سرطان پایان کودکی نیست

سرطان پایان کودکی نیست

سلول‌های بدن بر اساس نظم خاصی رشد می‌کنند. اگر تعدادی از این سلول‌ها از مسیر رشد اصلی خود منحرف شوند، باعث پیدایش سرطان می‌شوند. متاسفانه سرطان فقط بزرگسالان را درگیر نمی‌کند، بلکه کودکان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با سرطان کودکان به دکتر «حسین کرمی» فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان رفتیم.

*تفاوت سرطان کودکان با سرطان بزرگسالان در چیست؟

خوشبختانه میزان بروز سرطان در کودکان نسبت به بزرگسالان، شیوع کمتری دارد. از طرفی پاسخ به درمان سرطان در کودکان خیلی بهتر از بزرگسالان است چون کودکان به انواع عفونت‌ها حساس‌ترند و باید تحت مراقبت‌های شدید در بخش‌های ویژه و ایزوله قرار گیرند ولی بسیاری از پروتکل‌های درمانی در بزرگسالان می‌توانند بصورت سرپایی انجام شوند.

 

خوشبختانه میزان بروز سرطان در کودکان نسبت به بزرگسالان، شیوع کمتری دارد.

خوشبختانه میزان بروز سرطان در کودکان نسبت به بزرگسالان، شیوع کمتری دارد.

 

*شایع‌ترین سرطان در کودکان چیست؟

سرطان‌های سلول‌های خونی (لوسمی)، غدد لنفاوی و سرطان مغز از شایع‌ترین‌شان در کودکان هستند.

*عوامل مستعد کننده‌ی سرطان در کودکان چیست؟

عوامل مستعدکننده‌ی سرطان در کودکان را می‌توان به دو دسته‌ی کلی محیطی و ژنتیکی تقسیم کرد. از عوامل محیطی می‌توان به اشعه‌های زیان بار و یونیزان، سموم شیمیایی، مواد غذایی صنعتی و عفونت‌های ویروسی اشاره کرد.

*سرطان در کودکان را چگونه و بر چه اساسی تقسیم‌بندی می‌کنند؟

در طب اطفال، سرطان را از نظر ایجاد علایم به دو دسته تقسیم می‌کنند؛

1. سرطان‌هایی که در خون به وجود می‌آیند و از این طریق در همه جای بدن انتشار می‌یابند.

2. سرطان‌هایی که مربوط به ارگان‌های خاص مانند مغز، کلیه‌ها، عضله‌ها، چشم‌ها، استخوان‌ها، دستگاه گوارش و غدد لنفاوی هستند و بر حسب محل و عضو درگیر کننده، می‌توانند علایم مخصوص به خود را داشته باشند.

*چه علایم هشداردهنده‌ای را باید در کودکان جدی گرفت؟

تب بیش از چهارده روز، تهوع و استفراغ بیش از هفت روز، سردرد طولانی مدت، رنگ پریدگی ناگهانی، درد استخوان‌ها و درد کمر، کاهش وزن بی‌علت، اختلال بینایی (دوبینی)، درد مزمن و طولانی شکم، عدم تعادل حرکتی، خون‌ریزی بینی و مخاط‌ها بدون علت و بزرگی غدد لنفاوی که در عرض دو هفته پیشرفت کند.

*از چه روش‌های تشخیصی استفاده می‌شود؟

آزمایش‌های خون، دیدن لام خون محیطی، انجام آسپیراسیون یا بیوپسی(نمونه‌برداری) از مغز استخوان، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن و ام آر آی.

 

شیمی درمانی، رادیوتراپی و پیوند مغز استخوان از روش‌های درمانی است که در مورد بیشتر کودکان سرطانی به کار برده می‌شوند.

شیمی درمانی، رادیوتراپی و پیوند مغز استخوان از روش‌های درمانی است که در مورد بیشتر کودکان سرطانی به کار برده می‌شوند.

*امروزه کودکان سرطانی را به چه روش‌هایی درمان می‌کنند؟

شیمی درمانی، رادیوتراپی و پیوند مغز استخوان از روش‌های درمانی است که در مورد بیشتر کودکان سرطانی به کار برده می‌شوند. در بعضی از سرطان‌ها مثل سرطان‌های خونی میلوییدی و موارد عود سرطان‌های لنفوییدی (لنفوئوبلاستیک)، پیوند مغز استخوان بر سایر روش‌های درمانی برتری دارد، البته در سال‌های اخیر از سلول‌های بنیادی (هنگام تولد از بند ناف کودک گرفته می‌شود) هم برای درمان انواع سرطان‌ها استفاده می‌شود.

*آیا کسانی که در کودکی به سرطان مبتلا شده‌اند در آینده مستعد ابتلا به همان سرطان هستند؟

اگر بدن کودک به درمان‌ها پاسخ دهد و سرطان ریشه کن شود و چند سال از درمان گذشته باشد و فرد با توجه به آزمایش‌ها انجام شده هیچ علایمی نداشته باشد، شانس برگشت به بیماری بسیار ناچیز است.

*چه روش‌های پیشگیری توصیه می‌کنید؟

مادران در هنگام بارداری باید از برخی عوامل خارجی مثل سیگار، تنباکو، تماس با اشعه‌ی یونیزان (در عکس‌برداری رادیولوژی کاربرد دارد) و از استفاده‌ی داروهای ناشناخته دوری کنند، هم‌چنین ابتلای مادر به بعضی عفونت‌های ویروسی و تغذیه‌ی نامناسب می‌تواند زمینه‌ساز ابتلای جنین به سرطان در دوران کودکی شود.

 منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar