرطان پروستات سایر آزمایشات را انجام دهد. اگر سرطان پروستات عود کند یا به سایر بخش های بدن پخش شود درمان اضافی توصیه می گردد. شیوه زندگی فرد نیز بسیار موثر است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که ازسرطان پروستات نجات پیدا کرده اند و به طور منظم ورزش کرده اند خطر مرگ در آنان کاهش می یابد.

 

اختلالات جنسی ناشی از سرطان پروستات بهبود میابد.

اختلالات جنسی ناشی از سرطان پروستات بهبود میابد.

مقابله با اختلال عملکرد نعوظ

اختلال نعوظ از عوارض جانبی شایع در درمان سرطان پروستات به حساب می آید. به طور کلی، عملکرد نعوظ در عرض دو سال پس از عمل جراحی بهبود می یابد. این بهبودی در مردان جوان نسبت به مردان بالای 70 سال سریع تر است. فرد همچنین ممکن است از داروهای ED استفاده نماید. البته سایر درمان ها مانند تزریق درمانی و دستگاه های وکیوم در این زمینه به فرد یاری می رساند.

 

بهترین گزینه برای جلوگیری از سرطان پیروی از یک رژیم غذایی مناسب است

بهترین گزینه برای جلوگیری از سرطان پیروی از یک رژیم غذایی مناسب است.

مواد غذایی توصیه شده

بهترین گزینه برای جلوگیری از سرطان پیروی از یک رژیم غذایی مناسب است.مواد غذایی زیر برای کسانی که سرطان پروستات را نیز پشت سر گذاشتند؛ توصیه می شود:

• مصرف روزانه پنج واحد یا بیشترمیوه و سبزیجات

• مصرف غلات سبوس دار به جای آرد سفید یا برنج سفید

• محدود کردن مصرف گوشت با چربی بالا

  • محدود کردن یا حذف گوشت فرآوری شده (سوسیس و…)

• مصرف غذاهای حاوی آهن زیاد (اسفناج، آب پرتقال، عدس)

 

برای مصرف مکمل ها با پزشک مشورت نمایید.

برای مصرف مکمل ها با پزشک مشورت نمایید.

مکمل ها

درمورد مکمل هایی که برای جلوگیری از سرطان پروستات در بازار ارایه شده اند آگاه باشید. برخی مواد گیاهی با سطح PSA تداخل دارد. یک مطالعه 10 ساله نشان داد خطر ابتلا به سرطان در مردانی که از مکمل های اسید فولیک استفاده می کردند افزایش می یابد و مطالعه 5 ساله درباره سلنیوم و ویتامین A نشان داد این مواد خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش نمی دهد. توجه داشته باشید؛ اگر ویتامین یا مکمل مصرف می کنید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان گذارید.

تحریریه پزشک آشنا برگرفته از WebMD

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)